Обучения

На 22.02.2024 г. Библиотеката на Аграрен университет посрещна чуждестранните студенти от Египет, Того, Бангладеш, Нигерия, Иран, Непал и Пакистан, които се обучават по проект Erasmus Mundus Master in Soil Science (emiSS) в Агрономическия факултет. Сред чуждестранните студенти присъстваха и студенти от Молдова, Румъния и докторант от Казахстан.
Част от обучението им включва и използване на библиотечно-информационните услуги, затова директорът на Библиотеката, д-р Петя Георгиева, ги запозна с видовете библиотечни документи, както и с достъпите до електронните ресурси, включващи онлайн списания, специализирани международни и български бази данни, както и наукометричните SCOPUS и Web of Science.

Студентите се запознаха и с двете системи за проверка на плагиатство - Grammarly, StrikePlagiarism, които АУ използва.
Допълнително им се разясниха и правилата за публикуване на свои материали в научното списание на Университета - Agricultural Sciences.

Преди да разгледат читалните зали, които могат да ползват по време на обучението си в АУ, те попълниха и Анкета, в която трябваше да посочат възможностите и достъпите на техните университетски библиотеки, от която държава идват.

                     


                                            

 

На 24.02.2023 г. Библиотеката на Аграрен университет посрещна чуждестранните студенти от Гана, Пакистан, Етиопия, Индонезия, Индия, Камерун, Филипини и Непал, които се обучават по проект Erasmus Mundus Master in Soil Science (emiSS) в Агрономическия факултет. Част от обучението им включва и използване на библиотечно-информационните услуги, затова директорът на Библиотеката, д-р Петя Георгиева, ги запозна с видовете библиотечни документи, както и с достъпите до електронните ресурси, включващи онлайн списания, специализирани международни и български бази данни.

Всички те проявиха особен интерес към наукометричните SCOPUS и Web of Science, както и към новата система за проверка на плагиатство - StrikePlagiarism.
Тъй като една част от тях желаят да публикуват свой материал в научното списание на Университета - Agricultural Sciences, допълнително им се разясниха и правилата за публикуване.

   

       



На 21.02.2023 г. в Аграрен университет - Пловдив се проведе обучение за работа със системата за откриване на плагиатство - StrikePlagiarism. Софтуерът е разработен в Полша и е базиран в Интернет.

Достъпът до платформата е безплатен за всички български висши училища чрез тригодишен договор на МОН с румънската фирма Plagiat-Sistem Antiplagiat prin Internet SRL.
Предоставя се право на ползване на всички преподаватели, студенти и докторанти, както и на представители на НАЦИД и Комисията по академична етика към МОН.
Доника Гавова, представител на StrikePlagiarism за България, разясни на присъстващия академичен състав на Аграрен университет възможностите за проверка на текстове, писани на кирилица и на латиница за откриване на сходство.
Комисията за контрол на плагиатството към Аграрен университет подготви Правила за работа със системата StrikePlagiarism, които в няколко параграфа определят типовете научни публикации, които на първо време ще се проверяват задължително за оригиналност на текста. След одобрението им от Ректора и Академичния съвет, те ще бъдат официално публикувани на сайта на Университета.



Докторанстки курс „Научна етика и работа с информационни източници” с хорариум 15 часа лекции и 15 часа упражнения.

Курсът ще се ръководи от д-р Петя Георгиева. Начало на курса 01.03.2023 г. – 9.00 ч. в Библиотеката на АУ (Читалня "Проф. Димитър Димов")