Икономика на животновъдството

Дисциплината "Икономика на животновъдството" има за цел да представи на студентите основните принципи на икономическата наука и  икономическото мислене, методиките за изследване и възможностите за вземане на обосновани и  рационални  управленски решения. Основният акцент при обучението на студентите е върху икономическите реалности в животновъдния отрасъл.

Материалът по дисциплината е организиран в три основни части, в първата от които се разглеждат същността, предмета и методите на икономическата наука, както и особеностите на приложението на икономическите теории в животновъдтвото. Във втората част вниманието е насочено към основните групи ресурси, които намират приложение в селското стопанство и по-конкретно в животновъдния подотрасъл и подходите за оптимизиране на тяхното използване. Третата част е съсредоточена върху действието на пазарния механизъм, основните пазарни сили и приложението на тези знания при вземането на правилни решения за оценка, организация и оптимизация на селскостопанската дейност. Тук се обръща основно внимание на практико-приложните икономически показатели: приходи, разходи, печалба, рентабилност, ефективност, конкурентноспособност.

Студентите, завършили курса, трябва да бъдат в състояние да вземат обосновани и икономически рационални решения по отношение на селскостопанската дейност. Да могат да тълкуват правилно пазарните сигнали и да реагират адекватно и своевременно на промените в икономическата среда, както и да оценят правилно резултатите от стопанската дейност. Да оптимизират използването на ресурсите и продуктовата структура, с цел постигане на производствена и икономическа ефективност.