Обща и регионална статистика

В съвременните условия в значителна степен се увеличава потребността на управляващите структури от достоверна информация за различни аспекти на обществената дейност, което изисква развитие на специфична информационна инфраструктура. Нейната специфика се проявява във възможността да се провежда комплексен анализ на извършващите се социални, икономически и др. процеси на национално, регионално и локално ниво.

Основната информационна и методологична база за изучаване на протичащите процеси и проблемите в социално-икономическото развитие на регионите е Статистиката. В тази връзка, едно от направленията за усъвършенстване на статистическата методология и практика е развитието на регионалната статистика. В процеса на натрупване на теоретични изследвания и практически опит, регионалната статистика се формира като самостоятелно направление на статистическата наука.

Целта на обучението по учебната дисциплина е да даде на студентите знания относно същността, особеностите и задачите на регионалната статистика.

С изучаването на теоретичните и практически тематични единици, съдържащи се в дисциплината, студентите ще придобият знания относно подходите за прилагане на адекватните статистическите методи и техники при регионалните изследвания, използването на система от статистически индикатори, характеризиращи различни аспекти от социално-икономическото развитие на районите от ниво 2 (NUTS 2), както и състоянието и промените във вътрешно и между регионалните различия.

По-конкретно, обучаващите се ще могат успешно да се ориентират в регионалните класификации и групировки, съвременната методология на регионалната статистика, същността и познавателното значение на териториалните индекси, статистическите методи за разкриване, моделиране и прогнозиране на тенденциите в регионалното развитие, оценяване на тяхната устойчивост и изменение, описанието на структурните териториални изменения и различия и т.н.