Полски култури

В частта Зеленчукови култури, студентите се запознават с голямото разнообразие от видове и сортове на отглежданите зеленчукови култури, като основна предпоставка на органичното земеделие и във връзка с екологичния аспект на обучението в тази специалност.

Разглеждат се произхода, разпространението, изискванията към факторите на околната среда, проблемите и групирането по отношение на биологични изисквания, свързани с начина на отглеждане. Набляга се на морфологичната характеристика на растенията. Посочват се конкретните изисквания към факторите на околната среда за всеки вид. Обхванати са въпросите за сортовия състав и технологията на отглеждане. Специално внимание се отделя на технологичните особености с екологична основа и възможността за включването им за предпазване на природната среда от допълнително замърсяване.

Изучават се главните технологични моменти на най-важните зеленчукови култури, като се акцентира и на агротехнологичните аспекти на биологичното зеленчукопроизводство.

С обучението по Зеленчукопроизводство студентите се подготвят, да могат да организират високоефективно производство на зеленчуци, съобразно условията на съответния район, а също така насочено и към органичното земеделие.

Разглежданите теми са взаимно свързани и се допълват. Те не се повтарят с материала в други дисциплини. Сериозно внимание се обръща , както чрез лекции, така и посредством провежданите упражнения и учебни практики за придобиването на трайни   теоретични   знания,    практически   умения   и   похвати   на   специалистите.
Дисциплината се преподава върху изученото в ботаника, физиология на растенията, биохимия на растенията, метеорология, растителна защита, механизация, селекция.

Същевременно тя се явява база за изучаване на дисциплините екологичен мониторинг, икономика и управление на опазване на околната среда, биологична борба, фитопатология и ентомология.
 
В частта „Полски култури” те се запознават с  по-основните житни, бобови, технически, етерично-маслени и фуражни културни растения, които се отглеждат в България и са включени в полските сеитбообръщения с различно направление на произвежданата растителна продукция.
На първо място в курса се прави цялостна характеристика на основният продукт, заради които се отглеждат растенията и различните начини на неговото използуване. Заедно с това се дават сведения и за съпътстващите основния продукт растителни части. Отделя се внимание за разпространението и използуването на културите в географски и исторически аспекти. На тази основа се правят прогнози за перспективите в различни региони в света и България. Специално място е отделено за произведената в света и в България продукция и нейното потребление в миналото, сега и в перспектива.
За подходящ избор на регионите за отглеждане на културите в курса се разглеждат биологичните изисквания, растежните и морфологични особенности, систематиката и стопанските качества на районираните култури и сортове.

Изучаването на полските култури оформя физиономията на специалиста агроном.  В лекциите и особено в практическите занятия студентите имат възможност да се запознаят с ботаническите особености, систематиката и сортоврте на отделните култури., които се разглеждат в тясна връзка с абиотичните и екологични фактори.

В курсът се разглежда развитието не само на отделното растение с изискванията му към околната среда, но и на посева като динамична оптико-биологична система.

В агротехническата част за всяка култура се отделя място на звената от технологията на отглеждане, като място в сеитбообръщението, обработка на почвата в зависимост от предщественика, подходящите норми на торене, сеитба, грижи през вегетацията и точните срокове за прибиране на културите.   

Грижите за посевите обхващат всички въздействия върху почвата и растенията, които осигуряват оптимални условия за формиращия се добив.

Така построеният курс по „Полски култури”  осигурява запознаване с особеностите на всяка от разглежданите култури и възможностите им за производство на растения с висока  продуктивност и биологична стойност.