Регионално устойчиво развитие

Подготовката на настоящия учебен курс „Регионално устойчиво развитие” се оказа доста продължителен процес и той ще продължи да бъде такъв, защото самото разбиране за устойчивото развитие тепърва добива своята острота и фокусираност. Така, като подход и възможност за прилагане на устойчивото развитие е разбирането  за една цялост на територията на съвременната национална държава.

Първоначалното подценяване на териториалноустройственото планиране в Република България в голяма степен се отразява върху пространственото развитие на националната територия. Въпреки това в общините и в държавното управление има натрупан значителен опит в териториално-устройственото планиране от близкото минало. Но липсата на опит за неговото използване като ключов инструмент за контрол, насочване и насърчаване на развитието в условията на пазарна икономика, както и споменът за негативите на централизираното планиране, доведе в първия период на прехода до подценяване на политиката на териториално развитие и подчиняването ú на политиките за либерализация, икономическа, социална и политическа трансформация и макроикономическа стабилизация. Сега тази тенденция трябва да бъде преодоляна и пътят за устойчиво развитие на регионите е най-правилният начин за това.

Целта на настоящия курс е да се запознаят студентите с голяма част от документите, посветени на устойчивото развитие на регионите и да усвоят  понятията, свързани с него и концептуалната им рамка. Регионалната проблематика все още изпитва дефицити по отношение на определяне на рамката на устойчивото развитие и методиката на подготовката на мезо- и микро-структурите и икономически активните лица за осъществяването на същинската политика за устойчиво развитие.