Статистика (АТ)

Статистическите знания са важен източник на аналитична информация и едновременно с това инструмент за вземане на адекватни управленски решения на всички нива – от отделните предприятия, специализирани в областта на туризма, до органите на държавно управление в регионите и страната.

Усвояването на методологичните основи и приложните аспекти на Статистиката е съществен елемент от професионалната подготовка на студентите от специалността „Аграрен туризъм“.

Целта на обучението по дисциплината е студентите да придобият знания за познавателната същност на статистическия подход при изучаване на масовите явления и процеси, проявяващи се в туристическия отрасъл и в частност в аграрния туризъм, за съвкупността от подходящите методи, способи и техники за статистически анализ, както и умения за тяхното приложение, при емпирични изследвания на конкретните обекти в областта на туризма.

Курсът на обучение запознава студентите със същността и проблемите в базисни теми от теорията на статистиката. Посочени са основните обобщаващи характеристики на емпиричните и теоретични разпределения, изложена е методологията на извадковите изследвания, теорията на статистическите заключения, методите за анализ на връзки и зависимости, на тенденциите и закономерностите, проявяващи се в областта на туризма, както и познавателната същност и приложно значение на икономическите индекси.

Тематичното съдържание на лекционния материал е съобразено със спецификата на специалността и е съчетано с многобройни практически приложения в областта на аграрния туризъм.