Аграрен Университет Пловдив //www.au-plovdiv.bg/ en-us Fri, 26 Apr 2024 01:32:30 +0000 Fri, 26 Apr 2024 01:32:30 +0000 Публична лекция на тема: „Земеделието ни храни 365 дни в годината. Земеделието, най-благородната професия на земята.“ //www.au-plovdiv.bg/новини/publichna-lekcia-basf Thu, 25 Apr 2024 12:53:19 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/publichna-lekcia-basf На 24 април 2024 г ., в Аграрен университет – Пловдив,  д-р Тодор Манилов – технически специалист за Южна България на фирма BASF изнесе публична лекция  на тема: „Земеделието ни храни 365 дни в годината. Земеделието, най-благородната професия на земята.“

В залата присъстваха проф. д-р Тоня Георгиева – Заместник-ректор по учебна дейност и следдипломна квалификация,  бакалаври, магистри и докторанти, които се обучават в агрономически специалности.

Проф.д-р Мая Димитрова - Ръководител катедра „Земеделие и хербология“  откри поредната среща с бизнеса и отбеляза  активната  работа с BASF, техните  иновативни решения за полските култури и атрактивни предложенията за 2024 година.
Д-р Тодор Манилов запозна присъстващите с неговото кариерно развитие - възпитаник на Аграрен университет – Пловдив. Още като студент преминава стаж във фирма „Синджента“, след това работи във фирма за биологично изпитване на ПРЗ.  Вече 11 години работи във BASF и  заема позиция технически специалист за Южна България. Завършва  докторантура в катедра Земеделие и хербология, работи и като асистент в Аграрен университет – Пловдив.
Мисията на фирма BASF е да отговори на растящите нужди на човечеството. Продуктите им са навсякъде около нас: в продукти за домакинството, строителната и индустриална химия, ПРЗ, семена и др. 
В публичната лекция д-р Манилов представи новите открития и решения на BASF в земеделието – Портфолио житни култури  2024, както и действието на първия растежен регулатор и фунгицид  в слънчогледа -Архитект, и на инхибитори за торове. Във видео бе представено мнението на клиенти, ползвали този продукт. 
Д-р  Манилов отбеляза, че голям ресурс отделя компанията за дигитализацията.
С иновативен видеоклип бе показано че фермера е този, който с труда си е незаменим и трябва да изхранва милиони.
Д-р Манилов завърши публичната лекция с думите : „Колеги Вие сте избрали най-благородната професия и пожелавам на всеки един от вас да намери своята точна реализация“. Накрая имаше и награди за най-любознателните. 

]]>
Първи кариерен форум на UNIgreen //www.au-plovdiv.bg/новини/pyrvi-karieren-forum-unigreen Tue, 23 Apr 2024 11:39:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/pyrvi-karieren-forum-unigreen Първият кариерен форум на UNIgreen ще се проведе на 30 април 2024 г. и ще бъде под формата на уебинар.

Това събитие има за цел да запълни празнината между висшето образование и глобалните бизнес екосистеми, като предостави безценни познания за кариерното развитие в мултинационална среда.

Тема: Управление на кариерата: Ключови умения за развитие в мултинационална среда
Дата и час: вторник, 30 април 2024 г. - 11:00 ч. 
Местоположение: Онлайн
Домакин/модератор: проф. Владислав Попов - Аграрен университет - Пловдив 

Участници: 

  • Радко Христов- агроном и мениджър развитие в Байер за Европа, Близък Изток и Африка (направление Биостимуланти и хранене на посевите)
  • Frédéric Bracke- Ръководител на отдел в CSD INGÉNIEURS CONSEILS SA
  • Мария Александрова- Ръководител на отдел Устойчивост и Иновации в Nasekomo 

Език: Английски 

Уебинарът ще включва специален сегмент, в който нашите гост-лектори ще споделят своя опит и прозрения, последван от сесия с въпроси и отговори с аудиторията.

За кого е предназначен този уебинар?

Студенти от UNIgreen;
Завършили висшите училища на UNIgreen;
Професионалисти, които се интересуват от международна кариера.


Регистрирайте се до 28 април 2024 г., като използвате следния линк: 

https://forms.gle/yM7bbkQx4DWF...

]]>
Студентски съвет организира благотворителен базар //www.au-plovdiv.bg/новини/studentski-savet-organizira-blagotvoritelen-bazar Tue, 23 Apr 2024 08:01:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/studentski-savet-organizira-blagotvoritelen-bazar

]]>
Денят на Земята бе отбелязан в Аграрен университет- Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/денят-на-земята-бе-отбелязан-в-аграрен-университет-пловдив Mon, 22 Apr 2024 13:29:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/денят-на-земята-бе-отбелязан-в-аграрен-университет-пловдив На 22 април 2024 г студенти от специалност „Екология и опазване на околната среда“ и техни преподаватели от Аграрен университет – Пловдив отбелязаха един от най-големите празници на земята – Деня на Земята! Празникът бе открит от проф. д-р Светла Янчева. На празника гост бе и Ивайло Илиев, главен експерт в Басейнова дирекция на Източнобеломорски район – гр. Пловдив. Той изнесе презентация в тясна връзка с мотото на Деня на Земята за 2024 година - „Планета срещу отпадъци“. Проведена бе и дискусия, след което всички присъстващи взеха участие в засаждането на дървесния вид черна мура (Pinus heldreichii Christ, 1863). С това паркът на университета се обогати с още един дървесен вид. Подборът на вида е направен от гл. ас. д-р Валентин Панчев. Благодарим на ръководството на Аграрен университет за оказаната подкрепа и съдействие!

]]>
Важно за докторантите //www.au-plovdiv.bg/новини/важно-за-кандидат-докторантите Fri, 19 Apr 2024 12:30:00 +0000 diana //www.au-plovdiv.bg/новини/важно-за-кандидат-докторантите

Докторантски курсове 

за втори семестър на учебната 2023/2024 година

КурсПреподавателграфик
Научна етика и работа с информационни източницид-р Петя Георгиеваграфик
Английски езикст. преп. д-р В. Спасова
ст. преп. И. Колева
график



]]>
РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРОВЕДЕНАТА НАУЧНА СЕСИЯ В АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ ПРЕЗ 2024 Г. //www.au-plovdiv.bg/новини/резултати-от-проведената-научна-сесия-в-аграрен-университет-през-2024-г Fri, 19 Apr 2024 12:10:36 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/резултати-от-проведената-научна-сесия-в-аграрен-университет-през-2024-г РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРОВЕДЕНАТА НАУЧНА СЕСИЯ В АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ ПРЕЗ 2024 Г.

]]>
ВП Брандс Интернешънъл АД търси да назначи технолог в производството на етанол //www.au-plovdiv.bg/новини/vp-brands-tyrsi-tehnolog-etanol Fri, 19 Apr 2024 10:53:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/vp-brands-tyrsi-tehnolog-etanol ВП Брандс Интернешънъл АД е един от най-големите български работодатели в страната. Корпоративната култура залага както на създаването и поддържането  на социална среда и отлични условия на труд, стимулиращи високи резултати в работата, така и на създаването на условия за професионална реализация и личностно удовлетворение, които са предпоставка за дългосрочна мотивация за работа и за успехите на компанията.

Технолог в производството на етанол (по заместване)  с. Катуница, фабрика за етанол ЕСЕНТИКА (Essentica).

Вашите нови задължения:
• Осъществява мониторинг и контрол на технологичните процеси при производството на спирт- мелене, втечняване, озахаряване, ферментация и дестилация.
• Управлява и контролира съоръженията, апаратите и инсталациите, в които протичат технологичните процеси чрез автоматизирана система за контрол и управление по утвърдените работни режими.
• Извършва и контролира качеството на измиване на съдове, инсталации, топлообменници и технологични линии.
• Взема проби за анализ по установен график и ги предоставя на лабораторията.
• Подпомага цялостната дейност в завода по отношение производствени процеси.

Изисквания:
• Образование по релевантна специалност в сферата на хранително-вкусовата промишленост, биотехнологии и др.
• Компютърна грамотност. 
• Аналитично и проактивно мислене.
• Комуникативност и умение за работа в екип.
• Организираност, отговорност и надеждност.
• Желание за работа на сменен режим.
Компанията предлага:
• Отлични условия на труд в производство, отговарящо на най-съвременни стандарти на ЕС.
• Изключително ценен опит в най-напредналата в технологичен план фабрика за производство на етанол, с уникална за страната техническа база и оборудвана по последни световни стандарти. 
• Преференциални фирмени отстъпки за различни услуги и обекти.
• Работна среда с добри практики, позитивна атмосфера и възможност за развитие.
• Дългосрочно и сигурно работно място в утвърдена българска компания.
• Ваучери за храна на стойност 150 лв.
За повече информация и кандидатстване се свържете с Росен Русев от отдел Човешки Ресурси.
Email: rrusev@vp-brands.com
Телефон: 0876071114

]]>
ВП Брандс Интернешънъл АД търси да назначи технолог в производството на DDGS //www.au-plovdiv.bg/новини/vp-brands-tyrsi-da-naznachi-tehnolog Fri, 19 Apr 2024 10:49:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/vp-brands-tyrsi-da-naznachi-tehnolog ВП Брандс Интернешънъл АД е един от най-големите български работодатели в страната. Корпоративната култура залага както на създаването и поддържането  на социална среда и отлични условия на труд, стимулиращи високи резултати в работата, така и на създаването на условия за професионална реализация и личностно удовлетворение, които са предпоставка за дългосрочна мотивация за работа и за успехите на компанията.

Технолог в производството на DDGS   /по заместване/ с. Катуница, фабрика за етанол ЕСЕНТИКА (Essentica).

Задължения: 

• Осъществява мониторинг и управление на автоматизирана инсталация за вакуум-концентриране и сушене на шлемпа;
• Разпределя основният продукт – DDGS – в складово стопанство;
• Приема шлемпа с определени показатели и произвежда DDGS  с определени показатели;
• Управлява и контролира съоръженията и инсталациите, в които протичат технологичните процеси чрез автоматизирана система за контрол и управление по утвърдените работни режими. 

Изисквания:

• Образование по релевантна специалност в сферата на хранително-вкусовата промишленост, биотехнологии и др.
• Компютърна грамотност. 
• Аналитично и проактивно мислене.
• Комуникативност и умение за работа в екип.
• Организираност, отговорност и надеждност.
• Желание за работа на сменен режим.
Компанията предлага:
• Отлични условия на труд в производство, отговарящо на най-съвременни стандарти на ЕС.
• Изключително ценен опит в най-напредналата в технологичен план фабрика за производство на етанол, с уникална за страната техническа база и оборудвана по последни световни стандарти. 
• Преференциални фирмени отстъпки за различни услуги и обекти.
• Работна среда с добри практики, позитивна атмосфера и възможност за развитие.
• Дългосрочно и сигурно работно място в утвърдена българска компания.
• Ваучери за храна на стойност 150 лв.
За повече информация и кандидатстване се свържете с Росен Русев от отдел Човешки Ресурси.
Email: rrusev@vp-brands.com
Телефон: 0876071114

]]>
Покана за публична лекция на тема: "Традиции, проблеми, постижения и тенденции в борбата срещу плевелите" //www.au-plovdiv.bg/новини/pokana-publichna-lekcia Thu, 18 Apr 2024 11:07:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/pokana-publichna-lekcia На 22.04.2024 г. от 8,00 часа в 8-ма аудитория, факултет РЗА ще се проведе публична лекция на тема: "Традиции, проблеми, постижения и тенденции в борбата срещу плевелите", с лектор проф. д-р Тоньо Тонев, фирма "Библиотека земеделско образование" ЕООД. 

]]>
ENTER days в Аграрен университет - Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/enter-days-aup-2024 Thu, 18 Apr 2024 08:46:10 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/enter-days-aup-2024  На 16 и 17 април в Център за иновативни образователни технологии на Аграрен университет – Пловдив се проведоха ENTER days.

Обучители бяха Mr. Jan-Willem Noom и Mr. Ard Sonneveld от Aeres University of Applied Sciences – Wageningen, Холандия. Jan – Willem Noom e и президент на ЕNTER (European Network of Learning and Teaching in Agriculture and Rural Development), а събитието се провежда с подкрепата на организацията.

Като обучаеми се включиха общо 16 души - студенти – бъдещи учители, докторанти, асистенти, партньори от Евро-Алианс. По изключително атрактивен начин бяха дискутирани две основни теми в рамките на 5 работни сесии –“System dynamics in learning groups” и “Designing Blended Education”. Обучението приключи с връчване на сертификати, специално подготвени в AERES – Вагенинген, и подписани от Ректора на Аграрен университет - доц. д-р Боряна Иванова, и президента на ENTER – Jan - Willem Noom.

В рамките на събитието се организираха и срещи с ръководството на АУ, които маркираха перспективите за  развитие на бъдещи отношения и партньорства.

]]>
Активно участие на фирми и студенти в традиционния „Ден на кариерата“ на Аграрен университет - Пловдив, който се проведе на 17 април 2024 г. //www.au-plovdiv.bg/новини/career-days-at-aup-2024 Thu, 18 Apr 2024 08:15:33 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/career-days-at-aup-2024 Официални гости на събитието бяха инж. Илия Зюмбилев – Областен управител на област Пловдив и г-н Владимир Темелков - Заместник-кмет по европейски проекти и дигитализация в община Пловдив.

Ректорът доц.д-р Боряна Иванова приветства присъстващите студенти, представители на бизнеса и местните власти като благодари за дългогодишната и активна съвместна работа. Подчерта, че в динамичните и изпълнени с предизвикателства времена, е важно да се работи в тясно сътрудничество с бизнеса, за да може бъдещите кадри да са в  услуга на обществото. Доц. Иванова изрази надежда традиционната подкрепа от страна на бизнеса към университета да продължи да бъде все така стабилна. Приветствие към участниците отправиха и официалните гости. 

Акцент в презентациите на участващите 32  компании бяха новите технологии, които влизат в земеделския сектор и как това ще се отрази на бъдещето му.

 Пред студентите бяха представени възможностите за кариерно развитие и  свободни позиции в партниращите организации. Личните срещи между посетителите и изложителите от фирмите предоставиха ценна информация на студентите, които търсят професионална реализация, да получат изчерпателна информация относно предлаганите възможности за стажове, платени практики и възможност за работа. Гости на събитието бяха ученици от 12 клас на СУ „Димитър Матевски“ гр. Пловдив. По време на посещението си те разгледаха кампуса и се запознаха със специалностите в университета и възможностите за обучение в тях. Денят на кариерата приключи с демонстрация на земеделска техника, в която активно се включиха зрелостниците от ПГ по СГСТ „Н. Й. Вапцаров“ – гр. Чепеларе.
 Аграрен университет -Пловдив съчетава традициите и иновациите, за да предоставя най-доборото и качествено образование за бъдещите кадри готови да посрещнат предизвикателствата в професионалната си реализация

]]>
Конференция на тема: Преглед на гроздоберна реколта 2023 //www.au-plovdiv.bg/новини/konferencia-pregled-na-rekoltata Wed, 17 Apr 2024 08:44:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/konferencia-pregled-na-rekoltata

Съюза на енолозите в България / СЕБ/ организира конференцията на тема: „Преглед на гроздоберна реколта 2023“, която ще се проведе на 26.04.2024 в Аудитория 2 на Агрономически факултет на Аграрен университет - Пловдив.
                                                                      

                                                                   Програма за конференцията

9.00 часа - Откриване на събитието от ректора на АУ Пловдив доц. д-р. Боряна Иванова и председателя на СЕБ инж. Станимир Стоянов. 

9.15 - 10.00   BASF - В подкрепа на лозарите в земеделието.

10.00-10.45  Дигитална история на бутилка вино и възможности за финансиране. 

10.45 - 11.10   Обработка и разчитане на сателитни и дронови изображения за определяне на вегетационен индекс и воден стрес. 

11.10 - 12.00  Преглед на реколта 2023 в Италия - фокус върху регион Тоскана. 

12.00-13.00  Почивка 

13.00 -13.40  Лозарски и енологични техники за адаптиране към все по горещия и сух климат - опитът на изба Сувла, Турция. 

13.40 - 14.30  Дискусия и обсъждане на допълнителни теми относно реколта 2023 и проблематики в лозаро-винарския бранш. 

Конференцията е безплатна, но се изисква предварително записване и регистрация.

Записване на  тел. 0888091212 - Ламбрин Топузлиев , или email: lambrin_top@abv.bg

]]>
Boost 3rd Project Meeting: Среща за планиране на пилотно стартиране //www.au-plovdiv.bg/новини/boost-3rd-project-meeting Wed, 17 Apr 2024 05:52:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/boost-3rd-project-meeting Третата присъствена среща по проект BOOST, организирана от Аграрен университет - Пловдив (AUP), се проведе в Пловдив, България на 9 и 10 април 2024 г. Срещата беше инициирана от координатора на проекта, Солунския университет Аристотел , стартира с приветствено слово на домакините -  екипа на Аграрен университет, последвано от кратка презентация от представителите на партньорите на BOOST.

По време на срещата бяха проведени дискусии относно административния и научен напредък на проекта и присъстващите бяха насърчени да посетят уебсайта на проекта BOOST, за да бъдат в крак с образователната платформа и представените материали. Освен това всички партньори бяха ангажирани в разговорите, които се проведоха и бяха представени иновативни идеи, съгласно обучението, което ще последва през следващите месеци.

]]>
Катедра " Животновъдни науки " към Аграрен университет - Пловдив организира Международна научна конференция //www.au-plovdiv.bg/новини/mejdunarodna-nauchna-konferencia-katedra-jivotnovydni-nauki Mon, 15 Apr 2024 07:34:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/mejdunarodna-nauchna-konferencia-katedra-jivotnovydni-nauki Международната научна конференция „Предприемачеството и аграрния сектор: управление на генетичните ресурси, насоки за развъдната дейност и устойчиво развитие на земеделието“ ще се проведе на 03 юни 2024 г. от 10 часа в Агрономическия факултет на Аграрен университет - Пловдив. Организира се от кат. „Животновъдни науки“ към Аграрен университет – Пловдив съвместно с Euro Education Bulgaria (EEB). 

Конференцията дава възможност за изява на участници от различни сфери на аграрния сектор. Участието е безплатно.

Регистрация за участие.

]]>
В Аграрен университет - Пловдив се проведе публична лекция на тема: „Иновации и дигитални решения от Синджента“ //www.au-plovdiv.bg/новини/treta-publichna-lekciq-syngenta Mon, 15 Apr 2024 06:52:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/treta-publichna-lekciq-syngenta На 10 април 2024 г. в Аграрен университет – Пловдив се проведе третата поредна среща с бизнеса. Публичната лекция бе на тема: „Иновации и дигитални решения от Синджента“  и бе представена от г-н Сурай Салиев – търговски ръководител - Растителна защита, регион Черно море – Синджента България.

На срещата присъстваха бакалаври, магистри и докторанти, които се обучават в агрономически специалности, преподаватели и  проф. д-р Тоня Георгиева – Заместник - ректор по учебна дейност и следдипломна квалификация.

Ръководител катедра „Земеделие и хербология“, проф. д-р Мая Димитрова откри срещата с думите: "Няма нищо по-добро от това, бизнесът да идва в  университета и от тях да получаваме много актуална информация за новите и иновативни решения в областта на земеделието". 
Г-н Сурай Салиев е възпитаник на Аграрен университет – Пловдив, специалност Агрономство – полевъдство. Той разказа на присъстващите за своето кариерно израстване и подчерта, че студентите трябва да учат упорито, за да бъдат добри специалисти. Той е започнал работа във фирма Синджента преди 10 години и се е занимавал със залагане на опити, а след това е отговарял за изпитване на нови продукти за РЗ и внедряването им на пазара. Към настоящия момент е ръководител за регион Черно море, който обхваща България, Румъния, Молдова и Сърбия.
Публичната лекция започна с кратко представяне за развитието на фирмата, която има над 250 годишна история. През 2000 г. няколко корпорации се обединяват и е основана Syngenta Group, която създава устойчиви решения за фермерите по целия свят.
Г-н Салиев представи регенеративното земеделие като цялостен проект за производство, който поддържа и възстановява здравето на почвата, защитава климатичните и водни ресурси, биоразнообразието и повишава рентабилността на фермите. Обърна внимание на иновативните препарати за растителна защита и продължи с дигиталните решения, които предлага Синджента: АgriClime и Cropwise Commodity Pro.
Публичната лекция завърши с въпроси, отговори и интересни дискусии. Всички присъстващи получиха новият Каталог с продуктите на Синджента – 2024 г. 

]]>
НАЦИОНАЛНО СЪСТЕЗАНИЕ „ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ЦВЕТАРСТВО“ СЕ ПРОВЕДЕ В АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ-ПЛОВДИВ //www.au-plovdiv.bg/новини/nacionalno-systezanie-ozelenqvane Fri, 12 Apr 2024 11:52:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/nacionalno-systezanie-ozelenqvane На 11 април се проведе Националното състезание по "Озеленяване и цветарство". В него участваха общо около 35 ученика от 15 училища от цялата страна: СПИСЪК с участниците. Състезанието се организира със съдействието на Министерството на образованието и науката – дирекция „Професионално образование и обучение“, РУО – Пловдив, Професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия "Арх. Камен Петков", а домакин бе Аграрен университет- Пловдив. Състезанието бе открито от ректора на Аграрен университет- Пловдив доц. д-р Боряна Иванова, заместник-кмета на Община Пловдив по „Екология и здравеопазване“ Иван Стоянов и декана на Факултета по лозаро-градинарство доц. д-р Сава Табаков.

В изключително оспорвана надпревара бяха отличени победителите:

  • Първо място: Софийска гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“ - София
  • Второ място: Професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия „Арх. Камен Петков“ - Пловдив
  • Трето място: Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“ – Велико Търново

Всички участници получиха сертификат за прием в Аграрен университет- Пловдив.

]]>
Аграрен университет - Пловдив е домакин на форума „Дигитализация и предприемачество в земеделието“ //www.au-plovdiv.bg/новини/forum-digitalizacia-i-predpriemachestvo-v-zemedelieto Fri, 12 Apr 2024 11:16:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/forum-digitalizacia-i-predpriemachestvo-v-zemedelieto На 25 април 2024 г. (четвъртък) от 09:30 ч, в Демонстрационна зона на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа на Аграрен университет - Пловдив, ще се проведе форума „Дигитализация и предприемачество в земеделието“. Събитието се организира от ЦНСССКЦИЕ, в партньорство с Аграрен университет-Пловдив, Цифров иновационен хъб „Тракия“ и АгроХъб.

По време на форума ще бъдат представени:

 - Акселераторска програма за стартъпи в земеделието;
 - Възможности за участие в Академия по предприемачество в земеделието с награден фонд, която ще се проведе на територията на няколко български града през 2024 г.;
 - теми, свързани с ИКТ и дълбоките технологии в земеделието.

Форумът изисква предварителна регистрация. Събитието е с ограничен капацитет, който ще се запълва според реда на постъпване на регистрациите.

Формуляр за регистрация.

Срок за регистрация за събитието: 23 април 2024 г.

Програмата на събитието.

]]>
Ден на кариерата 2024 в Аграрен университет- Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/den-na-karierata-2024 Fri, 12 Apr 2024 09:30:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/den-na-karierata-2024 „Ден на кариерата в Аграрен университет- Пловдив“  е събитие, което се организира ежегодно в университета, за да осъществи директен контакт между бизнеса, академичната и студентската общност и да създаде реални предпоставки за наемане на бъдещи професионалисти и създаване на нови контакти.

На 17 април 2024 г. от 10:00 ч до 14:00 ч, в VІІ аудитория, ет.2 – Факултет по растителна защита и агроекология, каним компании, институции и работодателски организации да се презентират и да представят своите стажантски програми и работни позиции. Форумът дава възможност на работодателите да се срещнат със студентите и разговарят с тях в неформална атмосфера, да осъществят контакти с техните преподаватели с цел бъдещи партньорства.

ПРОГРАМА

Вижте ТУК видео от Деня на кариерата. 

Очакваме ви!  

Тел. за връзка: 0888 695 733, Радка Петрова, гл. експерт Център за кариерно развитие и връзки с бизнеса, e-mail: career@au-plovdiv.bg

 

]]>
Демо ден и обучение по растителнозащитни лозарски практики //www.au-plovdiv.bg/новини/демо-ден-и-обучение-по-растителнозащитни-лозарски-практики Fri, 12 Apr 2024 07:26:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/демо-ден-и-обучение-по-растителнозащитни-лозарски-практики Демо ден и обучение по растителнозащитни лозарски практики в учебно-опитната база на Аграрен университет - Пловдив в село Брестник ще се проведе на 17 април 2024 в 10:30 ч.

Доц. Боян Сталев от Катедра Лозарство и овощарство ще ви даде знания за:

  • Определяне наличието на зимуващи форми при лозата по отношение на ескориозата и брашнестата мана
  • Необходими мерки за ограничаване разпространението на ериофиден акар при лозата 
  • Запознаване с работата на електронна платформа за оповестяване на растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционнните дейности в сайта на БАБХ
  • Попълване на дневници за растителна защита

Софтуерният инженер Благой Анастасов от Бивайн ще проведе демонстрация на технологичния софтуер за лозарството, в контекста на лозарските мероприятия, които е необходимо да бъдат проведени при винените и десертните лозови насаждения през първа фаза на вегетационния период.


Обучението е безплатно, с предварително записване ТУК.
 
Проект #AgroDigiRise е съфинансиран от Европейския съюз в рамките на програма “Цифрова Европа”.

]]>
Лятно училище по кръгова биоикономика и устойчиво развитие //www.au-plovdiv.bg/новини/summer-school-for-circular-bioeconomy Wed, 10 Apr 2024 06:27:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/summer-school-for-circular-bioeconomy Събитието ще се проведе в периода 28 юни - 1 юли 2024г, в онлайн формат.

]]>
Кандидатствай за стипендия за магистратура в чужбина от фонд "ТУК-ТАМ" //www.au-plovdiv.bg/новини/fund-tuk-tam Wed, 10 Apr 2024 05:37:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/fund-tuk-tam Фондът е инициатива на Тук-Там, която подкрепя мотивирани българи да продължат образованието си с магистратура в чуждестранен университет, като след това приложат наученото тук - така градим едно по-ярко бъдеще в България.

Условия за кандидатстване

Можеш да вземеш участие в конкурса БЕЗ значение от сферата и държавата , в която кандидатстваш, стига да имаш:

Българско гражданство;

Бакалавърска или магистърска степен, придобита до 31 юли 2024;

Стартиран процес за кандидатстване в магистърска програма в чуждестранен университет;

Поне B2 ниво владеене на езика, на който ще се провежда обучението;

Ясно намерение да се развиваш в България.

За какви стипендии можеш да кандидатстваш през  2024г., и как да го направиш.

]]>
Киноклуб на ЦНСССКЦИЕ в Аграрен университет - Пловдив стартира през април с китайски филми //www.au-plovdiv.bg/новини/kino-klub-cnssskcie-v-au Tue, 09 Apr 2024 12:18:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/kino-klub-cnssskcie-v-au ЦНСССКЦИЕ стартира филмови прожекции с цел запознаване на студенти, ученици и преподаватели от учебни заведения, както и широката аудитория в гр. Пловдив с филми на земеделска тематика, вино производство, кулинария, в т.ч. филмови продукции от България, Китай и държавите от ЦИЕ, които представят на публиката културата и традициите на всяка държава от Инициативата за сътрудничество между Китай и ЦИЕ, както и от други страни.

Първите прожекции в Киноклуба на ЦНСССКЦИЕ ще се проведат на:

16 април, вторник, от 17:00 ч „China From Above“ (Китай, 2024)
24 април, сряда, от 17:00 ч, „The new stories of Zhejiang“ (Китай, 2024)

Вход свободен! Местата са ограничени!

Адрес на Киноклуба:

Демонстрационна зона на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа на ЦНСССКЦИЕ

Аграрен университет – Пловдив, бул. „Менделеев“ № 12, 4 000 гр. Пловдив, България

]]>
НАЦИОНАЛНО СЪСТЕЗАНИЕ „ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ЦВЕТАРСТВО“ ще се проведе в Аграрен университет-Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/национално-състезание-озеленяване-и-цветарство-ще-се-проведе-в-аграрен-университет-пловдив Tue, 09 Apr 2024 08:51:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/национално-състезание-озеленяване-и-цветарство-ще-се-проведе-в-аграрен-университет-пловдив Националното състезание се организира със съдействието на Министерството на образованието и науката – дирекция „Професионално образование и обучение“, РУО – Пловдив, Професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия "Арх. Камен Петков", а домакин е Аграрен университет- Пловдив. Състезанието ще се проведе на 11 април в Нова сграда, от 9:00 до 13:30 ч. В него ще участват общо около 35 ученика от 15 училища от цялата страна.

]]>
Будните животновъди на Аграрен университет – Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/budnite-jivotnovydi-na-au Tue, 09 Apr 2024 05:38:23 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/budnite-jivotnovydi-na-au Желязко Ванчев е студент трети курс специалност „Зооинженерство“ и заедно със семейството си отглежда над 300 овце от породата „ Лакон“ в стопанството им в община Димитровград. Той е четвърто поколение животновъд и смята,че това е неговото призвание. Предпочита да е сред природата, далеч от суетата на града и благодарение на знанията и уменията придобити в университета надгражда създаденото от семейството му. Неговият брат Христо Ванчев ще кандидатства в Аграрен университет – Пловдив, специалност Агрономство (Полевъдство), като така ще може заедно с брат си да създадат затворен цикъл в стопанството. Вдъхновяващото видео от предаването „Бразди“, което не случайно се казва „ Българи за пример във фермата и на полето“, може да гледате тук.

]]>
Изпитни дати за кандидат - докторанти //www.au-plovdiv.bg/новини/изпитни-дати-за-кандидат-докторанти Mon, 08 Apr 2024 13:05:00 +0000 vanya_garova //www.au-plovdiv.bg/новини/изпитни-дати-за-кандидат-докторанти Важно за кандидат - докторанти

Изпитите по отделните научни специалности ще се проведат на  08.05.2024 г. в съответната катедра.

Изпитът по чужд език е на 10.05.2024  г. в Департамент за езикова подготовка и спорт - секция чужди езици.

Изпитите са с начален час 9:00ч.


]]>
Еразъм студентите от Аграрен университет присъстваха на ифтар вечеря //www.au-plovdiv.bg/новини/erasmus-students-iftar Mon, 08 Apr 2024 10:05:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/erasmus-students-iftar Еразъм студенти от Сърбия, Португалия и Испания, както и студенти от Еразъм Мундус Магистърски курс по почвознание (emiSS) от Иран, Пакистан, Бразилия и Египет, които в момента се обучават в Аграрен университет - Пловдив, се отзоваха на поканата на Генералното консулство на Турция в Пловдив и се присъединиха към традиционната вечеря ифтар, която мюсюлманите дават по време на свещения месец Рамазан.

На специалната вечеря присъства и координаторът на emiSS от българска страна, проф. Иван Манолов. Всички студенти от проекта през първия си семестър се обучават в „ Ondokuz Mayis Universitesi”, Самсун в Северна Турция, който е и координатор на „Erasmus Mundus Master in Soil Science“ (emiSS).
Срещата - символ на толерантността и опрощението - беше направена пред Голямата Джумая джамия в Пловдив на 7 април 2024г.   

]]>
Международна научна конференция „ЗЕМЕДЕЛИЕТО – НАЧИН НА ЖИВОТ“ //www.au-plovdiv.bg/новини/international-conference-way-of-life Mon, 08 Apr 2024 05:34:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/international-conference-way-of-life Научната конференция с международно участие „ЗЕМЕДЕЛИЕТО – НАЧИН НА ЖИВОТ“ ще се проведе на 22-23 май 2024 г. в гр. Стара Загора, Тракийски университет, България.

Целта на конференцията е да разпространи нови знания и добри практики в областта на селскостопанските, биологичните и техническите науки. От значение е укрепването на връзките между различните университети и институти в България и света и изграждането на устойчива връзка образование-наука-бизнес.

Докладите, които ще бъдат представени на научната конференция, ще бъдат разделени в четири секции, както следва:

- Животновъдни науки;

- Растениевъдство;

- Екология, околна среда и качество на храните; 

- Земеделска техника и технологии;

Работни езици: български и английски.

За участие и допълнителна информация, посете сайта на конференцията.

]]>
"Пътят на предприемача" в Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/пътят-на-предприемача-в-пловдив Fri, 05 Apr 2024 08:26:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/пътят-на-предприемача-в-пловдив През април месец, в 13 града в цялата страна, отваряме врати за всички, които се интересуват от предприемачество и иновации. "Пътя на предприемача" е пътеводител в света на предприемаческите възможности, където всякa среща е вдъхновяващо пътешествие към успеха.

В рамките на един час, ще споделим какви възможности предлагаме двете организации за подкрепа на хора, които искат да развият своя предприемачески потенциал чрез образователни курсове, инициативи и инкубационни програми:
- СТП ще представим нашата програма за новатори, която включва елементи на инкубация, акселерация и технологичен трансфер. Насочена е учени, учащи, млади професионалисти и хора, които се интересуват от предприемачество.
- JA ще представят своите програми, които са насочени основно към учащи - гимназисти и студенти. 

Дата в Пловдив: 8-ми април
Час: 17:00
Програма: 17-18: представяне; 18-19: коктейл и нетуъркинг
Място:  Зала "Хоризонт", УХТ Пловдив 

Регистрация: https://docs.google.com/forms/...

]]>
Посланикът на Китай на посещение в Аграрен Университет – Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/посланикът-на-китай-на-посещение-в-аграрен-университет-пловдив Fri, 05 Apr 2024 07:06:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/посланикът-на-китай-на-посещение-в-аграрен-университет-пловдив Г-жа Уан Мин – временно управляващата Китайското посолство в България, съвместно с г-н Ян Тиен – началник на отдела по образование в посолството посетиха Аграрен Университет – Пловдив на 03 април 2024 г. Те се срещнаха и разговаряха с ректора доц. д-р Боряна Иванова, заместник-ректора по учебна дейност и следдипломна квалификация проф. д-р Тоня Георгиева, заместник-ректора по научна и международна дейност проф. д-р Димо Атанасов и проф. д-р Светла Янчева. Посещението имаше за цел да се подновят и засилят връзките на АУ-Пловдив с китайските университети, научни институции и представители на бизнеса. Затвърди се важната ролята на създадения в АУ-Пловдив Luban Workshop от китайски партньори при обучението на нашите студенти. Обсъдиха се възможности за разширяване дейността на Центъра за насърчаване на сътрудничеството между Китай и страните от Централна и Източна Европа. В края на срещата гостите предоставиха списък със събития (конференции, форуми, семинари), които ще се провеждат в Китай през следващите месеци и покана за включване на преподаватели, докторанти и студенти от АУ-Пловдив в тях. За всяко от тези събития, китайското посолство предоставя цялостно финансиране (самолетни билети, такси за участие, екскурзии в Китай и др.).

]]>
Старт на съвместната магистърска програма с университета "Fan S. Noli" Корча, Албания //www.au-plovdiv.bg/новини/старт-на-съвместната-магистърска-програма-с-университета-fan-s-noli-korce-албания Fri, 05 Apr 2024 06:34:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/старт-на-съвместната-магистърска-програма-с-университета-fan-s-noli-korce-албания В периода 25 – 27 март, 2024 г. ректорът на университета "Fan S. Noli" Корча, Албания проф. д-р Димитри Бело, заедно с проф. д-р Бенита Ставре – заместник-ректор по научна и проектна дейност, д-р Евис Капурани – директор на отдела по програмна и институционална акредитация, както и други преподаватели от институцията, посетиха Аграрен университет – Пловдив. Те проведоха редица срещи с ректора на Аграрен университет – Пловдив доц. д-р Боряна Иванова, заместник-ректора по научна и международна дейност проф. д-р Димо Атанасов, ръководителя на катедра „Туризъм“ доц. д-р Красимир Александров и други членове на катедрата. Уточниха се детайли по съвместната магистърска програма „Устойчиво управление на агро-туризма“, която стартира през академичната 2023 – 2024 година. Двамата ректори обсъдиха възможностите за разширяване на сътрудничеството между институциите. Преподавателите от катедра „Туризъм“ показаха на гостите част от забележителностите на гр. Пловдив и околностите.

На свой ред, доц. д-р К. Александров, доц. д-р И. Килимперов, доц. д-р И. Лулчева и ас. Г. Христева, бяха командировани в университета "Fan S. Noli" Korce, Albania. В периода 02 – 07 Април те извеждат лекции и семинари на албанските студенти в съвместната магистратура.


]]>
В Аграрен университет- Пловдив се проведе публична лекция на фирма Синджента България //www.au-plovdiv.bg/новини/publicha-lekcia-syngenta Thu, 04 Apr 2024 12:01:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/publicha-lekcia-syngenta На 3 април 2024 г. във II-ра аудитория на Агрономическия факултет се проведе публична лекция на фирма Синджента България, на тема: “Иновации от Синджента  - експертите в семената“,  изнесена от екипа на Продажби семена : г-жа Елена Йорданова – регионален мениджър Семена за Южна България, г-н  Ненчо Ненчев и г-н Емилиян Блажев - търговски представители  Семена за Южна България.

Залата бе пълна със студенти - бакалаври от специалности: „Агрономство-полевъдство“ и „Растителна защита“, студенти - магистри от различни специалности, както и преподаватели. Срещата бе уважена и от проф. д-р Тоня Георгиева – Заместник-ректор по учебната дейност и следдипломна квалификация.

Събитието откри проф. д-р Мая Димитрова, ръководител катедра „Земеделие и хербология“, организатор на срещата. Тя обяви, че сътрудничеството с фирма Синджента  не е от сега и ще продължи със съвместни опити в учебно-опитната база на университета, както и с представяне на тяхното портфолиото с полски култури, което се организира във връзка с учебните практики на студентите.  Двама от лекторите - Елена Йорданова и Емилиян Блажев са възпитаници на Аграрен университет, специалност „Агрономство-полевъдство“ и „Растителна защита“. И занапред фирмата ще може да разчита на кадри от университета.
Г-н Емилиян Блажев подчерта, че Синджента е мултинационална компания с представителства в 90 държави. От 2008 г. Синджента работи и в България, като през последните 3 години е считана за най-бързо развиващата се компания. Предлага богато портфолио със семена от основните полски култури - слънчоглед, царевица, пшеница, ечемик и рапица.
Г-н Ненчо Ненчев представи развитието на Синджента и новите платформи, които дават ценна информация и съветват земеделския производител при вземане на правилни решения по отношение на избора за култура и сорт, в зависимост от почвения тип и метеорологичните условия. Той обърна внимание, че служителите във фирмата се обучават и следят новостите непрекъснато у нас и в чужбина. Основната задача е да се покажат предимствата на продуктите при полски условия. 
Срещата приключи с награди за най-внимателните и най-точно отговорили на въпросите на лекторите, а проф. Мая Димитрова анонсира следващите публични лекции с представители от агробизнеса – фирми и производители, които ще се проведат на 10 април 24 април и 8 май 2024 г.

]]>
Серията уебинари по проект MainstreamBIO започва през април //www.au-plovdiv.bg/новини/webinars-mainstreambio Thu, 04 Apr 2024 08:41:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/webinars-mainstreambio Отключване на потенциала на биоикономиката: Серията уебинари по проект MainstreamBIO започва този месец

Готови ли сте да се впуснете в откривателско пътешествие в динамичния свят на биоикономиката?
MainstreamBIO с удоволствие обявява увлекателна серия от уебинари, предназначена за проучване на иновативни решения, най-добри практики и възможности за трансформация в рамките на биоикономиката.

Присъединете се към нас, за да изследваме кръговата биоикономика, която е ключова сила в изграждането на устойчиви селски общности.

В първия ни уебинар на 10 април 2024 ще запознаем начинаещите с концепцията за биоикономика, като същевременно ще подчертаем централната роля на първичните производители в стимулирането на положителни икономически, екологични и социални промени. Получете идеи от специалисти и разгледайте успешни казуси като биорафинерията в Базанкур. 

Регистрирайте се ТУК.

В следващите сесии ще разгледаме многобройни теми, включително дребномащабни решения в областта на биопроизводството, пригодени за първичните производители. Открийте как иновативните технологии и практики могат да разрешат предизвикателствата и да предоставят възможности за диверсификация в селското стопанство, рибарството и др. Чрез задълбочени дискусии и успешни истории от лидери в индустрията, участниците ще получат ценна информация за потенциала на решенията на биологична основа.

Вижте повече ТУК.

 

]]>
Среща по европейски проект за прецизно земеделие ще се проведе в Аграрен университет – Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/boost-project-meeting Wed, 03 Apr 2024 12:58:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/boost-project-meeting На 09 и 10 април 2024 г. в Аграрен университет – Пловдив ще се проведе третата регулярна среща на консорциума по проект BOOST: „Стимулиране на агробизнеса и създаване на мрежа от дигитални хъбове чрез модерна обучителна програма за устойчиво прецизно земеделие“, финансиран от Европейската комисия чрез програма Еразъм+, грантово споразумение 101056291, www.project-boost.eu. Проектът ще се реализира с нови организационни модели (агробизнес инкубатори, достъп до цифрови хъбове за разпространение на знания), чрез свързване на висшето и професионалното образование, научните изследвания, фермерите и асоциациите в обща рамка, въз основа на техните реални нужди от обучение в прецизното земеделие. 

Студентите и младите фермери ще бъдат обучавани като бъдещи земеделски предприемачи, прилагащи Прецизното земеделие 4.0, предизвикани от реалния опит с екосистемите за технологично и бизнес развитие, взаимодействайки с предприятия и фермери, за да идентифицират проблемите и възможностите в сектора и да разработят нови бизнес идеи и технологии. В дългосрочен план резултатите от проекта ще създадат солидни синергии между действащите лица и в крайна сметка ще допринесат за ефективното прилагане на политиките на ЕС в селското стопанство, като например насърчаване на развитието на земеделския бизнес с помощта на Земеделие 4.0. 
В проекта участват организации от 7 държави (България, Гърция, Италия, Испания, Кипър, Словения, Германия) – университети, обучаващи професионални организации, компании от IT сектора, сдружения на фермери, доставчици на услуги в ПЗ. До момента е извършен съвременен анализ на образователните потребности на студенти, фермери и агробизнес от държавите-партньори. Установени са научните, технологичните и образователните нужди, както и тези на бизнеса по отношение на знания за прецизното земеделие. Разработени са образователните модули, които ще покрият горепосочените потребности и ще завършват с издаване на диплома на съответните потребители. 
Координатор на проекта за Аграрен университет- Пловдив е проф. д-р Стефан Шилев (stefan.shilev@au-plovdiv.bg).


]]>
Творческа работилница „Цветовете на почвите“ със студентите от курса emiSS //www.au-plovdiv.bg/новини/soil-workshop-emiss Wed, 03 Apr 2024 12:13:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/soil-workshop-emiss Почвите се различават по много показатели – текстура, структура, съдържание на органично вещество, почвена реакция и други. Освен тези показатели по ред причини почви от различни местоположения се различават и по своя цвят. Тази особеност на почвите беше използвана за провеждането на творческа работилница „Цветовете на почвите“.

Студентите от международния магистърски курс по Почвознание (emiSS) бяха включени в работилница по рисуване с почви „Цветовете на почвите“. Те усвоиха техниката за рисуване с този материал. Всеки студент нарисува по една картина, използвайки почви с различен цвят. Резултатите от тяхната работа са представени в снимките.


]]>
Важно за студентите //www.au-plovdiv.bg/новини/важно-за-студентите-1 Wed, 03 Apr 2024 11:00:00 +0000 diana //www.au-plovdiv.bg/новини/важно-за-студентите-1

СЪОБЩЕНИЕ

Във връзка с възникналите дискусии относно плащането на семестриалните такси, за втория семестър на учебната 2023/2024 година, Ръководството на Аграрен университет – Пловдив уведомява всички студенти, че към момента таксите трябва да бъдат внесени, тъй като предложените от Министерски съвет промени в Закона за висше образование все още не са приети и обнародвани в Държавен вестник. Когато това се случи таксите ще бъдат своевременно върнати.

Към момента внасянето на семестриалните такси е задължително.

]]>
Покана за кандидатстване за Еразъм+ практика в хотел Month Athos - Халкидики, Гърция //www.au-plovdiv.bg/новини/nount-athos-erasmus-traineeship Wed, 03 Apr 2024 10:04:00 +0000 dora //www.au-plovdiv.bg/новини/nount-athos-erasmus-traineeship Обявяваме 12 мобилности за провеждане на Еразъм+ практика в хотел Month Athos - Халкиди, Гърция.

Краен срок за кандидатстване - 30 април 2024 

Traineeship In Hotel Mount Athos

Информация за програма Еразъм+ и кандидатстване - https://www.au-plovdiv.bg/eras...

]]>
Еразъм+ краткосрочна мобилност за студенти за участие в интензивна програма "Дигитална транформация на аграрните фирми" //www.au-plovdiv.bg/новини/bip-almeria-digital-tranformation Wed, 03 Apr 2024 07:00:00 +0000 dora //www.au-plovdiv.bg/новини/bip-almeria-digital-tranformation Покана за кандидатстване за участие в хибридна краткосрочна интензивна програма "Дигитална транформация на аграрните фирми".

Обявяваме 5 мобилности за студенти за участие в Blendid Intensive Programme –(BIP) "Digital Transformation of Agro-companies". Програмата е разделена на два модула - онлайн модул и физическа мобилност от 1 до 5 юли  2024 г. в Университет в Алмерия, Испания. Онлайн модулът е предвиден след физическата мобилност, в период от две седмици. Студентите получават 3 кредита. 

Краен срок за кандидатстване - 30 април 2024 г.

Информация за интензивната програма

За повече информация - Еразъм+ офис, Ректорат, първи етаж, inter@au-plovdiv.bg 

Информация за кандидатстването и финансирането може да намерите на страницата на програма Еразъм+ - https://www.au-plovdiv.bg/eras...

]]>
„Глобал Агро Сълюшън“ ООД търси да назначи Агроном //www.au-plovdiv.bg/новини/глобал-агро-сълюшън-оод-търси-да-назначи-агроном Tue, 02 Apr 2024 11:55:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/глобал-агро-сълюшън-оод-търси-да-назначи-агроном „Глобал Агро Сълюшън“ ООД е с утвърдени позиции в сферата на търговията с продукти за растителна защита, торове и агроконсултации.

Фирмата обявява свободна позиция за: 
 
АГРОНОМ (продавач-консултант) за работа в Агроцентър Глобал Агро Сълюшън (GAS), микробиални, органични продукти, био торове и почвени подобрители в Петрич, Сандански.
Основни длъжностни задължения:
• Извършване на консултации и продажба на фирмени продукти и услуги;
• Приемане на заявки и поръчки, водене на отчетност;
• Съдействие при организиране на доставките и следене сроковете на разплащане с клиентите.

Изисквания към Кандидата:
• Висше образование – агрономство /специалност растителна защита е предимство/;
• Опит в продажбата на продукти за растителна защита, торове или сходни продукти;
• Умения за работа с клиенти, комуникативност;
• Умение за работа в динамична среда;

Фирмата предлага:
• Мотивиращо възнаграждение; основна заплата 1200лв + % от продажбите
• Дългосрочен ангажимент по трудов договор;
• Социални и здравни осигуровки;
• Отлична работна среда, в екип от професионалисти.

Моля, изпратете автобиография и снимка на електронния адрес на фирмата. Само одобрените по документи кандидати ще бъдат поканени на интервю.
Имейл:  office@globalagrosolution.com

]]>
Студентите от emiSS посетиха експерименталната винарска изба на Аграрен университет-Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/emiss Tue, 02 Apr 2024 08:33:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/emiss На 25 март 2024 г. инж. Ламбрин Топузлиев - ръководител на Експериментална винарска изба на АУ представи пред студентите от курса Erasmus Mundus Master in Soil Science (emiSS) процесът на производство и съхранение на различни видове вино в университетската винарна.
Еразъм студентите посетиха винарската изба на университета, която е построена в далечната 1969 г. Тя е единствената изба в България за микровинификация с експериментален характер и една от 28-те изби в света, които са собственост на университет. Във винарната се съхраняват вина от над 50 сорта грозде и разполага с една от най-големите колекции енотечни вина на различна възраст.
Студентите се запознаха с технологията за производство на различните видове вино, сортирането и бутилирането му. Посетиха подземните помещения, които са на 30 метра под земята и така се създават отлични условия за съхранение. Инж. Топузлиев представи университетските вина, а студентите имаха възможност да дегустират бяло и червено вино.
Също така разгледаха лабораторията, в която се правят анализи на виното и музея, който показва 50-годишната история на избата. 


]]>
ЕРАЗЪМ+ КРАТКОСРОЧНА МОБИЛНОСТ ЗА СТУДЕНТИ ЗА УЧАСТИЕ В ИНТЕНЗИВНА ПРОГРАМА "SUSTAINABLE AGRICULTURE" //www.au-plovdiv.bg/новини/bip-sustainable-agriculture-ondokuz-mayis-samsun Tue, 02 Apr 2024 07:40:00 +0000 dora //www.au-plovdiv.bg/новини/bip-sustainable-agriculture-ondokuz-mayis-samsun Обявяваме 5 мобилности за студенти за участие в Blended Intensive Programme –(BIP) "Sustainable agriculture". Програмата е разделена на два модула - онлайн модул (на 27 май, 3 юни и 10 юни 2024)  и физическа мобилност от 22 юли до 26 юли 2024 в Ondokuz Mayıs University - Самсун, Турция.  Студентите получават 3 кредита. 

Финансирането е 70 евро на ден. Приемащият университет поема разходите по настаняването и разходите за храна.

Краен срок за кандидатстване - 30 април 2024 г.

Повече информация за мобилността 

Информация за кандидатстването и финансирането може да намерите на страницата на програма Еразъм+ - https://www.au-plovdiv.bg/eras...

]]>
ENTER Study Days 2024 //www.au-plovdiv.bg/новини/enter-study-days-2024 Fri, 29 Mar 2024 13:05:00 +0000 diana //www.au-plovdiv.bg/новини/enter-study-days-2024 “ENTER Study Days 2024” събра партньори от редица европейски страни за обмен на научна информация, добри педагогически практики и за активна обучителна и тренировъчна дейност  под надслов „Биоразнообразието и промените в климата, като генератор на ,,еко‘‘ тревожността".  

Enter Study Days 2024

Събитието се проведе в ESFEA – Тулуза (университет, подготвящ бъдещи учители), Франция в периода 23-28 март 2024 г., а от страна на Аграрния университет участие взеха проф. Тоня Георгиева и гл. ас д-р Румяна Георгиева.

По време на обучението са обсъдиха нови методи и дидактически подходи за постигане на устойчиво образование.

ENTER_STUDY_DAYS_PARTICIPANTS


На заключителното общо събрание Аграрен университет - Пловдив беше излъчен за домакин на следващите Enter study days през 2026.

]]>
Покана за участие в поредица от срещи с лектори от агробизнеса //www.au-plovdiv.bg/новини/poredica-sreshti-s-agrobiznesa Fri, 29 Mar 2024 08:32:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/poredica-sreshti-s-agrobiznesa Уважаеми преподаватели и студенти,

Катедра "Земеделие и хербология"  при Аграрен университет - Пловдив, организира поредица от срещи с лектори от агробизнеса – производители и фирми дистрибутори.

03.04.2024 г. от 10:00 часа, в  аудитория II на Факултет по агрономство
Г-н Ненчо Ненчев – търговски представител Семена полски култури към фирма Синджента България, 
публична лекция на тема: „Иновации от Синджента – експертите в Семена“

10.04.2024 г. от 10:00 часа, в аудитория II на Факултет по агрономство
Публична лекция от представител на фирма Синджента България на тема: „Иновации и дигитални решения от Синджента“


]]>
В Аграрен университет - Пловдив се проведе публична лекция на тема: „Иновации и новости в растителната защита“ //www.au-plovdiv.bg/новини/publichna-lekcia-korteva Fri, 29 Mar 2024 06:36:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/publichna-lekcia-korteva На 27 март 2024 г. в аудитория II на Факултет по агрономство се проведе публична лекция на тема: „Иновации и новости в растителната защита“, която изнесе  г-н  Иван Дражев – маркетинг мениджър на  Кортева Балкани, Кортева България, пред студенти - бакалаври, трети курс от специалност Агрономство-Полевъдство, Растителна защита, магистърски курс „Интегрирано производство на полски култури“ и преподаватели от катедра „ Земеделие и хербология“, катедра Растениевъдство и др. 

Проф.д-р Мая Димитрова откри срещата като заяви, че тя е резултат от дългогодишно съвместно сътрудничество и опита на бизнеса е много ценен за развитието на съвременното земеделие.
Г-н Дражев се представи и почерта, че е горд възпитаник на университета. Сподели кариерното си развитие: първа работа агроном, след това работи в Национална служба по растителна защита и от 1996 г. е в индустрията на растителната защита, като заема отговорни позиции в големи фирми.
Освен, че представи най-новите продукти на Кортева, по време на лекцията задаваше въпроси и провокираше аудиторията с различни въпроси, на които получи правилни отговори, а за най-бързите имаше много награди. Студентите бяха активни и с въпроси, а срещата премина в интересни и полезни дискусии относно приложението на различните препарати, смесимостта и фитотоксичността на ПРЗ при основните полски култури.
Г-н Дражев запозна присъстващите  с новите активни вещества, които ще се внедрят през следващият период до 2030 г. Той благодари на студентите и заяви, че ги очаква след завършване на образованието за бъдеща работа. 

]]>
Национални дни на кариерата 2024 //www.au-plovdiv.bg/новини/nacionalni-dni-na-karierata-2024 Thu, 28 Mar 2024 13:39:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/nacionalni-dni-na-karierata-2024 Уважаеми студенти,

23-ото издание на най-големия кариерен форум в България „Национални дни на кариерата“ ще даде възможност за срещи и интервюта между работодателите и търсещите работа.

Изберете кога и къде да се включите:
- София - 6 април - Гранд Хотел „Милениум“, Конферентни зали на ет. 2
- Велико Търново - 9 април - Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“, пети корпус;
- Габрово - 11 април - Технически университет;
- Пловдив - 13 април - Пловдивски Панаир, Конгресен Център;
- Варна - 13 април - Хотел-галерия „Графит“;
- Русе - 16 април - Русенски университет „Ангел Кънчев“. 

2. Входът за посетители е свободен, но със задължителна регистрация. Регистрирайте се, защото регистрацията дава възможност за директно споделяне на CV-то с работодатели – максимално лесно и с още по-голям шанс да се откроите.

3. Запознайте се с участващите компании и вижте свободните им позиции.

От Национални дни на кариерата е започнал професионалният път на над 53 000 души.

Форумът се организира от компанията за комплексни HR услуги JobTiger


]]>
Делегация от Република Северна Македония бе на двудневно посещение в Аграрен университет – Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/delegacia-makedonia-na-poseshtenie-v-au Thu, 28 Mar 2024 08:31:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/delegacia-makedonia-na-poseshtenie-v-au На 25 и 26 март 2024г., Аграрен университет – Пловдив бе посетен от делегация от Република Северна Македония, която бе съставена от  представители нa Министерството на земеделието на Република Северна Македония, университета „Св. Климент Охридски“  - Битоля и института по тютюна към университета. 

Гостите бяха посрещнати от доц.д-р Боряна Иванова – ректор на Аграрен университет – Пловдив, проф. д-р Христина Янчева, проф. д-р Светла Янчева, както и деканите на Факултета по агрономство – доц.д-р Атанас Севов, на Факултета по растителна защита и агроекология – проф. д-р Вили Харизанова,  на Факултета по лозаро-градинарство – доц.д-р  Сава Табаков, на Факултета по икономика – доц. д-р Димо Атанасов и доц. д-р Пенка Запрянова от катедра "Агроекология и опазване на околната среда".

Доц. д-р Боряна Иванова презентира структурата и дейността на Аграрен университет, като подчерта  неговия национален и международен престиж, както и  важната му роля в развитието на българското земеделие.



 Гостите се запознаха с кампуса на университета, проведоха срещи с преподаватели от всички факултети, посетиха лабораторния комплекс и  учебно-опитната и внедрителска база в с. Брестник.


Делегацията от Република Северна Македония благодариха за гостоприемството, предоставените възможности за сътрудничество и отправиха покана за посещение на университета в Битоля, с цел задълбочаване на  връзките между двете висши учебни заведения.


]]>
„Орозов-77“ ЕООД търси да назначи агроном-продавач-консултант в агроаптека //www.au-plovdiv.bg/новини/orozov-obiava-za-rabota Tue, 26 Mar 2024 11:32:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/orozov-obiava-za-rabota Фирма „Орозов-77“ ЕООД е единствената регистрирана агроаптека в Несебърска община, занимаваща се с търговия на препарати за растителна защита, минерални торове и семена.Фирмата търси да назначи агроном-продавач-консултант в агроаптека.

ИЗИСКВАНИЯ:
- Висше образование Агроном – специалности: „Растителна защита“, „Полевъдство“ или „Лозаро-градинарство“;
- Опит в търговията със стоки на дребно и голяма номенклатура;
- Търговски умения;
- Шофьорска книжка – предимство;
- Коректност, лоялност и умения за работа в екип;
- Бързина и внимание към детайлите.
ОТГОВОРНОСТИ:
- Поддържане на контакти и професионално консултиране на клиенти;
- Създаване на нови контакти с потенциални клиенти;
- Работа с интегриран софтуер;
- Следене на пазара в целевия сегмент;
- Консултации;
- Изготвяне на справки и отчети, касаещи продажбите.
ФИРМАТА ПРЕДЛАГА:
- Сезонен трудов договор – от м. Март до м. Ноември;
- Високо заплащане в зависимост от постигнатите резултати;
- Отлични условия за труд;
- Място за настаняване (квартира) на същия адрес, където се намира аптеката.
ПРЕДИМСТВА:
- Да познава технологиите на отглеждане на зеленчукови култури, лозя, полски и технически култури;
- Да познава основните болести, неприятели и плевели при различните култури;
- Работа в агроаптеки или във фирми със същата или подобни дейности.

Месторабота: гр. Свети Влас, ул.“Одеса“ 12

За контакти: 0888261693 – Николай Орозов


]]>
Конференция ERAZ 2024 //www.au-plovdiv.bg/новини/eraz-2024-conference Tue, 26 Mar 2024 06:37:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/eraz-2024-conference Покана за участие в 10-та конференция на ERAZ: Устойчиво развитие, основано на знания, която ще се проведе на 6 юни 2024 г. в Лисабон в ISCTE – Университетски институт в Лисабон, Португалия. Конференцията се организира в хибриден формат, така че ще бъде достъпна лично и онлайн/виртуално чрез Zoom.

Десетата конференция ERAZ е платформа за академици, изследователи, практици и студенти да се съберат и да обсъдят най-новите тенденции, предизвикателства и възможности в областта на управлението на качеството, правото, агробизнеса, екологията и енергетиката, ИТ, образованието, Туризъм, икономика, мениджмънт, глобализация, хотелиерство, счетоводство и др.

Конференцията ERAZ е индексирана в индекса за цитиране на материали от конференциите на Web of Science (обществени и хуманитарни науки) с изданието от 2020 г. (следващите броеве са в процес на оценка).

Крайният срок за регистрация на резюмета е 14 май 2024 г. Пълните документи трябва да бъдат изпратени на 30 август 2024 г. (при интерес).

За повече информация относно регистрацията и други предложения за конференцията, разгледайте уебсайта.

]]>
Студенти от Международен Еразъм магистърски курс по почвознание (emiSS) проведоха учебна практика в завод Неохим АД //www.au-plovdiv.bg/новини/neohim-students-emiss Mon, 25 Mar 2024 09:58:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/neohim-students-emiss Студенти от Международния Еразъм магистърски курс по почвознание (emiSS) и Еразъм студенти от Турция, обучаващи се в Аграрен университет – Пловдив посетиха азотноторовия завод Неохим АД в Димитровград на 22.03.2024 г.

След направения инструктаж за безопасност, на студентите беше представена историята и производството на завода. Главният инженер ги запозна с технологията на производство и химическите процеси използвани за направата на амоняк, азотна киселина и амониева селитра. 

Студентите имаха възможност да посетят цеховете за производство на амоняк, амониева селитра и пакетажния цех. Накрая разгледаха модерната химическа лаборатория на завода, в която се анализират почви и растения доставени от производители и се извършват анализи за определяне качеството на произведената продукция.


]]>
Студенти на Аграрен Университет – Пловдив взеха участие на „Salon International de l'Agriculture 2024", Париж //www.au-plovdiv.bg/новини/students-salon-international-de-lagriculture-2024 Thu, 21 Mar 2024 12:12:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/students-salon-international-de-lagriculture-2024 За поредна година студенти на Аграрен Университет – Пловдив взеха участие в състезания за компетентност на международно изложение „Salon International de l'Agriculture 2024", което се проведе в Париж, Франция. Изложението презентира облика и значимостта на френските традиции, ценности и култура в селското стопанство.  Както всяка година, участието на студенти на изложението в Париж бе възможно и ръководено от гл. ас. Светослав Карамфилов от катедра Животновъдство.

Състезанията за компетентност, на които възпитаниците на АУ-Пловдив се представиха отлично, са част от интернационалния конкурс за млади студенти и ученици. Цветидара Костадинова, Желязко Ванчев и Йордан Кънев от специалност „Зооинженерство" се състезаваха в категории за компетентност при преценка на екстериора на говеда от млечни и месодайни породи (CJAJ). Димитър Димитров от специалност „Агрономство (Лозаро-градинарство)" участва в конкурс за „Преценка на френски вина" (CJPV). 

Представянето им беше съвместно с техни колеги от други университети и сродни училища в Европа, представляващи 28 страни. След провеждането на състезанията, участниците получиха лично от представител на френското министерство на земеделието и членове на европейската комисия сертификати за участие. По време на състезанията, едно от събитията е посветено на местните традиционни хранителни продукти. Такива продукти бяха дегустирани на „Международен бюфет". Българските студенти презентираха български автентични храни. Те разказаха на свойте колеги от други страни за нашите обичаи, традиции и особености в производството на уникални български продукти като част от националното ни богатство.

Международно изложение - Salon Agriculture (SIA) 2024, което се проведе в гр. Париж, Франция беше озвучено с музиката и песента на ГС "Войводите" с ръководител Атанас Младенов. Изви се кръшно хоро, а студентите на Аграрен Университет показаха на чужденците магията, ритъма и усещането да носиш в себе си България. 


]]>
Презентация за възможностите за Еразъм+ практика в хотел Маунт Атос - Гърция //www.au-plovdiv.bg/новини/erasmus_traineeship_mount_athos Wed, 20 Mar 2024 14:47:00 +0000 dora //www.au-plovdiv.bg/новини/erasmus_traineeship_mount_athos На 20 март 2024 г.  представители на хотел Маунт Атос - Гърция запознаха студентите от Факултета по икономика с условията за провеждане на Еразъм+ практика в хотела.


]]>
Международна конференция AGBIOL 2024 с акцент върху селското стопанство, биологията и природните науки //www.au-plovdiv.bg/новини/international-conference-agbiol24 Tue, 19 Mar 2024 14:26:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/international-conference-agbiol24 Конференциата ще се проведе в Тракийския университет на Одрин, Турция в периода 18-20 септември 2024 г.

Информация и записване за участие на интернет страницата на конгреса: www.agbiol.org


]]>
Наръчник за интегриране на малки биобазирани решения за стопанства //www.au-plovdiv.bg/новини/digital-toolkit-mainstreambio Tue, 19 Mar 2024 07:45:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/digital-toolkit-mainstreambio Онлайн наръчникът, изработен по проект MainstreamBIO, е вече достъпен на https://mainstreambio-digital-...

Целта на наръчника е да събере на едно място ресурси и образователни материли, свързани с интегрирането на биобазирани решения в стопанствата, да бъде лесен и достъпен за фермери, производители и преработватели.

Наръчникът включва: 

  • каталог на малки био-базирани технологии, бизнес модели и социални иновации за взаимно сравнение и оценка на възможностите за бизнес начинания
  • колекция от най-добри практики за подобрено рециклиране на хранителни и органични вещества и връщането им обратно в почвите
  • образователни ресурси- аудио/визуални материали и възможност за преглед на биоикономическия профил на 7 страни от ЕС
  • библиотека с инструменти
  • онлайн платформа за търсене и намиране на биобазирани решения
  • форум за въпроси и отговори

Вижте повече за проекта MainstreamBIO тук:  https://mainstreambio-project....

]]>
Лятно училище i2connect в Ирландия - покана до преподаватели, докторанти, магистри и бакалаври //www.au-plovdiv.bg/новини/i2connect-summer-school Mon, 18 Mar 2024 13:57:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/i2connect-summer-school Стартира набирането на кандидатури за участие в програмата за летни училища на прокет I2connect.Част от обучението на лятното училище ще се проведе в периода 22-26 юли 2024 г. в Kildalton College, Piltown, Co. Kilkenny, Ирландия.

Една от ключовите цели на проекта i2connect е да засили уменията, компетенциите и нагласите на бъдещите съветници за подкрепа на интерактивните иновации. Това е фантастична възможност за университетски преподаватели и студенти (магистри или докторанти) да придобият интерактивни иновационни умения.

Част от разходите, свързани с участието в лятното училище, ще бъдат покрити от проекта i2connect. 

За кандидатстване и информация:i2connect Summer School 2024 - i2connect (i2connect-h2020.eu)

За съдействие и въпроси може да се свържете с НССЗ.
E-mail: evgeniya.borisova@naas.government.bg

]]>
Процедура за придобиване на академично звание Sun, 17 Mar 2024 22:00:00 +0000 diana Успешно стартира програмата за провеждане на стажове в Министерството на земеделието и храните //www.au-plovdiv.bg/новини/uspeshen-start-na-staja-s-mzh Wed, 13 Mar 2024 13:09:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/uspeshen-start-na-staja-s-mzh Съгласно сключено споразумение между Министерство на земеделието и храните(МЗХ) и Аграрен университет – Пловдив  от 2023 г. успешно стартира програмата  за провеждане на стажове.

 Първата студентка успешно преминала стажа в дирекция „Растениевъдство“ е Десислава Вълова,  специалност „Лозаро-градинарство и биологично производство“, четвърти курс . Периодът на стажа е с продължителност 3 седмици.

Освен със структурата на министерството, Десислава се е запознала с прилагането на стандарти за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), както и Процедурата по издаване на разрешително и отглеждане на коноп. Научила е повече за селскостопанската политика на България, както и за Стратегическия план. Присъствала е на среща на дирекцията с оранжерийни производители от страната по въпроси свързани с директните плащания. Деси определя стажа като много полезен за кариерното и ориентиране и съветва колегите си да се възползват от възможностите, които предлага Аграрен университет - Пловдив.

Студентите на Аграрен университет – Пловдив са активни и проявяват интерес към специализираната администрация . Над 15 студенти са заявили желание за провеждане на стаж в различните дирекции към МЗХ през тази година.

]]>
Спортни турнири „Спорт в Аграрен университет – ПРОЛЕТ 2024" //www.au-plovdiv.bg/новини/спортни-турнири-спорт-в-аграрен-университет-пролет-2024 Wed, 13 Mar 2024 08:24:00 +0000 diana //www.au-plovdiv.bg/новини/спортни-турнири-спорт-в-аграрен-университет-пролет-2024 СЕКЦИЯ ФИЗИЧЕСКО ВЪЗПИТАНИЕ И СПОРТ

при

ДЕПАРТАМЕНТ ПО ЕЗИКОВА ПОДГОТОВКА И СПОРТ

на

АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ – ПЛОВДИВ

Уважаеми колеги, имаме удоволствието да Ви поканим на ежегодните спортни турнири „Спорт в Аграрен университет – ПРОЛЕТ 2024", които ще се проведат от 25.03. до 29.03.2024г. Състезанията ще са по следните видове спорт: волейбол, тенис, футбол, плуване и тенис на маса. 

В турнирите могат да участват преподаватели, студенти и служители на Аграрен университет. 

Награждаването на победителите ще се проведе на 1.04.2024г. /понеделник/ от 17.00ч. 

Необходими са Ви удобно спортно облекло, спортни обувки, добро настроение и жажда за победа.

ГРАФИК

ВИД СПОРТЗАЯВКИТЕХНИЧЕСКА
КОНФЕРЕНЦИЯ
НАЧАЛО НА
СЪСТЕЗАНИЯТА
ОТГОВОРНИК
ФУТБОЛ
малки врати
до
25.03.2024 г.
25.03.2024 г.
18:30 ч.
25 и 26.03.2024 г
19:00 ч.
пр. И. ВИДЕВ
ВОЛЕЙБОЛ
смесени отбори
до
25.03.2024 г.
25.03.2024 г.
16:30 ч.
25.03.2024 г. - 17:00 ч.
26.03.2024 г. - 18:00 ч.
ст. пр.
И. НЕНКОВА
ТЕНИС НА МАСАдо
27.03.2024 г.
27.03.2024 г.
16:30 ч.
27 и 28.03.2024г.
17:00 ч.
доц. д-р
Т. КОЛЕВА
ТЕНИСдо 27.03.2024 г.27.03.2024 г.
11:00 ч.
27 и 28.03.2024 г.
11:30 ч.
ст. пр.
И. НЕНКОВА
ПЛУВАНЕдо 27.03.2024 г.27.03.2024 г.
12:00 ч.
27.03.2024 г. 
12:30 ч.
пр. д-р 
Г. КАЛАЙДЖИЕВ
]]>
НПСС отличи най-добрите студенти в България //www.au-plovdiv.bg/новини/npss-konkurs-student-na-godinata Tue, 12 Mar 2024 09:16:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/npss-konkurs-student-na-godinata Отличените студенти от Аграрен университет - Пловдив в категория „Аграрни науки и ветеринарна медицина” са четвъртокурсниците Цветомир Коев и Стефан Янев.  

На официална церемония на ХVII-тото издание на Националния приз „Студент на годината ‘2023" Националното представителство на студентските съвети отличи най-успешните студенти на България.

Събитието се проведе под патронажа на акад. Николай Денков – Министър-председател на Република България на 01 март /петък/ 2024 година от 18:00 часа в Аула „Максима“ на Университет за национално и световно стопанство.

Цветомир Коев е студент, IV курс, специалност „Агрономство-полевъдство“. Успех 6,00. Владее английски, руски и италиански език. Участва в проекти на тема „ Смесимост на препаратите за растителна защита и продукти за биостимулантно действие при зимни житни култури“. Част е от екипа работещ върху проект „Хербитур". Стипендиант е на Национална асоциация на зърнопроизводителите.

Стефан Янев е студент, IV курс, в Аграрен университет - Пловдив, специалност „Растителна защита“. Успех 6,00. Владее английски, руски, румънски и полски език. Участва в множество  международни изложения част от които са: „Salon International de l'Agriculture 2023" (Международен салон на агрокултурата 2023 – Париж); „Международният бюфет“; „AGRO 4.0 Поглед в бъдещето“; „Оценка на френски вина“;  „АГРА- търговска арена на агро-бизнеса в югоизточна Европа“. Част е от екипа работещ върху проект „Хербитур".

Доказателство, че студентите на  Аграрен университет - Пловдив получават най-доброто аграрно образование в страната! 

]]>
XV-та Конференция на химиците, технолозите и природозащитниците на Република Сръбска //www.au-plovdiv.bg/новини/xv-konfrence-himia-syrbia Mon, 11 Mar 2024 14:10:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/xv-konfrence-himia-syrbia „XV-та Конференция на химиците, технолозите и природозащитниците на Република Сръбска“ ще се проведе в Баня Лука, Босна и Херцеговина, на 18 и 19 октомври 2024 г.

Mеждународната конференция е предназначена за представители на научната общност, експерти и студенти.

Теми на конференцията:
• Обща и приложна химия,
• Инженерна химия и технологии,
• Материалознание и Металургия,
• Усъвършенствани нанопорести материали,
• Екологично инженерство и Екология,
• Хранителни технологии и Биотехнологии,
• Контрол на качеството и Безопасност на храните,
• Текстилно инженерство и Дизайн,
• Графично инженерство и Дизайн,
• Други

По-детайлна информация за конференцията може да получите на следния електронен адрес:

https://savjetovanje.tf.unibl.org.


]]>
Честит 8-ми март! //www.au-plovdiv.bg/новини/честит-8-ми-март Fri, 08 Mar 2024 10:27:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/честит-8-ми-март Честит 8-ми март!

]]>
Доцент д-р Боряна Иванова е новият ректор на Аграрен университет - Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/doc.boryana-ivanova-nov-rektor-na-au Fri, 08 Mar 2024 07:24:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/doc.boryana-ivanova-nov-rektor-na-au С 82 гласа доц. д.р Боряна Иванова бе избранa за ректор на Аграрен университет - Пловдив. Досегашният зам.-ректор по учебната дейност победи на втори тур проф. д-р Владислав Попов, който до момента бе зам.-ректор по научната и проектната дейност.

Доц. Иванова е възпитаник на УНСС – София, където е придобила бакалавърска магистърска и докторска степени по икономика и управление на селското стопанство. 
Постъпва на работа в Аграрен университет – Пловдив през 2001 г. като асистент и последователно заема длъжностите старши и главен асистент, а от 2012 г. е избрана на академичната длъжност „Доцент“. 
Има над 40 публикации и участва в повече от 20 вътрешни, национални и международни проекти. Научните й интереси са в сферата на развитието на селските райони, групите на производители, възможностите за развитие и утвърждаване на принципите на био- и кръговата икономика, хранителната и енергийна сигурност.
Доц. д-р Боряна Иванова има сериозен управленски опит. Тя е била научен секретар на катедра „Икономика“ от 2002 г. до 2011 г. През мандат 2011-2015 г. е директор на Учебно-информационния център на Аграрен университет, а през мандати 2015-2019 г. и 2019-2023 г. е заместник-ректор с ресор „Учебна дейност и акредитация“.

Създаването на прозрачна, предвидима и подкрепяща среда за работа и обучение, която стимулира и ангажира академичната общност за личностно творческо развитие и професионално израстване и престиж, е сред основните цели, които си поставя доц. д-р Иванова. Тя вижда реализирането на целта чрез общите усилия на преподавателите, служителите и студентите, като се работи в дух на приемственост, диалогичност и сътрудничество.


]]>
Честит 3-ти март! //www.au-plovdiv.bg/новини/честит-3-ти-март Sun, 03 Mar 2024 09:20:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/честит-3-ти-март Днес отбелязваме 146 години от Освобождението на България. На тази историческа дата през 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага край на Руско-турската война водена в периода 1877-1878 г. Този документ поставя началото на Третата българска държава.

Честит празник, българи!

]]>
Съобщение от Председателя на ОС на АУ- Пловдив до Академичната общност, студентите и служителите //www.au-plovdiv.bg/новини/syobshtenie-ot-predsedatel-na-os-29.02.24 Thu, 29 Feb 2024 13:10:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/syobshtenie-ot-predsedatel-na-os-29.02.24 Съобщение от Председателя на ОС на АУ- Пловдив до Академичната общност, студентите и служителите относно регистрираните кандидати за ректор на Аграрен университет - Пловдив, мандат 2024 - 2028 г.

]]>
Аграрен университет - Пловдив отбеляза UNIgreen Day //www.au-plovdiv.bg/новини/au-otbelqza-unigreen-day-2024 Thu, 29 Feb 2024 10:49:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/au-otbelqza-unigreen-day-2024  По повод втория рожден ден на европейския алианс Unigreen Alliance, в който партньор е Аграрен университет, студентите и Гл.ас. Румяна Георгиева обсъдиха важни теми като регенеративното земеделие, въглероден отпечатък и намаляването му, климатична неутралност, добри земеделски практики. Студентите се запознаха с възможностите, които алианса UNIgreen ще им предостави за повишаване на техните знания и умения. Накрая всички заедно засадиха тропически лимон в парка на университета. 

Гордеем се с нашите студенти- умни, знаещи и можещи!

]]>
Национален конкурс „ФИНАНСИРАНЕ НА СТАРТ-ЪП ПРОЕКТ ОТ БИЗНЕС АНГЕЛ“ //www.au-plovdiv.bg/новини/nacionalen-konkurs-za-startup-tto-pu Thu, 29 Feb 2024 06:46:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/nacionalen-konkurs-za-startup-tto-pu Екипът на Офиса за технологичен трансфер към ПУ "Паисий Хилендарски" кани обучаемите и работещите в Аграрен университет - Пловдив, да участват в националния конкурс „ФИНАНСИРАНЕ НА СТАРТ-ЪП ПРОЕКТ ОТ БИЗНЕС АНГЕЛ“. Възможност за всеки, който се е насочил към предприемачество и има иновативна идея за бизнес, да получи финансиране от бизнес ангел в размер, описан на сайта на конкурса.

В конкурса може да се включи всеки,който ни изпрати качествен старт-ъп проект. Участниците могат да се регистрират на https://startupinvestor.uni-pl... и ще получат МАКЕТ, съобразно който да разработят проект, а после да подадат от формата за участие.

]]>
Лаборатория "3D Experience - Създаваме инженерите на бъдещето" бе открита в Аграрен университет - Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/laboratory-3d-experience-au Wed, 28 Feb 2024 12:55:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/laboratory-3d-experience-au В учебната зала на Kатедра "Механизация на земеделието" при Аграрен университет - Пловдив бе открита Лаборатория "3D Experience - Създаваме инженерите на бъдещето".


Целта на инициативата е студентите от Аграрен университет-Пловдив и бъдещи инженери да придобиват нужните за индустрията знания в 3D проектирането, компютърните симулациите и работата в екип с модерни инженерни софтуерни системи. Софтуерът и решенията, които са инсталирани, са дарение от "Хайкад Инфотех" и са в областта на производството, конструирането и развойната дейност на нови продукти, посочи техническият директор на фирмата Николай Диловски.

Формирането на нови компетентни кадри е наш приоритет, каза Диловски и допълни, че целта е студентите още от университета да бъдат запознати с новите технологии и как се работи днес в индустрията. Заложено е този продукт, който сам по себе си е развойна среда, да се използва в четири учебни дисциплини, коментира доц. Георги Комитов, преподавател в катедра "Механизация на земеделието".  По думите му всеки инженер по начало трябва да може да чертае и да разбира конструкторската документация. Никой вече не работи на ръка и не чертае с молив, защото времето, което отнема това, е неимоверно много, каза доцентът и допълни, че в тази връзка запознават студентите с последните решения.

Компютрите в лабораторията са закупени по Национална научна програма "Интелигентно растениевъдство".

]]>
Съобщение от Председателя на ОС на Аграрен университет - Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/syobshtenie-os-kandidat-rektori Wed, 28 Feb 2024 06:49:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/syobshtenie-os-kandidat-rektori Съобщение от Председателя на ОС на Аграрен университет - Пловдив относно подаване на необходими документи от кандидатите за ректор мандат 2024 - 2028г.

]]>
UNIgreen Ден в Аграрен университет- Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/unigreen-day-2024 Mon, 26 Feb 2024 13:46:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/unigreen-day-2024 Аграрен универитет- Пловдив ще отбележи втория рожден ден на алианса UNIgreen 27 февруари от 13:30 ч, с отворено събитие. Фокусът ще бъде климатичната неутралност и възможностите за намаляване на въглеродните емисии. По време на дискусията студентите и преподавателите ще се запознаят с различни дейности за намаляване на въглеродния отпечатък, с регенеративно земеделие. Участниците ще получат ценни знания за най-добрите практики от различни страни, а след събитието ще засадим заедно още едно дръвче в двора на университета.

]]>
РЕКТОРЪТ НА АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - ПЛОВДИВ ВРЪЧИ ГОЛЯМАТА НАГРАДА В КОНКУРСА "ФЕРМЕР НА ТРАКИЯ" //www.au-plovdiv.bg/новини/fermer-na-trakia-2024-nagradi-1 Mon, 26 Feb 2024 09:31:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/fermer-na-trakia-2024-nagradi-1 Професор д-р Христина Янчева, ректор на Аграрен университет - Пловдив, връчи голямата награда в раздел " Животновъдство" в конкурса "Фермер на Тракия". Отличието получи Албина Ясинская, която е основател на биоферма " Розино".

Станимир Лапатарев - производител на зеленчуци и зърнено-житни култури от с.Труд е тазгодишния носител на приза в раздел "Растениевъдство". 

Освен с плакет и грамота, той получи и допълнителни награди, които му бяха връчени от ас. Атанас Иванов, директор на центъра за биологично изпитване към Аграрен университет - Пловдив.

Проф. д-р Иван Пенов от Факултета по икономика на Аграрен университет връчи грамота на Емил Чуков от с.Богдница, който отглежда медицински и етеричномаслени култури.

Доц. д-р Атанас Вучков от катедра " Животновъдство" на Аграрен университет прие награда от името на Даниела Чакърова, която сама отглежда стадо от каракачански и среднородопски овце. 

 

]]>
Проф. д-р Христина Янчева получи грамота за цялостни постижения в аграрната наука //www.au-plovdiv.bg/новини/prof.yancheva-fermer-na-trakia-gramota-lichna Mon, 26 Feb 2024 08:59:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/prof.yancheva-fermer-na-trakia-gramota-lichna В рамките на церемонията по награждаването в конкурса "Фермер на Тракия" , вестник "Марица" и " Хермес медиа" отличиха ректора на Аграрен университет - Пловдив, проф. д-р. Христина Янчева за цялостни постижения в аграрната наука и дългогодишна подкрепа на конкурса. 

"Аграрният университет ще продължи да се развива, а ние - да помагаме на фермерите. Благодаря на в. "Марица" за дългогодишното сътрудничество, за което пожелавам нови хоризонти, защото нашата кауза е българското земеделие", каза проф. Янчева при получаване на грамотата.

Интервю с проф. д-р Христина Янчева.

]]>
Аграрен университет – Пловдив посрещна четвърти, последен випуск студенти в Еразъм Мундус магистърски курс по почвознание //www.au-plovdiv.bg/новини/chetvyrti-vipusk-emiss-pochvoznanie Mon, 26 Feb 2024 06:47:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/chetvyrti-vipusk-emiss-pochvoznanie На 23 февруари 2024 г., за четвърта последна година Аграрен университет – Пловдив започва обучение по проект Erasmus Mundus Master in Soil Science (emiSS), в който университетът участва като партньор.

Ректорът проф. д-р Христина Янчева посрещна студентите от 8 държави и представи университета и преподавателите ни. Тя пожела на магистрите успешен старт и вълнуващи преживявания в Пловдив. Отговорникът за курса проф. Иван Манолов представи преподавателите, които са включени в обучението на студентите.
Абделрахман от Египет, Фаради от Того, Кази от Бангладеш, Естер от Нигерия, Елис от Камерун, Хасан от Иран, Дикшия и Прабеш от Непал, Махмуд и Адил от Пакистан ще проведат втория семестър от обучението си в Агрономическия факултет на университета. 
През първия семестър студентите се обучаваха в Ondokuz Mays University (OMU), Samsun, Tyрция, който е и координатор на проекта. Проектът има за цел да подготви 4 випуска, в които се обучават по 24 студенти. Учебната програма е двегодишна и се провежда на английски език, като през втората година студентите подготвят дипломните си работи. 
Досега Аграрен университет дипломира два випуска студенти от международния проект, които завършват магистърския курс с двойна диплома от Ondokuz Mays University (OMU), Samsun  и университета, в който са разработили дипломната си работа.
На официалното откриване на семестъра  присъстваха проф. д-р Иван Манолов, ръководител на проекта, д-р Петя Георгиева, Директор на Библиотеката и преподавателите, които обучават студентите от курса. На събитието бяха поканени и студенти от Бразилия и Казахстан, които подготвят Дипломните си работи в Аграрен университет, като част от тяхното обучение. 

]]>
Библиотеката на Аграрен университет посрещна чуждестранните студенти, които се обучават по проект Erasmus Mundus Master in Soil Science (emiSS) //www.au-plovdiv.bg/новини/poseshtenie-biblioteka-erasmus-mundus-master-in-soil-science-emiss Thu, 22 Feb 2024 12:22:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/poseshtenie-biblioteka-erasmus-mundus-master-in-soil-science-emiss На 22.02.2024 г. Библиотеката на Аграрен университет посрещна чуждестранните студенти от Египет, Того, Бангладеш, Нигерия, Иран, Непал и Пакистан, които се обучават по проект Erasmus Mundus Master in Soil Science (emiSS) в Агрономическия факултет. Сред чуждестранните студенти присъстваха и студенти от Румъния и докторант от Казахстан.

Част от обучението им включва и използване на библиотечно-информационните услуги, затова директорът на Библиотеката, д-р Петя Георгиева, ги запозна с видовете библиотечни документи, както и с достъпите до електронните ресурси, включващи онлайн списания, специализирани международни и български бази данни, както и наукометричните SCOPUS и Web of Science.

Студентите се запознаха и с двете системи за проверка на плагиатство - Grammarly, StrikePlagiarism, които АУ използва.
Допълнително им се разясниха и правилата за публикуване на свои материали в научното списание на Университета - Agricultural Sciences.

Преди да разгледат читалните зали, които могат да ползват по време на обучението си в АУ, те попълниха и Анкета, в която трябваше да посочат възможностите и достъпите на техните университетски библиотеки, от която държава идват

]]>
Еразъм студентите на Аграрен университет се включиха в отбелязването на Деня на майчиния език //www.au-plovdiv.bg/новини/erasmus-students-mother-language-day Thu, 22 Feb 2024 12:11:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/erasmus-students-mother-language-day За трета поредна година Еразъм студенти от 13 държави се включиха в традиционното събитие посветено на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.

"Възход на писмеността“ е мотото, което българско-турският литературен клуб в Пловдив и  Клубът на консулите избраха, за да отбележат тази година деня на майчиния език.
Известната сентенция от приказката  „Снежанка“ на Братя Грим „Огледалце, огледалце от стената, коя е най-красива на земята?“ прозвуча на майчиният език на студентите  от Пакистан, Египет, Гана, Того, Бангладеш, Нигерия, Иран, Непал, Испания, Казахстан, Румъния, Белгия, Турция и Португалия, които провеждат техните Еразъм мобилности в университета ни.
В репортаж на живо по Българска Национална Телевизия се включи студентът Адил Зиа от Пакистан, който се обучава в рамките на проект  Erasmus Mundus Master in Soil Science (emiSS) в Аграрен университет – Пловдив, тъй като отбелязването на този ден е започнало именно от неговата държава. 
През 1948 г. правителството на Пакистан обявява урду за единствен национален език на Пакистан, въпреки че бенгалски или бангла се говори от мнозинството хора. В Дака, столицата на днешен Бангладеш, от куршумите на полицейски служители са убити студенти – участници в демонстрация за защита на родния си език, бенгалски, който те са поискали да се признае за официален език на страната.
Студентите също се включиха в атрактивни калиграфски работилници - кирилица и латиница, японско шодо, ислямска хат и се опитаха да станат майстори на ебру (да рисуват върху вода). 
Също демонстрираха как се изписва популярната сентенция на родния им език.
Участие в събитието взеха и членове на Клуба на консулите в града под тепетата, които представиха избран от тях откъс.
Събитието е част от Културния календар на Община Пловдив.
Линк към репортажа може да намерите тук: https://l.facebook.com/l.php?u...

]]>
Семинар "Потенциал за развитие на биоикономиката и социалните иновации в селските райони на Южен централен район" //www.au-plovdiv.bg/новини/mainstreambio-seminar Tue, 20 Feb 2024 15:22:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/mainstreambio-seminar Семинарът ще се проведе в хотел Хилтън, Пловдив, на 23.02.2024 г. в 11:00 ч. Събитието е подходящо за: земеделски производители, МСП, НПО, местни институции и др.

Програма:

11:00- 11:15- Регистрация

11:15- 11:30- Откриване и презентация на проект MainstreamBIO

11:30- 12:30- Ползи от биоикономиката за регионалното развитие

12:30- 13:00- Дискусия

13:00- 14:00- Обяд

14:00- 15:00- Добри практики за регонални социални иновации (Фондация „Земята – източник на доходи“)

15:00- 15:30- Дискусия

15:30- Закриване на събитието

Събитието е със свободен достъп, но изисква предварителна регистрация. 

 

]]>
Процедура за придобиване на академично звание Tue, 20 Feb 2024 08:49:07 +0000 diana ЦПО към Аграрен университет – Пловдив, организира курс по „Агроекология и биологично земеделие" в периода 4-7 март 2024 //www.au-plovdiv.bg/новини/cpo-kurs-po-agroekologia Tue, 20 Feb 2024 08:48:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/cpo-kurs-po-agroekologia Курсът ще се проведе онлайн и е 30 учебни часа. Водещ преподавател: доц. д-р Анна Карова.

Записване до 29 февруари 2024 г. 
Заявление можете да свалите от тук: https://www.au-plovdiv.bg/центрове-и-звена/център-за-продължаващо-обучение/курсове
За повече информация и записване: тел. 032 654 367, 0882 933 464, e-mail: voc.training@au-plovdiv.bg

]]>
Програма за стипендии « France Excellence Europa » //www.au-plovdiv.bg/новини/programa-stipendii-france-excellence-europa Tue, 20 Feb 2024 08:36:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/programa-stipendii-france-excellence-europa Програмата за стипендии « France Excellence Europa » е насочена към студенти от Европейския съюз, франкофони и нефранкофони, които имат проект за обучение на магистърско ниво във френски висши учебни заведения.

Тази стипендия се предоставя за високи академични резултати и се вписва в стратегическите приоритети на френското  Министерство на Европа и външните работи.

Изисквания към кандидатите

 да имат гражданство на една от 26-те държави-членки на ЕС
 да са на възраст между 18 и 26 години
 да са приети във френско висше учебно заведение в ниво M1 или M2
 да не притежават френска диплома за завършена образователна степен
 да не получават стипендия по програма Eразъм+, на AUF или друга

Научни области :
Културно наследство; Образование, педагогика; Френски език и цивилизация, чужди езици и цивилизации и европеистика; Политически и правни науки; Здравеопазване ; Науки за околната среда; Информатика.

Продължителност на стипендията
 12 месеца при записване в ниво M2
 24 месеца при записване в ниво M1

Предимства, които стипендията предоставя :
 семестриална издръжка в размер на 6850 евро;
 еднократна помощ за настаняване в размер на 1700 евро;
 освобождаване от такса за записване в държавните висши учебни заведения 
 включване към режим на здравно осигуряване в първите 3 месеца от престоя във Франция
 освобождаване от такса за кандидатстване (1)
 съдействие при намиране на жилище;
 предимства от социален и културен характер 

Стипендията “France Excellence Europa” не предвижда поемането на учебните такси, нито разходите за международен или вътрешен транспорт.
(1) Нужно е да се създаде акаунт на сайта messervices.etudiant.gouv.fr и да посетите сайта cvec.etudiant.gouv.fr, за да получите удостоверение за освобождаване от такса.
Българските кандидати изпращат своите досиета онлайн във Френския институт в България на адрес fee.bulgarie@campusfrance.org не по-късно от 29 март 2024 г.
Предварителната селекция на кандидатурите се прави в отдела за научно и университетско сътрудничество към Френския институт в България. След това те се оценяват във френското Министерство на Европа и външните работи от специалисти по сътрудничество в конкурсните области.

Можете да намерите цялата информация, на френски и на английски, както и документите за попълване в сайта на Кампус Франс.

]]>
Френският институт в България към Посолството на Франция обявява конкурс за подкрепа на научни проекти за 2024 година //www.au-plovdiv.bg/новини/frenski-institut-konkurs-nauchni-proekti-2024 Tue, 20 Feb 2024 08:05:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/frenski-institut-konkurs-nauchni-proekti-2024 Конкурсът е насочен към изследователи от български научни организации и университети с цел подпомагане, създаване и развитие на сътрудничества за съвместна дейност с френски научни екипи. 

Кандидатурите могат да бъдат на френски или на английски език. Крайният срок за кандидатстване е 31 март 2024 година.

Подробна информация за конкурса и формуляр за кандидатстване може да откриете на сайта на Френския институт на следния линк:Конкурс за подкрепа на научни проекти  (institutfrancais.bg)

За въпроси пишете на имейл: nadia.malinova@institutfrancais.bg или да ни се обадите на 02 937 79 48.

]]>
Процедура за придобиване на академично звание Mon, 19 Feb 2024 22:00:00 +0000 diana Аграрен университет – Пловдив с щанд на АГРА 2024 //www.au-plovdiv.bg/новини/agraren-universitet-plovdiv-na-agra24 Mon, 19 Feb 2024 07:51:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/agraren-universitet-plovdiv-na-agra24 Заповядайте на щанда на Аграрен университет – Пловдив на Международната селскостопанска изложба АГРА, която ще се проведе в периода 20-24.02.2024г.

Изложбения щанд на университета е в палата 7.

]]>
Процедура за придобиване на научна степен Fri, 16 Feb 2024 12:09:00 +0000 silviya_hristova Процедура за придобиване на научна степен Fri, 16 Feb 2024 11:45:00 +0000 silviya_hristova Годишна международна конференция земеделие и храни - Бургас 12-15 август 2024 г. //www.au-plovdiv.bg/новини/godishna-konferencia-burgas Fri, 16 Feb 2024 09:38:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/godishna-konferencia-burgas Събитието се организира от Фондация „Наука и образование“ и нейните партньори.

Подробна информация за тази конференция и конференциите, които ще се проведат през август 2024 г., можете да намерите на  уебсайта.
Онлайн участниците могат да представят устни презентации и постери и ще получат всички печатни материали (програма, сертификат и др.) от събитието и ще публикуват докладите си.

Изпратените доклади ще бъдат публикувани в списания с отворен достъп в International Scientific Publications.

]]>
Посолството на Република Корея в България обявява конкурс за 8 стипендии //www.au-plovdiv.bg/новини/posolstvo-korea-stipendii-2024 Fri, 16 Feb 2024 09:16:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/posolstvo-korea-stipendii-2024  Посолството на Република Корея обявява конкурс за 8 стипендии, отпуснати от правителството на Република Корея за пълен курс на обучение на български граждани в корейски университети в образователно-квалификационната степен „магистър” или „доктор“.

Начин на кандидатстване: 

Kандидатите трябва да изпратят по пощата или да донесат лично в посолството всички документи, както е посочено на стр, 17 и 18 от упътването и формуляри, попълнени на английски език, до 17:00ч. (българско време) на 5-ти март 2024г. Ако документите са пратени по пощата, трябва да бъдат получени в рамките на определения срок.

 
  Адрес на посолството: София 1407, ул. „Сребърна“ 2В, Моби Арт Билдинг, етаж 4, Посолство на Република Корея.

]]>
Процедура за придобиване на академично звание Fri, 16 Feb 2024 06:11:00 +0000 diana Обява за работа //www.au-plovdiv.bg/новини/обява-за-редовен-преподавател Thu, 15 Feb 2024 12:02:00 +0000 diana //www.au-plovdiv.bg/новини/обява-за-редовен-преподавател Аграрният университет – гр. Пловдив обявява:

Два конкурса за редовен преподавател в секция „Физическо възпитание и спорт“ към ДЕПС

Необходими документи: 

1. Заявление до Ректора за допускане до конкурс, заведено в деловодството на АУ;
2. Автобиография в европейски формат;
3. Копие на диплом за завършено висше образование и придобита ОКС „магистър” – заверено от приемащото длъжностно лице копие;
4. Документ за присъдена ОНС „доктор” или заверено от приемащото длъжностно лице копие (ако има такива);
5. Медицинско свидетелство, удостоверение от психодиспансер и свидетелство за съдимост
6. Списък на публикации, изобретения, рационализации и др. научни и научно приложни разработки (ако има такива);

Конкурсът е със срок 30 дни от датата на публикуване в интернет страницата на Аграрен университет.
Документи -  Личен състав, тел. 032/654-323;  654-274 

]]>
Аграрен университет на Исландия - кандидатстване за Еразъм+ обучение за първи семестър на 2024-2025 акад. година //www.au-plovdiv.bg/новини/agricultural-uni-iceland Thu, 15 Feb 2024 10:21:00 +0000 dora //www.au-plovdiv.bg/новини/agricultural-uni-iceland Краен срок за кандидатстване за обучение по програма Еразъм+ в Аграрен университет на Исландия - 30 март 2024

Информация за предлаганите дисциплини на английски език, за условията за кандидатстване.

Информация за програма Еразъм+ в АУ

За повече информация - Еразъм+ офис, Ректорат, първи етаж

]]>
Еразъм+ краткосрочна мобилност за студенти за участие в интензивна програма "Gamification course on environmental topics" //www.au-plovdiv.bg/новини/bip-gamification-environemntal Thu, 15 Feb 2024 09:56:00 +0000 dora //www.au-plovdiv.bg/новини/bip-gamification-environemntal Обявяваме 2 мобилности за студенти за участие в Blended Intensive Programme –(BIP) "Gamification course on environmental topics". Програмата е разделена на два модула - онлайн модул и физическа мобилност с продължителност 5 дни в Чешки университет за природни науки - Прага. Мобилността е предвидена за периода 9-14 септември 2024 г. Студентите получават 4 кредита. 

Краен срок за кандидатстване - 30 май 2024 г.

Повече информация за мобилността 

Информация за кандидатстването и финансирането може да намерите на страницата на програма Еразъм+ - https://www.au-plovdiv.bg/eras...

]]>
Обява //www.au-plovdiv.bg/новини/обява Thu, 15 Feb 2024 08:59:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/обява Аграрен университет-гр.Пловдив отдава под наем за срок от 5 години – част от имот публична държавна собственост, управляван от Аграрен университет – гр. Пловдив, бул. Менделеев №12, (по акт за публична държавна собственост № 6628/2007 г. кадастрален номер 56784.540.1046 от УПИ І-ВСИ, кв.1 по плана на ВСИ-Пловдив), представляващ необорудван остъклен павилион с идентификатор №56784.540.1046.36, заедно със земя - общо 87 кв.м., от които 61 кв.м. павилион и 26 кв.м. прилежаща земя, разположен на задния вход на Агрономически факултет, предназначен за стопански нужди – кафене за продажба на топли и студени напитки, закуски и захарни изделия. Забранена е продажбата на алкохол и цигари. Работното време на отдавания под наем обект е всеки делничен ден от 08ч. до 16ч., като събота, неделя и празниците са неработни дни. Първоначалната тръжна, минимално определена месечна наемна цена за имота е в размер на: 920 лева без ДДС. Имотът се отдава под наем срещу заплащане на месечен наем. Търгът ще се проведе на 19.03.2024г. от 10 ч. в сграда Ректорат на Университета. Документи за участие се приемат в служба „Деловодство”, от 10 до 12 ч., всеки работен ден за Университета, до дата 18.03.2024г. Депозит за участие - в размер на 3000 лв., платен по банкова сметка на университета или в брой, в касата на Университета, в срок до 18.03.2024г., до 12 ч. Тръжна документация се закупува от касата на университета, от 10 до 12 ч., всеки работен ден за Университета, в срок до 18.03.2024г., при цена 120 лв. с ДДС.

Заповед N РД-16-189 от 14.02.2024г.

ЗАПОВЕД КЛАСИРАНЕ

]]>
Проф. д-р Христина Янчева беше преизбрана за Председател на Генералната асамблея на алианса UNIgreen //www.au-plovdiv.bg/новини/unigreen-conference Thu, 15 Feb 2024 08:47:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/unigreen-conference Миналата седмица в Университета HEPL- Лиеж, Белгия се проведе първата за годината обща среща на осемте европейски университета в алаинса UNIgreen. На проведената Генерална асамблея на ректорите и президентите на висшите училища, ректорът на Аграрен университет- Пловдив проф. д-р Христина Янчева беше единодушно преизбрана за Председател.

Съпътстващата конференция беше открита с приветствено слово от Илиана Иванова- българският еврокомисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж. Събитието продължи с работни сесии, на които се отчете напредъка от предходната година и се представиха заложените по проекта задачи за 2024 г. 


]]>
15-ти Международен симпозиум по земеделие „AGROSYM 2024“ - покана за резюмета //www.au-plovdiv.bg/новини/agrosym-2024-pokana-rezjume Thu, 15 Feb 2024 08:18:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/agrosym-2024-pokana-rezjume Университетът в Източно Сараево, Факултет по селско стопанство (Босна и Херцеговина), Университет в Белград, Факултет по селско стопанство (Сърбия) и CIHEAM-Средиземноморски агрономически институт в Бари (CIHEAM-IAMB, Италия), в сътрудничество с 40 изследователски и академични институции организират 15-ият Международен симпозиум по земеделие „AGROSYM 2024“, който ще се проведе в Яхорина (близо до Сараево) на 10-13 октомври 2024 г.

AGROSYM 2024 ще е насочен към следните тематични области:

(1) Растениевъдство;
(2) Растителна защита и безопасност на храните;
(3) Биологично земеделие;
(4) Опазване на околната среда и управление на природните ресурси;
(5) Животновъдство;
(6) Развитие на селските райони и агроикономика;
(7) и Горско стопанство и агролесовъдство.

Крайният срок за регистрация за изпращане на резюмета е 10 април 2024 г.чрез този онлайн адрес

Подробна информация за Симпозиума можете да намерите тук.

]]>
ЦНИТТЗИС oбявява нова конкурсна сесия за научноизследователски и инфраструктурни проекти през 2024 г. //www.au-plovdiv.bg/новини/cnittzis-konkursna-sesia-infrastrukturni-proekti-2024 Thu, 15 Feb 2024 07:21:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/cnittzis-konkursna-sesia-infrastrukturni-proekti-2024 На свое заседание от 13.02.2024 г. (Протокол № 1) УС на Център за научни изследвания, трансфер на технологии и защита на интелектуалната собственост (ЦНИТТЗИС)  при      АУ-Пловдив реши:

I. Обявява нова конкурсна сесия за научноизследователски и инфраструктурни проекти през 2024 г. по следния график и приоритетни направления.
II. Актуализира системата за организиране и провеждане на конкурс за проекти, целево финансирани от държавния бюджет
III. Утвърди активностите и финансирането на други дейности, свързани със спортна и художествено-творческа дейност през 2024г.

I. ГРАФИК за провеждане на конкурсната сесия през 2024 г.

Дейност

Срок

1

Заповед на ректора на АУ-Пловдив за обявяване на нова конкурсна сесия

14.02.2024 г.

2

Публикуване на системата за организиране и провеждане на конкурс за проекти, целево финансирани от държавния бюджет

15.02.2024 г.

3

Сключване на допълнителни споразумения за текущи проекти Списък на проектите

23.02.2024 г.

4

Разработване и представяне на нови проекти в ЦНИТТЗИС

15.03.2024г.

5

Класиране на новите проекти след представени рецензии

29.03.2024 г.

6

Сключване на договори с работния колектив на нови проекти

06.04.2024 г.

7

Междинен контрол на текущи проекти

юни – юли/ октомври 2024 г.

8

Изготвяне на отчети по текущи проекти

01.12.2024 г.

9

Изработване на информационен лист за популяризиране на резултатите от научните проекти

02.2025 г.

Приоритетни научни направления за сесия 2024 г.:
• Технологични иновации и модели за устойчиво развитие на земеделския сектор. Сеитбообръщения, биологично и консервационно земеделие, цифровизация.
• Здрави и устойчиви почвени и водни системи за предоставяне на екосистемни услуги, включително чрез превенция, ремедиация и възстановяване на увредени почви.
• Оценка на биоразнообразието и природните ресурси, във връзка със селекцията на културни растения. Екосистемните услуги за тяхното устойчиво управление в агроекосистемите, включително опрашване, агролесовъдство, полуестествени местообитания
• Нови подходи за управление на растителното здраве, базирани на прецизното земеделие и интегрираната растителна защита, включително чрез използване на съвременни дигитални методи и системи на управление за оценка на пестициди и Decision support systems, биологични методи за контрол на вредителите и стратегии за управление на риска.
• „Интелигентни технологии“, базирани на съвременна прецизна техника и съоръжения за производство на земеделска продукция, включително и за управление на отпадъците и кръгова икономика.
• Подходи за трансформация към кръгова икономика и биоикономика – иновативни решения за кръгови технологии в стопанствата, включително чрез въвеждане на информационни и комуникационни технологии, биоинформатика, управление на биомасата и отпадъците, адаптиране към климатичните промени и други за по-ефективно снабдяване на секторите на биоикономиката с био-базирани суровини.

II. Система за организиране и провеждане на конкурси в рамките на научноизследователска сесия в АУ за 2024 г.

Общи положения
Системата за организиране и провеждане на конкурс за проекти, финансирани с целево отпуснати от държавния бюджет средства, е разработена в съответствие с изискванията на ЗВО, ЗНСНЗ, Наредба № 3 от 27.11.2015 г., Обн. - ДВ, бр. 94 от 04.12.2015 г., в сила от 04.12.2015 г. Основна цел на системата е да създаде предпоставки за издигане нивото на научноизследователската работа в Университета чрез:
• стимулиране на творческата активност на всеки член на колектива за участие в конкурси за разработване на научни и научно – приложни задачи;
• осигуряване на достатъчно пълна, справедлива и компетентна оценка на резултатите от научноизследователската работа на членовете на колектива;
• създаване на обективна база за управление и контрол на научноизследователската работа в Университета, финансирана с целево отпуснати от държавния бюджет средства. 
Финансиране на научноизследователските и инфрастуктурни проекти през 2024 г. 
• Общият размер на финансирането за конкурсна сесия през 2024 г. е разпределено, както следва: (1) общо средства за научноизследвателски проекти - 80 000 лв. и (2) общо средства за инфраструктурни проекти – 50 000 лв.
Указания към научните колективи
• Ръководител на научноизследователския или творческия колектив може да бъде преподавател от държавното висше училище с доказана научна компетентност и опит, съответстващи на целите на проекта. Проеките могат да бъдат ръководени от хабилитирани и нехабилитирани преподаватели, притежаващи образователната и научната степен «доктор». 
• Ръководителите трябва да разработят проектните си предложения съгласно изискванията на конкурсната сесия, като се съобразят с Показателите и критериите за избор и класиране на проектите, сроковете за подаване и електронните формуляри за Предложение за научен проект и Предложение за инфраструктурен проект (вижте в профила на всеки преподавател на интернет-страницата на АУ). 
• Предложенията за проекти трябва да бъдат представени само в електронен вид, чрез системата, предоставена в профила на всеки преподавател в сайта на АУ. Електронно копие на проекта може да бъде изпратено и на адрес: nic_au_plovdiv@abv.bg 
• Сроковете за изпълнение на проектите могат да бъдат от една до три години. 
• С предимство се класират интердисциплинарни и междукатедрени проекти, в които е мотивирано участието на студенти и млади учени от АУ. В научноизследователските (и творчески колективи) могат да се привличат преподаватели, изследователи и докторанти от други научни организации и университети. 
• Проектите с осигурено съфинансиране от външен източник, с ясно изразен научно-приложен и приложен характер и с възможности за внедряване получават допълнителни точки с решение на УС на ЦНИТТЗИС. 
• Предложенията за финансиране на научноизследователските проекти трябва да бъдат придружени с Протокол от Катедрен съвет. В протокола да бъде изрично упоменато и аргументирано как съответният проект ще съдейства за професионалното израстване на членовете на колектива. 
• План-сметката към всеки договор се заверява от ръководителя на катедрата, в която се изпълнява договорът. С подписа си ръководителят на катедрата удостоверява, че действително са защитени интересите на катедрата по отношение на използваната материална база и ресурси.
• При предвиждане за закупуване на научна апартура със средства на проекта е необходимо в проектопредложението да се включи описание на вида на апаратурата, ясно обозначение на мястото и отговорника за нейното ползване в съответната Катедра на АУ, както и начина за достъп във връзка с устойчивото и използване.
• Със средствата по договорите за финансиране на проекти за научната дейност не се финансират разходи за дейности, които не са свързани с проекта, а именно:  закупуване на обзавеждане, битови уреди, телефонни апарати и други подобни;  закупуване на работно облекло; абонамент на вестници и неспециализирани списания; заплащане на такси за участие в курсове за квалификация, компютърна грамотност, езикова подготовка и др.; допълнително заплащане на телефони и ремонт на помещения (с изключение на инфраструктурни проекти).

• Ръководителите на проектите са задължени при разпределение на средствата по проекта, да се предвидят средства за публикационна дейност. В съответствие с изискванията на чл. 2, ал. 2 от Наредба № 3 от 27.11.2015 г. (Приложение 1) в договорите на започващите през 2023 г. проекти и в допълнителните споразумения по текущите договори се включва изискването за минимална публикационна активност. 
• В рамките на тригодишния период на изпълнение на всеки проект трябва да бъдат подготвени и дадени за печат не по-малко от 3 научни публикации, реферирани във вторични литературни източници (Scopus, Web of Science, Google Scholar, CABI, EBSCO, AGRIS и др.), поне 1 от които е в списание с импакт фактор или импакт ранг. При проекти с продължителност 2 години се изискват 2 научни публикации, поне 1 от които в  списание с импакт фактор или импакт ранг. Крайният срок за представяне на копие от излезлите от печат публикации е една година след завършване на проекта. Във всички публикации задължително да се изказва благодарност на „Центъра за научни изследвания, трансфер на технологии и защита на интелектуалната собственост“ към АУ. 
• При неизпълнение на поетите ангажименти, проекти с участието на неизправните преподаватели няма да бъдат финансирани през следващите 3 години.
• При непредставяне на годишен отчет, средствата за текущата финансова година трябва да се възстановят в сметката на ЦНИТТЗИС.
• След приключване на проекта, неизразходваните остатъчни средства ще се прехвърлят в общия фонд на ЦНИТТЗИС, за финансиране на нови проекти.

III. Утвърдени активности и финансиране на други дейности, свързани с научната и художествено-творческа дейност през 2024 г.


1. Подкрепа на докторски програми. В конкурса могат да участват докторанти от научните специалности „Природни и технически науки” и „Обществени науки”. Финансирането е в рамките до 1000 лева на година за докторантите от научна област „Природни и технически науки” и до 500 лева за докторантите от научна област „Обществени науки”, като средствата да бъдат използвани в съответствие с финансовия план на проектното предложение. Задочните докторанти по горе описаните научни области ще бъдат финансирани с половината от сумата предвидена за редовните докторанти.
2. Допълнителна финансова подкрепа към текущи научни проекти, финансирани от национални или международни научни организации. Те могат да бъдат финансирани до 30% от отпуснатата субсидия съгласно Наредба           № 3 от 27.11.2015 г. ( ДВ, бр. 94 от 04.12.2015 г., в сила от 04.12.2015 г.).
3. Подкрепа на публикационната дейност (тема 17-12). Общия размер на средствата по тази дейност за 2024 г. е 25 000 лв. Те могат да бъдат използвани за финансова подкрепа само на публикации в списания и материали от международни конференции с импакт-фактор или импакт-ранг. Подкрепата за публикационната дейност е ограничена до два пъти годишно на преподавател.
• Необходимостта от подкрепа се заявява с доклад до Председателя на Управителния съвет на ЦНИТТЗИС и Организационния секретар на ЦНИТТЗИС (вижте формите на Доклади до УС и Председателя на УС в документите по-долу). Докладът трябва задължително да бъде придружен с документ, удостоверяващ, че публикацията е приета за публикуване от организационния комитет на научния форум. Техническият секретар на ЦНИТТЗИС води архив с входираните доклади. УС на ЦНИТТЗИС приема или отхвърля докладите от кандидатите и ги насочва за финансиране.
• Съгласно решение на УС на ЦНИТТЗИС от Юни 2020 г. размерът на финансирането е, както следва:
 такса за участие и/или разходи, свързани с командировка на преподавател от АУ за участие в конференции, симпозиуми и други важни научни форуми с устен доклад или постерна презентация, материалите от които се реферират в Scopus и/или WEB of Science (с предимство се ползват тези в квартил 1 и 2) е до 1500 лева. 
 такса за публикуване на публикации в списания, реферирани от WEB of Science и/или Scopus, съгласно с таксите на съответното списание, като с предимство се ползват публикации в списания в Квартил 1 и 2 и се финансират до 1300 лева, или в други списания с по нисък импакт-ранг или импакт-фактор до 600 лева, но само когато авторът изрично декларира в докладите до председателя на УС, че не може да използва други източници на финансиране. 
 таксите за публикуване на публикации се одобряват от УС на ЦНИТТЗИС, а за участие в симпозиума „Agriculture for Life, Life for Agriculture“ в Букурещ, Румъния се финансират само след доказване, че искането е за една статия от един водещ автор и изрично аргументиране, че водещият автор и научния колектив нямат възможност за финансиране на тази публикация от текущ научен или друг проект или програма.
 по решение на УС на ЦНИТТЗИС, след констатиране на изчерпване на средствата в приетия в началото на годината бюджет по тема 17-12, този бюджет може да се увеличи, след доклад от отговорния счетоводител на ЦНИТТЗИС за наличие на неразпределени средства, като с предимство ще се ползват публикации в списания в Квартил 1 и 2.
4. Прояви, свързани със спортна и художествено-творческа дейност и студентско научно творчество*. За подкрепа и реализация на тези дейсности се предвижда провеждането на конкурси в 3 направления с финансиране, посочено в таблицата.
Конкурси: Сума за 2024 г.
Студентско научно творчество /допълнително разглеждане/ 3 000 лв.
Художествено творческа дейност 3 000 лв.
Спортна дейност 4 000 лв.
*Проявите и/или резултатите от тях е препоръчително да бъдат документирани чрез видео- или снимков материали, с цел популяризиране.
5. Стимулиране на включването на студенти в студентски групи за научни изследвания (СГНИ) за изпълнение на научно-изследователски, иновационни и внедрителски дейности, съобразно спецификата на научните направления на АУ. Общия размер на средствата по тази дейност за 2024 г. е 4 000 лв.
6. Финансиране на индивидуален и университетски членски внос в професионални организации (Acta Horticulture и др.)
*Списък на списанията с импакт-ранг е показан в сайта: http://www.scimagojr.com/index.php;
**Списък на списанията с импакт фактор е показан в сайта: http://www.citefactor.org/journal-impact-factor-list-2015.html.
Списък с част от съмнителните списания с фалшифицирана информация, в които не трябва да се публикува, е показан в сайта http://scholarlyoa.com).




]]>
АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ- ПЛОВДИВ ОТБЕЛЯЗА ТРИФОН ЗАРЕЗАН //www.au-plovdiv.bg/новини/trifon-zarezan-2024 Wed, 14 Feb 2024 15:10:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/trifon-zarezan-2024 На 14.02.2024 г.  лозовите масиви на Аграрен университет-Пловдив в с. Бресник по традиция бяха зарязани с тържествен водосвет. Събитието уважиха представители на общинския съвет, районни и заместник-кметове, ректори на висши училища, дипломати, бизнес партньори, ученици от ПГ по МСС „П. К. Яворов“ гр. Гоце Делчев, преподаватели и студенти.

Проф. д-р Христина Янчева, ректор на Аграрен университет – Пловдив, поздрави гостите, пожела благодатна година, изпълнена със здраве и берекет и благодари на всички предподаватели и служители на университета за грижата им за лозовите масиви и за  производството на уникалното за България университетско вино.

Доц. д-р Сава Табаков – декан на Факултета по лозаро – градинарство също отправи своите поздрави към колегите си за добре свършената работа през изминалата година и пожела следващата реколта да е още по-богата. За „Цар на лозята“ отново бе избран доц. д-р Людмил Ангелов от Катедра лозарство и овощарство, защото царят трябва да е уважаван и добър стопанин, за да са тежки гроздовете и да е благодатна годината, а той се е доказал като такъв през годините.

Той и гостите зарязаха ритуално лозята, а отец Мирослав благослови следващата реколта.

Пирински танц, изпълнен от фолклорен ансамбъл „ Тракийска младост“ при Аграрен университет – Пловдив бе специален поздрав за всички гости. Празникът продължи с дегустации на бутиковите вина на Аграрен университет – Пловдив.

Поздравителен адрес от Министъра за земеделието
Поздравителен адрес от Комисията по земеделието, храните и горите

]]>
В Мадрид се проведе 17-ото Общо събрание на LifeWatch ERIC //www.au-plovdiv.bg/новини/lifewatch-eric-general-assembly Mon, 12 Feb 2024 14:08:00 +0000 daniela_gozmanova //www.au-plovdiv.bg/новини/lifewatch-eric-general-assembly На 5 и 6 февруари в Мадрид се проведе 17-ото Общо събрание на LifeWatch ERIC -висшият ръководен орган, който отговаря за цялостното ръководство и надзор на инфраструктурните дейности. Проф. Владислав Попов присъства на събитието, като част от екипа на Общото събрание.

Срещата беше открита от Ева Ортега-Пайно, генерален секретар по научните изследвания на испанското Министерство на науката, иновациите и университетите, която приветства участниците.

LifeWatch ERIC е консорциум за разпределена научноизследователска инфраструктура, съставен от осем държави-членки на Европейския съюз. Членовете на LifeWatch ERIC работят от национални звена, известни като разпределени центрове, а общите му съоръжения са разположени в три държави-членки: Испания (седалище и ИКТ ядро), Италия (център за услуги) и Нидерландия (vLab и център за иновации). България се присъединява към LifeWatch ERIC през 2022 г. LifeWatch България е един от осемте изнесени центъра, съставляващи LifeWatch ERIC. Европейската инфраструктура предоставя ресурси от данни, уеб услуги и жизненоважни изследователски среди (Vital Research Environments - VREs) на изследователите в областта на биоразнообразието и екосистемите.

Аграрен университет-Пловдив е официалната национална научна организация, която представлява България в рамките на LifeWatch ERIC.


]]>
„Генко Енчев“ ЕООД обявява свободна позиция за агроном в агроаптека гр. Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/genko-enchev-pozicia-agronom Thu, 08 Feb 2024 12:33:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/genko-enchev-pozicia-agronom

„Генко Инчев“ ЕООД е създадена в Пловдив през 1996 г като семейна фирма с основна дейност търговия, почистване, заготовка и пакетаж на зеленчукови семена. През годините  се налага на пазара в областта на селското стопанство като предлага продукти за професионално производство и за любители градинари ,както и препарати за растителна защита и торове. Фирмата  притежава 2 агроаптеки на територията на Пловдив и собствена складова база изградена по европейски стандарт.  Развива се успешно благодарение на добрия мениджърски състав ,както и добре подбран екип от професионалисти-агрономи, които са на разположение на клиентите със своите консултации и съвети.

Търсим мотивирана и динамична личност, която да се присъедини към нашия екип на позицията агроном- консултант  в  агроаптека гр. Пловдив.

Нашите изисквания:
------------------------------------
- Висше агрономическо образование;
- Умения за работа в екип;
- Отговорност и добросъвестност;
- Може и без опит, но с желание за обучение.

Предлагаме:
-------------------------------------
- коректност и дългосрочност;
- лоялни трудови отношения;
Ако нашето предложение е предизвикало Вашия интерес и желаете да станете част от екипа ни, моля  изпратете своето CV на имейл   :enchevagro@abv.bg  или се свържете с нас на посочения телефон: 0896744451

]]>
„Генко Енчев“ ЕООД обявява свободна позиция за офис служител в агроаптека гр. Пловдив //www.au-plovdiv.bg/новини/genko-enchev-pozicia-slujitel Thu, 08 Feb 2024 12:31:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/genko-enchev-pozicia-slujitel Генко Инчев“ ЕООД е създадена в Пловдив през 1996 г като семейна фирма с основна дейност търговия, почистване, заготовка и пакетаж на зеленчукови семена. През годините  се налага на пазара в областта на селското стопанство като предлага продукти за професионално производство и за любители градинари ,както и препарати за растителна защита и торове. Фирмата  притежава 2 агроаптеки на територията на Пловдив и собствена складова база изградена по европейски стандарт.  Развива се успешно благодарение на добрия мениджърски състав ,както и добре подбран екип от професионалисти-агрономи, които са на разположение на клиентите със своите консултации и съвети.

Търсим мотивирана и динамична личност, която да се присъедини към нашия екип на позиция офис служител в склад за семена,препарати и торове гр. Пловдив.

Задълженията към кандидата:

- въвеждане на заявки, постъпващи по телефон, имейл и на място;
- разговор с клиенти , проследяване на поръчките;
- фактуриране и обработка на документация по заявката;
- работи се с парични средства.

Нашите изисквания:
- Компютърни умения;
- Умения за работа в екип;
- Отговорност и добросъвестност.

Предлагаме:
- Коректност и дългосрочност в трудовите отношения.

Ако нашето предложение е предизвикало Вашия интерес и желаете да станете част от екипа ни, моля  изпратете своето CV на имейл   : enchevagro@abv.bg или се свържете с нас на посочения телефон: 0896744451

]]>
ЦПО към Аграрен университет – Пловдив организира краткосрочен курс по „Професионален потребител на ПРЗ“ //www.au-plovdiv.bg/новини/cpo-kurs-prz-online Thu, 08 Feb 2024 12:24:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/cpo-kurs-prz-online

За сертификат по чл. 83 от ЗЗР 
 
Курсът ще се проведе онлайн в периода 21-24 февруари 2024 г.  Продължителност на курса – 30 учебни часа.
 
Курсистите трябва да притежават минимум средно образование.  За повече информация и записване: тел. 032 654 367, 0882 933 464, e-mail: voc.training@au-plovdiv.bg
Заявление можете да свалите от тук.

Записване до 19 февруари 2024 г.

]]>
КАНДИДАТ-СТУДЕНТСКА КАМПАНИЯ 2024 //www.au-plovdiv.bg/новини/kandidat-studentska-kampania-2024 Thu, 08 Feb 2024 10:02:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/kandidat-studentska-kampania-2024

Кандидатствай в Аграрен университет - Пловдив!

Вашият шанс е при нас, за да бъдете част от Европейското образователно пространство!

Всичко за специалностите и необходимите документи.

Кандидатствай онлайн сега!

]]>
Демо ден на лозаря в Аграрен университет - Пловдив, с. Брестник //www.au-plovdiv.bg/новини/pokana-demo-tochka-1402 Thu, 08 Feb 2024 09:52:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/pokana-demo-tochka-1402

Демо ден на лозаря в Демо точка “Наука” на AgroHub.BG в Аграрен университет - Пловдив, Учебно-опитна база, с. Брестник
Локация:https://www.google.com/maps/pl...
14 февруари 2024 г.

ПРОГРАМА:
13:00 – 13:15 Регистрация за Демо ден в Демо точка “Наука” на AgroHub.BG
Зала на  Учебно-опитна база, с. Брестник

13:15 – 14:00 Обучение: Приложение на метеорологичните данни при изработване на фенологични програми
Дигитализация и лозарство - мисията възможна; определяне на междуфазовите периоди и установяване на обективни симптоми при обикновена и брашнеста мана при лозата.

Обучител: Доц. Боян Сталев, Аграрен университет - Пловдив

14:00 – 15:00 Демо тур в лозовите масиви на Учебно-опитна база на Аграрен университет – Пловдив, с. Брестник
Представяне на технологични решения в различни сортове грозде.
Демо гидове: Доц. Боян Сталев, Аграрен университет - Пловдив, Благой Анастасов,“Бивайн” 

15:00 – 15:30 Networking
Закриване на срещата 
 

]]>
Времен достъп до електронни книги на издателство De Gruyter //www.au-plovdiv.bg/новини/vremenen-dostyp-do-de-gruyter Wed, 07 Feb 2024 13:33:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/vremenen-dostyp-do-de-gruyter Уважаеми колеги,

Библиотеката на АУ чрез съдействието на Български информационен консорциум (БИК) осигурява времен достъп до 30 АПРИЛ 2024 г.  до електронни книги на издателство De Gruyter. Съдържанието може да откриете от следния линк.

]]>
ЦПО Към Аграрен университет – Пловдив организира курс по “Фумигация и обеззаразяване на площи, помещения и растителна продукция срещу вредители” //www.au-plovdiv.bg/новини/cpo-kurs-po-fumigacia Wed, 07 Feb 2024 13:26:00 +0000 silviya_hristova //www.au-plovdiv.bg/новини/cpo-kurs-po-fumigacia

Курсът ще се проведе в присъствена форма в периода 26-29 февруари  2024 г. в учебните зали на ЦПО. Водещ преподавател: доц. д-р Дончо Обретенчев. 
Съгласно Наредба № 12 от 23 август 2023 г. за условията и реда за употреба на продукти за растителна защита,  Издадена от министъра на земеделието и храните, Обн. ДВ. бр.74 от 29 Август 2023г., в сила от 01.10.2023 г.:
➢ Лицата, които извършват фумигацията, и лицата, които контролират процеса по фумигация, трябва да притежават валиден сертификат по чл. 83 от ЗЗР.
➢ Изпълнители на дейността по фумигация могат да бъдат лица, преминали обучение за фумигация, съгласно изискванията на чл. 113, ал. 1, т. 2 от ЗЗР.
➢ Фумигация на растения, растителни продукти и други обекти може да се извършва в земеделското стопанство от лица, които притежават валиден сертификат по чл. 83 от ЗЗР и документ от завършено обучение за фумигация, под контрола на лице с висше образование в областта на аграрните науки с професионално направление "Растителна защита" или "Растениевъдство", когато ПРЗ са от първа професионална категория на употреба.
Курсистите трябва да притежават минимум средно образование.  За повече информация и записване: тел. 032 654 367, 0882 933 464, e-mail: voc.training@au-plovdiv.bg
Заявление можете да свалите от тук.

Записване до 20 февруари 2024 г.

]]>