Открит ден за агробизнеса в Аграрен университет - Пловдив

Открит ден за агробизнеса в Аграрен университет - Пловдив 01.06.2019

Традиция стана професор  Тоньо Тонев от катедра „Земеделие и хербология“  да кани фирми от агробизнеса за среща със студенти от специалност  „Растителна защита“, които изучават дисциплината Хербология.

На 22 май 2019 г. от 8.00 до 17.00 часа във II-ра аудитория на  Аграрен университет – Пловдив се   състояха срещи на студенти от втори до четвърти курс, предимно от специалност „Растителна защита“, магистри и преподаватели с представители  на шест фирми: НИК Електроникс, Суммит Агро, Кортева Агросайънсис, БАСФ, Байер и Агримат.

Откритият ден стартира с презентация на госпожа Венера Калева от фирма НИК Електроникс. Тя е ръководител на един нов  проект на фирмата - НИК Академи. Г-жа Калева   разказа подробности за развитието на НИК Електроникс. Фирмата оперира от 16 години в България и Румъния и има  4 дъщерни компании:

Vantage Balkans SRL  - специализирана в областта  на прецизното земеделие в Румъния; 
NIK Agro Service LTD – Почвено картиране, анализ на почва и растения и изготвяне на препоръки за хранене в България; 
Techno Farm LTD – Софтуерна компания, предлагаща на българските фермери софтуера за управление на стопанството TechnoFarm и първата програма за мониторинг на посевите в Източна Европа GeoSCAN;
NIK Smart Machines LTD – Търговска компания,  предлагаща прецизни земеделски инвентари и решения в България.

За фирмата работят  над 180 предимно  млади  служители и възпитаници на   Аграрния университет .  НИК Електроникс е в топ 10 по печалба сред компаниите, продаващи земеделска техника в последните 6 години.

Лекторът запозна аудиторията с принципите на дигиталното  земеделие, като елемент от  прецизното земеделие. С развитието на технологиите прецизното земеделие ще става все по-прецизно и смарт стопанствата   ще са все по реални субекти в земеделската дейност.  Фирмата налага един цялостен процес  от използването на програми за мониторинг на състоянието на посевите, чрез съвременните технологии за анализ и обработка на спътникови изображения на земната повърхност, през картографирането и изготвяне на карти с предписание за приложение с променлива норма, до включването на навигационни технологии за прецизно управление, сеитба, торене или при различните операции на полето до финалния резултат – събирането на реколтата. След тази презентация проф. Тонев отправи покана към студентите, след завършване на бакалавърския курс да  запишат  и  новоучредената  магистратура „Иновативни технологии в прецизното земеделие“.

Втора по ред беше  презентацията на доц. д-р Мирослав Титянов – генерален мениджър на Суммит Агро. Той  е завършил специалността „Растителна защита“ и  докторантура в областта на хербологията, а  понастоящем е и преподавател по фитофармация  в  нашия университет. Доц. Титянов  представи историята и детайли от продуктовата  листа на компанията, която непрекъснато се актуализира  спрямо нуждите на клиентите. Тази година фирмата Сумитомо навършва 100 години, а нейната дъщерна фирма Суммит агро България е от  20 години на българския пазар. По този повод компанията има редица пакетни предложения, иновативни решения на различни проблеми и бъдещи идеи за сътрудничество. Доц. Титянов сподели пред студентите любопитни подробности за пътя на своето  кариерно израстване  от студентството до позицията, която заема днес. 

Фирмата Кортева  Агросайънсис беше представена от г-жа Пепа Василева – търговски представител за Южна България и г-н Тихомир Острешев – представител на фирмата за област Стара Загора. И двамата  са също  възпитаници на АУ. Те представиха последователно  богатото  портфолио на Кортева   с хибридните семена от царевица, слънчоглед, рапица и други  и с пестицидите  в основните земеделски култури.  Тази мощна компания е продукт на сливането на три големи  фирми: ДюПон – Растителна защита, ДюПон Пионер и Дау Агросайънсис, обединени  в края на 2018 г., за да станат една от най-значимите фирми в световния пестициден и семенарски бизнес. 

Лектор на фирма БАСФ беше д-р Тодор Манилов, технически специалист на компанията за Южна България. Той е  защитил докторантура  през 2018 г. в катедра „Земеделие и хербология“ на АУ. В своята презентация д-р Манилов  акцентира върху  две от иновативните решения  на  фирма БАСФ: Систива – фунцигид от ново поколение за зърнено-житните култури, който се прилага чрез третиране на семената и има дълго и ефикасно последействие за предпазване от болести през вегетацията  при житните култури. Втората иновация, която беше представена,  е актуализираната технология Клиърфийлд плюс. Новият хербициден препарат при тази технология е  Пулсар плюс, който  е качествено ново решение за по-гъвкав и успешен   контрол над плевелите и по-висока селективност към Клиърфийд слънчогледовите хибриди.

Срещата продължи с представяне  на фирма БАЙЕР от  г-н  Радко Христов, мениджър оперативен маркетинг за Южна България. Той е завършил  специалността „Раститела защита“ и понастоящем  е  докторант  в катедра „Растениевъдство“  на  АУ. 
Г-н Христов  разказа за развитието на БАЙЕР в България и за най-голямата сделка на компанията – придобиването на пестицидния и семенарски колос –фирмата Монсанто.   Лекторът  представи интересна концепция за глобалното затопляне и за проблемите  и предизвикателствата пред земеделието,  изхранването на световното население вбъдеще, механизмите за повлияване върху глобалните процеси и  дигитално земеделие, пътищата за подобряване на почвеното  здраве. Специално внимание беше отделено на новия  хербициден  препарат Капрено, като един нов и различен подход за опазване на царевицата от плевели.

Дългият маратон от лекции завърши г-н Александър Китев, който   е земеделски производител в  района на Ихтиман и София и е  иноватор в областта на No-Till технологиите за земеделско производство. Той представи дейността на своята фирма Агримат, която от 6 - 7 години прилага  No-Till земеделие. Лекторът сподели за своята упорита дългогодишна работа,  кореспонденция и лични контакти  с изявени No-Till  специалисти от цял свят, които прилагат технологията от десетилетия и представи видими  резултати и успехи и от своята дейност. Срещата продължи с близо 2 часа повече от предвиденото време, поради големия интерес на аудиторията.  Студенти и преподаватели  задаваха  различни въпроси и следваха интересни коментари. 

Залата бе пълна с над 80 студенти и преподаватели. Всички фирми споделиха нужда от млади попълнения и предоставиха контакти за кандидатстване при обявени свободни работни позиции и стажантски програми. Всички лектори бяха изпратени  с бурни аплодисменти. 

В заключение проф. Тонев увери студентите, че този ден от следването им ще остави  незабравими спомени   и  по-нататъшно активно партньорство и посредничество с   фирмите от агробизнеса.