​Студенти от АУ с участие в обменна седмица в Швейцария

​Студенти от АУ с участие в обменна седмица в Швейцария 10.05.2019

Тазгодишната обменна седмица на швейцарския комитет на ИААС се състоя от 12 до 19 април, започвайки от столицата Берн, отсядане в скаутска вила в Аарау и като за финал в най-големия град Цюрих и посещение на ЕТН Университет – Цюрих. На българския ИААС комитет се падаха 2 квотни места, а делегацията бе съставена от студентите от 3-ти курс Агрономство (Полевъдство) Бранимира Петкова и Георги Стоянов.

В безупречно организираното събитие участваха представители от Швеция, Сърбия, Хърватия, Словения, Испания, Белгия, България, Гърция и Мексико. 

По време на седмицата посетихме завода на една от най-известните швейцарски марки шоколад – FREY, спонсор на инициативата. Студентите имаха възможността да научат повече за добива, качествата, видовете, обработката и пазара на шоколадови изделия от създаването през 1887 г. до днес чрез интерактивен музей, а накрая придружено с дегустация на всички видове, които се произвеждат и консумират на вътрешния пазар.

В Швейцария се намира единственият завод на марката билкови бонбони  Ricola, които са добре познати от 1930 г. и вече са станали част от културата на тази държава. Те са с широк спектър на производство и износ на големите пазари в САЩ, Австралия, ОАЕ и Китай. Билките се изкупуват от местните фермери, които са около 100, а средно земите, на които се отглеждат сумарно са едва 880 декара. Фабриката използва 13 вида билки като Malva sylvestris, Veronica officinalis, Mentha paperita, Plantago lanceolata, Sambucus nigra,Thymus vulgaris и други. Студентите бяха запознати с производството, преработката на билките и опаковането на крайния продукт.

Повечето от присъстващите студенти изучават Агрономство в различни направления – като агрономи, агроинженери, експерти по храните или биотехнолози, но всички от тях са тясно заинтересовани от бъдещето на планетата и мястото на химическата индустрия. При посещението на Проучвателния център на компанията Syngenta в Стейн се дискутираха новите тенденции и таргет целите на Обединените Нации, част от които са застъпени в запазване на почвите, по-малко ерозия, по-малко глад на земята и по-доброто човешко здраве.

В Проучвателния център всички присъстващи успяха да видят къде и как се случва разработването на нов продукт, което средно отнема от 8-10 години експериментален период и над 1,3 милиона долара. Бяха показани залите с хибридите на съответни видове растения, как се отглеждат, заразяват и третират с начини и обследване. В центъра се изследват насекоми, заболяванията и заразите от тях, фитопатологични заболявания и разработване на имунитетно-защитни вещества за човека срещу малария. Syngenta от години работи и с ИААС Швейцария като главен спонсор за всяко едно тяхно събитие, а само в този център служителите са 310 от 25 националности, завършили докторантури.

Хранителният контрол в Швейцария се регулира от Федералния закон за храните. Кантоните са главно действащи органи. Посетихме Лабораторията на кантона Аарау и видяхме как се извършват анализите за остатъчни количества от пестициди в плодове и зеленчуци и анализи на питейни води от изворите в района и бутилиращите компании.

Всички останахме очаровани от Университета ЕТН – Цюрих, в който са запазени фрески и фасади от построяването му през 1854 г. Вдъхновени от факта, че в същия университет Айнщайн е разработил формулата за равенство на маса и енергия (E=mc²), моментите, прекарани там ще останат дълго в паметта ни, наред с презентацията на  ESSENTO – първата компания с разрешение за производство на храни от насекоми в Швейцария – храната на бъдещето. 

Като делегати от АУ представихме не само ИААС България, но и нашия университет. Поканихме колегите да проведат мобилност по програма Еразъм+ в най-добрия университет за аграрни науки в България.