2025

На свое заседание от 13.05.2025 г. (Протокол № 2) УС на Център за научни изследвания, трансфер на технологии и защита на интелектуалната собственост (ЦНИТТЗИС)  при  АУ-Пловдив реши:

I. Обявява нова конкурсна сесия за научноизследователски проекти, художествено-творческа и спортна дейност през 2025 г. по следния график и приоритетни направления.

II. Актуализира системата за организиране и провеждане на конкурс за проекти, целево финансирани от държавния бюджет, чрез бюджета за наука на АУ-Пловдив.

III. Утвърждава активностите и финансирането на спортна и художествено-творческа дейност през 2025 г.

I. ГРАФИК за провеждане на конкурсната сесия през 2025 г.

ДейностСрок
1.Заповед на Ректора на АУ-Пловдив за обявяване на нова конкурсна сесия.16.05.2025 г.
2.Публикуване на системата за организиране и провеждане на конкурс за проекти, целево финансирани от бюджета за наука на АУ-Пловдив16.05.2025 г.
3.Сключване на допълнителни споразумения за текущи проекти23.05.2025 г.
4.Разработване и представяне на нови проекти в ЦНИТТЗИС16.06.2025 г.
5.Класиране на новите проекти след представени рецензии30.06.2025 г.
6.Сключване на договори с работния колектив на нови проекти07.07.2025 г.
7.Междинен контрол на текущи проектиОктомври 2025 г.
8.Изготвяне на отчети по текущи проектиДекември 2025 г.
9.Изработване на информационен лист за популяризиране на резултатите от научните проектиФевруари 2026 г.

Приоритетни научни направления за сесия 2025:

  1. Технологични иновации в селското стопанство. Дигитализация, прецизни технологии, изкуствен интелект.
  2. Нови подходи за управление на растителното здраве, почвените и водни системи.
  3. Регенеративно земеделие. No-Тill технологии. Възстановяване и ремедиация на увредени почви. 
  4. Кръгова биоикономика. Интелигентни хранителни вериги и продоволствена сигурност. Управление на отпадъчните потоци.
  5. Биоразнообразие и екосистемни услуги за устойчиви агро-екосистеми.
  6. Биотехнологии за устойчиво развитие и зелена трансформация.
  7. Опазване на генетичните ресурси, благоденствие и хуманно отношение към животните.
  8. Социални иновации. Аграрна икономика, туризъм и регионално развитие.

II. Система за организиране и провеждане на конкурси в рамките на научноизследователска сесия в АУ за 2025 г.

Общи положения

Системата за организиране и провеждане на конкурс за проекти, финансирани с целево отпуснати от държавния бюджет средства, е разработена в съответствие с изискванията на ЗВО, ЗНСНЗ, Наредба № 3 от 27.11.2015 г., Обн. - ДВ, бр. 94 от 04.12.2015 г., в сила от 04.12.2015 г. Основна цел на системата е да създаде предпоставки за издигане нивото на научноизследователската работа в Университета чрез:

  • стимулиране на творческата активност на всеки член на колектива за участие в конкурси за разработване на научни и научно – приложни задачи;
  • осигуряване на достатъчно пълна, справедлива и компетентна оценка на резултатите от научноизследователската работа на членовете на колектива;
  • създаване на обективна база за управление и контрол на научноизследователската работа в Университета, финансирана с целево отпуснати от държавния бюджет средства. 

Указания към научните колективи

  • Ръководител на научноизследователския или творческия колектив може да бъде преподавател от Аграрен университет – Пловдив, с доказана научна компетентност и опит, съответстващи на целите на проекта. Проектите могат да бъдат ръководени от хабилитирани и нехабилитирани преподаватели, притежаващи образователната и научната степен «доктор». 
  • Ръководителите трябва да разработят проектните си предложения съгласно изискванията на конкурсната сесия, като се съобразят с Показателите и критериите за избор и класиране на проектите, сроковете за подаване и електронните формуляри за Предложение за научен проект и Предложение за инфраструктурен проект (вижте в профила на всеки преподавател на интернет-страницата на АУ). 
  • Предложенията за проекти трябва да бъдат представени само в електронен вид, чрез системата, предоставена в профила на всеки преподавател в сайта на АУ. Електронно копие на проекта може да бъде изпратено и на адрес: nic_au_plovdiv@abv.b
  • Сроковете за изпълнение на проектите могат да бъдат от една до три години. 
  • С предимство се класират интердисциплинарни и междукатедрени проекти, в които е мотивирано участието на студенти, докторанти и млади учени от АУ-Пловдив. В научноизследователските (и творчески) колективи могат да се привличат преподаватели, изследователи и докторанти от други научни организации и университети. 
  • Проектите с осигурено съфинансиране от външен източник, с ясно изразен научно-приложен и приложен характер и с възможности за внедряване получават допълнителни точки с решение на УС на ЦНИТТЗИС.
  • Предложенията за финансиране на научноизследователските проекти трябва да бъдат придружени с Протокол от Катедрен съвет. В протокола да бъде изрично упоменато и аргументирано как съответният проект ще съдейства за професионалното израстване на членовете на колектива. 
  • План-сметката към всеки договор се заверява от ръководителя на катедрата, в която се изпълнява договорът. С подписа си ръководителят на катедрата удостоверява, че действително са защитени интересите на катедрата по отношение на използваната материална база и ресурси.
  • При предвиждане за закупуване на научна апаратура със средства на проекта е необходимо в проектопредложението да се включи описание на вида на апаратурата, ясно обозначение на мястото и отговорника за нейното ползване в съответната Катедра на АУ-Пловдив, както и начина за достъп във връзка с устойчивото и използване.
  • Със средствата по договорите за финансиране на проекти за научната дейност не се финансират разходи за дейности, които не са свързани с проекта, а именно:  закупуване на обзавеждане, битови уреди, телефонни апарати и други подобни; закупуване на работно облекло; абонамент на вестници и неспециализирани списания; заплащане на такси за участие в курсове за квалификация, компютърна грамотност, езикова подготовка и др.; допълнително заплащане на телефони и ремонт на помещения (с изключение на инфраструктурни проекти).
  • Ръководителите на проектите са задължени при разпределение на средствата по проекта, да се предвидят средства за публикационна дейност. В съответствие с изискванията на чл. 2, ал. 2 от Наредба № 3 от 27.11.2015 г. (Приложение 1) в договорите на започващите през 2025 г. проекти и в допълнителните споразумения по текущите договори се включва изискването за минимална публикационна активност. 
  • В рамките на тригодишния период на изпълнение на всеки проект трябва да бъдат подготвени и дадени за печат не по-малко от 3 научни публикации, реферирани във вторични литературни източници (Scopus, Web of Science, Google Scholar, CABI, EBSCO, AGRIS и др.), поне 1 от които е в списание с импакт фактор или импакт ранг. При проекти с продължителност 2 години се изискват 2 научни публикации, поне 1 от които в  списание с импакт фактор или импакт ранг. Крайният срок за представяне на копие от излезлите от печат публикации е една година след завършване на проекта. Във всички публикации задължително да се изказва благодарност на „Центъра за научни изследвания, трансфер на технологии и защита на интелектуалната собственост“ към АУ. 
  • При непредставяне на годишен отчет, средствата за текущата финансова година трябва да се възстановят в сметката на ЦНИТТЗИС.
  • При неизпълнение на поетите ангажименти, финансирането за следващите етапи на проекта се прекратява.
  • След приключване на проекта, неизразходваните остатъчни средства ще се прехвърлят в общия фонд на ЦНИТТЗИС, за финансиране на нови проекти.

III. Утвърдени активности и финансиране на други дейности, свързани с научната и художествено-творческа дейност през 2025 г.

  1. Подкрепа на докторски програми. В конкурса могат да участват докторанти по държавна поръчка в областите „Природни науки“, „Технически науки“ и „Социални, стопански и правни науки“. Финансирането е в рамките до 1000 лева на година за редовна форма на обучение и до 500 лева на година за задочна форма на обучение.
  2. Допълнителна финансова подкрепа към текущи научни проекти, финансирани от национални или международни научни организации. Те могат да бъдат финансирани до 30% от отпуснатата субсидия съгласно Наредба № 3 от 27.11.2015 г. (ДВ, бр.94 от 04.12.2015 г., в сила от 04.12.2015 г.).
  3. Подкрепа на публикационната дейност (тема 17-12). Общия размер на средствата по тази дейност за 2025 г. е 40 000 лв. Те могат да бъдат използвани за финансиране само на публикации в списания и материали от международни конференции с импакт-фактор или импакт-ранг. Всеки преподавател може да използва финансиране до два пъти годишно. С предимство се класират тези, които кандидатстват за първи път, както и публикации, които са в по-добър квартил. 

Необходимостта от подкрепа се заявява с доклад до Председателя на Управителния съвет на ЦНИТТЗИС и Организационния секретар на ЦНИТТЗИС. Докладът трябва задължително да бъде придружен с документ, удостоверяващ, че публикацията е приета за публикуване от организационния комитет на научния форум. Техническият секретар на ЦНИТТЗИС води архив с входираните доклади. УС на ЦНИТТЗИС приема или отхвърля докладите от кандидатите и ги насочва за финансиране.

Съгласно решение на УС на ЦНИТТЗИС от Юни 2020 г. размерът на финансирането е, както следва:

  • такса за участие и/или разходи, свързани с командировка на преподавател от АУ за участие в конференции, симпозиуми и други важни научни форуми с устен доклад или постерна презентация, материалите от които се реферират в Scopus и/или WEB of Science (с предимство се ползват тези в квартил 1 и 2) е до 1500 лева. 
  • такса за публикуване на публикации в списания, реферирани от WEB of Science и/или Scopus, съгласно с таксите на съответното списание, като с предимство се ползват публикации в списания в Квартил 1 и 2 и се финансират до 1300 лева, или в други списания с по нисък импакт-ранг или импакт-фактор до 600 лева, но само когато авторът изрично декларира в докладите до председателя на УС, че не може да използва други източници на финансиране.
  • за участие в симпозиума „Agriculture for Life, Life for Agriculture“ в Букурещ, Румъния се финансират само по една статия от един водещ автор, след доказване, че водещият автор и научния колектив нямат възможност за финансиране на тази публикация от текущ научен или друг проект или програма.
  • по решение на УС на ЦНИТТЗИС, след констатиране на изчерпване на средствата в приетия в началото на годината бюджет по тема 17-12, този бюджет може да се увеличи, след доклад от отговорния счетоводител на ЦНИТТЗИС за наличие на неразпределени средства, като с предимство ще се ползват публикации в списания в Квартил 1 и 2.

4. Прояви, свързани със спортна и художествено-творческа дейност и студентско научно творчество. За подкрепа и реализация на тези дейности се предвижда провеждането на конкурси в 2 направления с финансиране, посочено в таблицата.

КонкурсиСума за 2025 г.
Художествено творческа дейност*4 000 лв.
Спортна дейност*3 000 лв.

*Проявите и/или резултатите от тях е препоръчително да бъдат документирани чрез видео- или снимков материали, с цел популяризиране.

5. Финансиране на индивидуален и университетски членски внос в професионални организации (Acta Horticulture и др.).