Екология и опазване на околната среда
- Форма на обучение Редовно, Задочно
- Степени на обучение Бакалаври
Специалността Екология и опазване на околната среда предлага обучение, което е насочено към изграждането на специалисти – еколози. Получените задълбочени познания по необходимите основни екологични дисциплини се допълват и с агрономически, които дават възможност за оценка на състоянието на агроекосистемите и тяхното въздействие върху природните екосистеми на фона на специфичните природни климатични условия в нашата страна. Обучението е в редовна и задочна форма.
Основната образователна цел е подготовка на висококвалифицирани специалисти по екология притежаващи познания към природните ресурси и тяхното опазване, селските райони като среда за живеене и производство. Завършилите специалисти ще получат:
Задълбочени познания по профилиращи екологични, агрономически и технологични дисциплини позволяващи по-широки възможности за професионална реализация
Знания и умения за характеризиране на екологичните проблеми на агроекосистемите и тяхното въздействие върху средата;
Много добра подготовка в опазването и ефективното управление на околната среда
Съвременни познания и възможности за адекватно прилагане на законовите и подзаконови нормативни документи, отнасящи се до “Екологично право”, “Екологични оценки и прогнози”, умения за прилагане на принципите за устойчиво развитие, възприети в ЕС и от ЕАОС и др.;
Профилиращи дисциплини: Екология, Замърсяване, опазване на почвите и въздействие върху екосистемите, Замърсяване на въздуха, опазване и въздействие върху екосистемите, Замърсяване на водите, опазване и въздействие върху екосистемите, Биологично разнообразие и биоресурси Екологично законодателство и здравословни и безопасни условия на труд, Технологии за пречистване на флуиди, Екологичен мониторинг, Технологии за преработка на твърди отпадъци.
Реализация
Завършилите специалността „Екология и опазване на околната среда” имат възможност за реализация в експертни комисии към
- МОСВ експерти към Министерство на земеделието и храните;
- като еколози в отдел “Екология” към съответните общински служби и райони;
- експерти в РИОСВ;
- дирекции „Земеделие”;
- университети и научно-изследователски институти, консултантски служби;
- лаборатории и пречиствателни станции;
- специалисти – еколози към производствени предприятия от държавния и частен сектор и др.