Представяне на лекционното наследство на проф. Димитър Димов от пловдивския му период


На 02 ноември 2022 г. в Библиотеката на Аграрен университет – Пловдив проф. д-р Христина Янчева – ректор на университета и д-р Петя Георигева – директор на библиотеката, откриха изложбата „Представяне на лекционното наследство на проф. Димитър Димов от пловдивския му период“.   

Името на писателя, ветеринар и преподавател е емблематично за историята на Аграрен университет – Пловдив, който е създаден преди 77 г. като Агрономо-лесовъден факултет към Пловдивския държавен университет „Паисий Хилендарски“ в далечната 1945 г. В края на 1946 г. Димитър Димов постъпва на работа там и преподава „Анатомия и физиология на домашните животни“ в Агрономическия факултет. Това, което старателно е готвел по онова време, преди да застане пред студентите си, е пренесено до наши дни благодарение на доц. Никола Несторов, който е заместник-ректор на ВСИ в периода 1951-1962 г. и е бил асистент на проф. Димитър Димов. Именно той дарява ръкописните тетрадки с лекциите на Националния  литературен музей, Къща музей „Димитър Димов“. Оказва се, че 76 г. по-късно студентите учат по същия начин – рисувайки по страниците устройство на животинско сърце, копито или скелет на птица. Въпреки напредъка на технологиите, днес единствената разлика е, че в миналото Димов е работел на дървената си маса, запазена днес в къщата-музей в столицата, а младежите от новото време – пред устройствата. Лекциите обаче изглеждат сходно, защото анатомия се учи най-добре, като се рисува с молив и флумастер, обясни настоящият преподавател д-р Петър Петров. И показа за сравнение дигиталните копия на Димовите лекции и тетрадка на първокурсници от Аграрния университет. 

За да се популяризират, съхранят и най-вече по нов начин да се върнат там, където са създадени, лекциите на Димитър Димов са изложени в читалня в университетската библиотека, която миналата година по повод Деня на народните будители и 70 г. от написването на романа „Тютюн“, бе наречена на името на писателя. Тогава ПГВАД „Христо Ботев“ гравира лика му върху табелата на входа, а сега в работилниците на училището са изработени шкафовете-витрини, в които ще се съхраняват фототипните копия на лекциите. Оригиналите, останалите лекции и дисертацията остават в Националния литературен музей, Къща музей „Димитър Димов“ в София. 

Димитър Димов е познат основно като писател, но всъщност преподавателската и научната му дейност са били основните му занимания, а създаването на пътеписи, романи и разкази – съпътстваща работа, подчерта д-р Милена Катошева. От няколко години Къщата музей организира за Деня на ветеринарите, 14 декември, срещи със студенти, преподаватели и ученици. Лекциите от пловдивския период на Димитър Димов са събрани и в каталог с кратка история за пребиваването му в Пловдив и записки към всяка от темите. Те ще бъдат достъпни за студентите на Аграрен университет не само чрез фототипни издания, а като електронни чрез платформата „Дигитална библиотека“, където са събрани и дигитализирани над 700 редки документи в областта на аграрните науки. 

В знак на благодарност за старанието на директора на библиотеката в Аграрен университет д-р Петя Георгиева наследството от лекции на Димитър Димов да стигне до днешната академична общност, преподавателят по туризъм  Пело Михайлов й подари серия от три марки, издадени по повод 70-годишнината на писателя и 100 г. от рождението на Петко Тодоров и Стефан Костов. По един комплект бе връчен и на Къщата музей на Димов и ПГВАД „Христо Ботев“, където има класна стая с негово име с малка музейна сбирка.    Събитието се организира с финансовата подкрепа на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2022 година.


Лекционното наследство на Димитър Димов, значението му за студентите и Аграрен университет в предаването “България в 60 минути” с репортер Николай Райшинов (2.11.2022): https://bnt.bg/news/pisatelyat...