Генетика и селекция

Разделът Генетика на растенията  дава на студентите от бакалавърска степен познания по най-важни теоретични въпроси на генетиката (материалните основи на наследствеността, закономерностите при унаследяване на признаците; типовете изменчивост на организмите, генетични процеси в популацията и др.). Интегрират се получените познания по ботаника, физиология, микробиология и биохимия като се създава солидна база за овладяване на основната приложна дисциплина - Селекция.

Стъпвайки на епохалните открития в областта на молекулярната генетика от втората половина на ХХ век, генетиката стана водеща биологична наука и основа на селекцията при животните, растенията и микроорганизмите. На базата на генетичните проучвания се усъвършенстваха методите за изучаване филогенезата на видовете, динамиката на популациите, причините за нарушаване на биологичното равновесие в екосистемите. Знанията, получени в рамките на курса, позволяват на студентите да прилагат метода на научния анализ при изследване причините и търсене на начините за решаване на конкретни проблеми от практиката.

Усвояват се основни принципи на класически и модерни методи за генетично подобряване на културните растения, методи за отбор и стабилизиране на желани генотипове. Посочват се специфичните подходи при групите от култури според биологическите им особености и начини на размножение.