Генетични основи на селекцията на животните

“Генетични основи на селекцията” е първата от трите дисциплини, формиращи знания по едно от основните направления на работа на бакалавъра по животновъдство- селекцията на селскостопанските животни. Дисциплината обобщава знанията на студентите в областта на генетиката, получени в предходната образователна степен и ги насочва в практическата селекция на животните. Стремежът е от организацията на живата материя на клетъчно и молекулярно ниво, да се премине към генетичните процеси на организмово и надорганизмово равнище. Това се постига чрез последователно изучаване на няколко раздели на генетиката - онтогенетика, популационната генетика, епигенетика, имуногенетика и еволюционна генетика.

В онтогенетиката, наред със същността и генетичните основи на развитието на индивида се обръща внимание и на етапите на развитието, на факторите влияещи върху правилното протичане на онтогенезата и значението на последното за формиране на продуктивността на индивида. По този начин се формира цялостно възприемане на онтогенезата.

За придобиване на по- ясна представа за механизмите  на онтогенезата и реализацията на генетичните заложби във фенотипа е въведен кратък курс по епигенетика, а механизмите за защитата на индивида в процеса на онтогенезата се дискутират в курса по имуногенетика.

Популацията е основната единица на еволюцията, а популациите на домашните животни са основни единици на селекционния процес. В този аспект популационната генетика е най- важната теоретична основа на селекцията на домашните животни. В настоящия курс се прави цялостен анализ на популациите от генетична гледна точка, дискутират се проблемите за генофонда, генетичната структура и организация на популацията, динамиката на организацията във времето. Особено внимание се отделя на генетиката на количествените признаци- основни селекционни признаци при селскостопанските животни. На основата на изменението на популацията по количествените признаци се формира понятието развъдна стойност, която е централен въпрос в селекцията. Чрез анализа на фенотипната варианса на признаците се определят подходите за преценка на развъдната стойност, а точното определяне на генетичните параметри на популацията е условие за правилно планиране на отбора на животните.
Завършващ раздел на курса е еволюционната генетика, като свързващо звено на различните нива на организация на живата материя. В нея се разглеждат проблемите свързани с процеса на изменение на живите същества, генетичните основи на това изменение, причините за диференциацията, образуването на видовете и т.н. Еволюционната генетика е в основата на разбирането на същността на процесите при изменението на домашните животни, породообразуването, поддържането на породите, тяхното развитие в пространството и времето. Чрез този раздел се преминава плавно към изучаване на дисциплината “Развъждане на животните” която започва с раздела “Филогенеза на домашните животни”.