Растителни генетични ресурси

Изучаването на Растителното биологично разнообразие е пряко свързано със съвременните тенденции за рационално използване на тези растения за нуждите на човечеството, както и с тяхното опазване и съхранение. Тези познания имат входно изходни връзки с изучаването на генетичните структури на популациите, създаване, проучване и съхраняване на колекции и тяхното използване, мениджмънт на ресурсите и др. 

В дисциплината се разглеждат въпроси свързани със значението на растителните ресурси като основен биологичен фактор за екологично равновесие в природата и необходима предпоставка за ефективна селекционна дейност. Изучават се начините за проучване на биологическото разнообразие от растителни форми, неговата вариабилност и модифициране, като следствие от човешки дейности. Студентите се запознават с принципи и методи за идентифициране на растителни образци в зависимост от предназначението на събраната информация.

Запазването и поддържането на разнообразието от културни растителни форми съдейства за развитие на научните изследвания, за развитие на екологията, земеделието, селекцията и нови промишлени отрасли. Разглежда се въпроса за определяне на най-подходяща стратегия за запазване богатството от налични алели в естествени популации, местни сортове и растителни генетични ресурси в тяхната естествена среда (in situ) и вън от нея (ex situ)