Управленски и бизнес информационни системи

Цел на настоящата учебна дисциплина е да се усвоят видовете, характерните черти и основните хардуерни и софтуерни компоненти на съвременните информационни системи (ИС). Обект на интерес са принципите и основните технологии при изграждане на информационни системи. Представя се цялостна класификация на ИС на основата на управленските нива и областите на приложение. 

От Управленските ИС задълбочено се преподават: Системите за обработка на транзакции, Експертните системи, Системите за подпомагане на решенията. Разгледани са функционалните възможности на Бизнес информационните системи. Аргументирано се разглеждат въпросите свързани мястото и значението на ИС в управлението на бизнес организация, административна институция, изследователска лаборатория. Обясняват се важни понятия като: Front office и Back office системи, Business suits, Business Intelligence софтуер, Digital marketing. В настоящата учебна дисциплина се разглеждат интегрираните ИС, с акцент на приложимите в аграрната практика Географски ИС.

Част от обучението са системите за електронен бизнес (е-бизнес). Изучават се категориите бизнес отношения (B2B, B2C, B2G и др.), формите и организацията на съвременния е-бизнес. Застъпени са отношенията на правителството към гражданите (G2C) и към бизнеса (G2B). Дадени са примери, при които студентите оперират със списъци и колекции от данни за стоки, услуги, цени, отстъпки и други маркетингови атрибути. 

Обект на интерес са специализираните за аграрния сектор Web базирани Информационни системи за предоставяне на данни и аналитична информация в аграрната сфера и Web сайтове: на световната организация FAO, Националната система за агропазарна информация “САПИ”, Националния Статистически Институт на България, Българската Агенция по Безопасност на Храните. В тези системи има възможности за достъп до актуална правна информация и пазарни проучвания в областта на растителната защита.