МК "Биоикономика"

  • Форма на обучение Редовно, Задочно
  • Степени на обучение Магистри

Магистратурата е разработена и се извежда съвместно с Wageningen University and Research

Магистратурата е базирана на постигнатите резултати от Университета и неговите партньори по Националната Научна Програма „Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот“ и проекта CAPBIO4BG. 

Идеята е синхронизирана с актуализираната Европейска стратегия за биоикономика, която аргументира необходимостта от по-ефективно справяне с глобалните предизвикателства, произтичащи от ограничените природни ресурси и неограничените обществени потребности, ангажиментите на ЕС за намаляване на въглеродните емисии и преминаването към чиста енергия, политиките за скъсяване, осветляване и оптимизиране на връзките от фермата до трапезата и др.

За устойчивото развитие на икономиката и за подобряване качеството на живот са необходими специалисти със системни интердисциплинарни знания и практически умения, които да разбират функционирането на екологичните и социалните системи и да проектират добивните, преработвателните и производствените сектори, съобразно биологичните цикли и потенциала на природните ресурси да се възпроизвеждат. 

Биоикономиката обхваща производството на биомаса (животни, растения, микроорганизми); морските екосистеми и услуги; секторите на първичното производство (селско стопанство, горско стопанство, рибарство и аквакултури); всички икономически и промишлени сектори, които използват биологични ресурси и процеси за производство на храни, продукти, услуги, енергия и др. Фундаментът е в разбирането за социално-икономическите прагове на активност, при които биологичната система може ефективно и ефикасно да се използва, без да се разрушават условията за нейното регенериране и следователно нейната устойчивост. Биоикономиката е фокусирана и върху биологичните, икономическите, социалните, екологичните и етичните реалности на изчерпването на природните ресурсите, социалните различия и жизнения стандарт, поведението на консуматорите и външните ефекти върху околната среда и др.

В този контекст, и отговаряйки на необходимостта от квалифицирани специалисти по биоикономика в Европа и България, АУ-Пловдив, съвместно с Wageningen University and Research създават иновативната магистърска програма, базирана на синергията между икономика, биология, технологии и иновации. Концептуалната рамка за учебния план включва три стълба: устойчиво производство на биомаса; биопреработка, конверсия и рециклиране; кръгова икономика и общество в условията на глобализация, климатични промени, политическа и икономическа нестабилност.

Натрупаните теоретични и практически знания за ефективното използване на биологичните ресурси и устойчивото производство на полезни блага ще гарантират на випускниците професионална реализация както в частния бизнес, така и като експерти в различни местни, регионални, национални ведомства и агенции и международни институции и организации.

Обучението се базира на дългогодишните традиции на Аграрен университет – Пловдив в областта на аграрните технологии, икономиката и опазването на околната среда, както и на лидерът в Европа и Света в областта на модерните технологии и иновации за устойчиво развитие Wageningen University and Research. 

Обучението на студентите от специалността се осъществява в редовна и задочна форма, присъствено или дистанционно, на български език или на английски. 

Продължителността на курса е съобразена с бакалавърската подготовка на студентите и е както следва:
• завършили ОКС „Бакалавър“ в същата област на висше (3.0 Социални, стопански и правни науки) – 2 семестъра;
• завършили ОКС „Бакалавър“ в друга област на висше образование – 3 семестъра;

Семестриалната такса за задочно обучение е 576 лв., а за редовно – 803 лв. 
Графикът на учебните занятия, семестриалните и държавните изпити се синхронизират с възможностите и предпочитанията на студентите. 

За контакти: УИЦ 032/654250; Декан на Факултета по икономика 032/654344, d.atanasov@au-plovdiv.bg