МК "Финансов мениджмънт и счетоводство"
- Форма на обучение Редовно, Задочно
- Степени на обучение Магистри
Цел на специалността
Целта на магистърския курс е да подготви висококвалифицирани специалисти със солидни фундаментални и професионални знания, които да отговорят в общ план на нарастващите потребности на цялата икономическа система в България, а в частност и на потребностите на аграрния сектор от професионалисти, притежаващи възможности да решават сложни финансови, счетоводни, контролни и управленски проблеми.
Учебният процес се организира съгласно утвърдена документация, която обхваща настоящата квалификационна характеристика, учебен план, учебни програми по изучаваните дисциплини и график на учебния процес.
Подготовката на студентите се администрира чрез учебна документация отговаряща на най-добрите съвременни университетски практики и осигуряваща академична мобилност на студентите чрез системата за натрупване и трансфер на кредити.
Съдържанието на учебния план и учебните програми е конвергентно с това на висшите училища от страните от Европейския съюз. То се осъществява в съответствие с действащото финансово, банково, данъчно и търговско законодателство, Международните стандарти за финансови отчети, Международните одиторски стандарти и Директивите на Съвета на Европейската общност.
Знания, умения и компетенции
Обучението на магистрите от специалност „Финансов мениджмънт и счетоводство” има за цел да формира както специализирани, така и общи знания у студентите, които в края на обучението си би следвало да:
- притежават широк спектър от теоретични и практически знания в съответната област;
- владеят високоспециализирани практически и теоретични познания в сферата на финансовия мениджмънт и счетоводството;
- в състояние са да отстояват своя професионализъм, като предварително формулират и отстояват своите тези;
- презентират без затруднение своите идеи, позиция и предложения;
- умеят правилно и бързо да диагностицират проблемите в практиката си.
Задачите, които си поставя магистърският курс „Финансов мениджмънт и Счетоводство“ са да подготви специалисти с изградени умения за:
- компетентно счетоводно интерпретиране на дейността на всяко предприятие и определяне на адекватна счетоводна политика;
- ефективен анализ на състоянието на действащото финансовото законодателство, за вземане на оптимални финансови и кредитни решения;
- коректно използване на отчетността при анализ на финансовото състояние на стопанските единици, за контрол и вещо управление на ресурсите;
- активно участие в екипи при разработване, отчитането и оценката на проекти във всички сфери на икономиката;
- теоретични концепции за спазване на строга фискална дисциплина в условия на Валутен борд и ограничение разходите на публичния сектор;
- проблематика и специфика на данъчното облагане в страната и добрите европейски практики;
- управление финансите на местната власт с оглед протичащия процес на фискална децентрализация;
- изграждане финансова стратегия на фирмата и нейното финансиране, предимства и недостатъци на различните методи за финансиране;
- управление на фирмените рискове чрез застраховане;
- мениджмънт на банковите корпорации, система, равнища и компетенции, основи на контрола и репортинга в банките;
- финансови деривати, основни инструменти и търговия с тях, управление на пазарните рискове;
- детайлен анализ на стопанската дейност на фирмата посредством базисни методи и критерии.
Съгласно Националната квалификационна рамка, студентите придобиват следните компетенции:
Самостоятелност и отговорност:
- умеят да администрират и управляват различни професионални дейности и екипи за тяхното администриране;
- поемат отговорност при вземане на решения в сложни условия;
- проявяват творчество и иновативност в дейността си, като самостоятелно инициират и организират процеса на работа.
Компетентности за учене:
- обективно оценят придобитите си знания до момента и необходимостта от тяхното задълбочаване;
- притежават самостоятелност и способност за лесна ориентация в учебното съдържание, като използват различни методи и техники за усвояването му.
Комуникативни и социални компетентности:
- ясно и точни формулират както проблемите, така и техните решения, които са в състояние да представят пред специализирана и неспециализирана аудитория;
- изразяват своето мнение и отношение по различни въпроси и обосновават предложения за усъвършенстване и промяна;
- пълноценно общуват на някои от най-разпространените европейски езици.
Професионални компетентности:
- магистрите трябва да могат да събират, класифицират, оценят и интерпретират финансовите и счетоводни данни, необходими за решаване на различни проблеми;
- правят обосновани преценки и търсят възможни решения, като използват различни подходи;
- в състояние са да решават проблеми с интердисциплинарен характер.
Продължителност и форми на обучение
Подготовката на студентите от специалността се осъществява в редовна и задочна платена форма на обучение.
Учебната програма на магистърския курс „Финансов мениджмънт и счетоводство” надгражда базисните познания на студентите, придобити при обучението им в ОКС бакалавър и осигурява задълбочена специализирана и практико-приложна подготовка за бъдещите магистри.
Бакалаври, завършили специалности от същото професионално направление и област на висшето образование изучават 7 задължителни, 4 избираеми дисциплини и 1 факултативна дисциплина, разположени в два семестъра. Сред тях са: Корпоративно счетоводство, Корпоративни финанси, Счетоводна политика и финансови отчети, Финансово стопански анализ, Финансово право, Финансов мениджмънт, Счетоводни информационни системи и т.н.
Бакалаври, завършили специалности от друго професионално направление и същата област на висшето образование изучават допълнително още 2 задължителни дисциплини с цел приравняване на техните познания с тези на студентите, изучавали икономически специалности. Обучението е предвидено в рамките на два семестъра. Сред задължителните дисциплини са: Банков мениджмънт и застраховане и Основи на финансите.
Бакалаври, завършили специалности от друго професионално направление и област на висшето образование изучават допълнително още 6 задължителни и 3 избираеми дисциплини, разпределени в три семестъра. Сред задължителните дисциплини са: Микро и макро икономика, Основи на управлението и Теория на счетоводството.
Дипломиране
Завършилите магистърската специалност се дипломират със защита на магистърска теза или държавен изпит.
Придобита ОКС и професионална квалификация при завършване на обучението
Завършилите магистърската специалност получават образователно-квалификационна степен „магистър“, професионална квалификация – „магистър по икономика“, специалност "Финансов мениджмънт и счетоводство”.
Възможности за допълнителна квалификация
Придобитите знания позволяват допълнително надграждане и придобиване на още по-тесни квалификации като оценител, експерт, съдебен експерт, вътрешен одитор, експерт-счетоводител и т.н.
Студентите с афинитет към научните изследвания и доказани качества в учебния процес могат да продължат обучението си в образователната и научна степен “доктор” и да се реализират в сферата на науката и образованието.
Възможности за реализация:
Дипломираните магистри имат големи възможности за професионална реализация. Те могат да се реализират на различни нива в управлението на публичния и корпоративния сектор, в т.ч. в производствени и търговски предприятия, в предприятия, специализирани в сферата на услугите, в банки и финансови институции, в инвестиционни фондове, в бюджетни предприятия, в предприятия с нестопанска цел, в застрахователни дружества, в структурните звена на НАП, НОИ и НЗОК, в централните и местните институции от системата на Министерството на финансите и др. Могат да работят като главни и оперативни счетоводители, калкуланти, отчетници, одитори, финансови мениджъри, финансови анализатори, кредитни експерти, дилъри, брокери, риск-мениджъри, експерти, консултанти, специалисти и анализатори в сферата на управлението и оценката на риска, инвестициите, сделките с ценни книжа, хеджирането, кредитирането, застраховането, счетоводството, данъчното облагане и др.