Кръгла маса на тема: „Сателитните технологии за интелигентно растениевъдство и климатична адаптация“

С кръгла маса на тема: „Сателитните технологии за интелигентно растениевъдство и климатична адаптация“, на 6 февруари в Аграрния университет – Пловдив стартира проект EDUAGRI, финансиран от Европейската космическа агенция.
Ректорът на АУ доц. д-р Боряна Иванова приветства присъстващите и представи гостите: г-н Георги Праматаров – Директор дирекция „Идентификация на земеделските парцели“, МЗХ; доц. д-р инж. Христиан Панайотов – Зам.-директор по международна дейност и интернационализация, Технически университет – София, Филиал Пловдив; г-жа Донка Щилянова – началник отдел „Образование“, Община Пловдив.

На срещата присъстваха и партньорите на АУ по проекта, водени от г-н Камен Илиев, Директор на Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана (ЦИНСО) БАН.
В обръщението си към присъстващите доц. Боряна Иванова очерта фокуса при изпълнението на проект EDUAGRI – дигитализацията, новите технологии, сателитните системи, данните от тях и възможностите за използването им за вземането на по-добри, обосновани и по-ефективни управленски решения в селското стопанство.
„Този проект поставя началото на бъдещи усилия за общи действия с колегите от ЦИНСО, както и стъпка напред в образованието на студентите. С актуализирането на учебните програми и включването на дисциплини, свързани с Космоса, младите хора ще са в крак със сателитните технологии“, каза ректорът на АУ. Тя подчерта, че тези технологии ще са от полза и за фермерите, тъй като приложението им безспорно води до оптимизиране на разходите и увеличаване на приходите.
Г-н Георги Праматаров прочете Поздравителен адрес от Министъра на земеделието и храните г-н Георги Тахов.
Новостартиралият проект EDUAGRI е продължение на общата работа на Аграрен университет – Пловдив и Офиса за трансфер на технологии „Риск-Спейс-Трансфер“ (RST-TTO) към БАН по Националната научна програма „Интелигентно растениевъдство“.
Проектът EDUAGRI, с продължителност 18 месеца, бе представен от координатора доц. д-р Жулиета Арнаудова (АУ), Катя Димитрова (РСТ-ТТО/ЦИНСО, БАН) и доц. д-р Атанас Севов (декан на Факултета по агрономство, АУ).
Целта на проекта е студентите в магистърския курс „Дигитализация и управление на растениевъдството“ да надградят своите знания и умения за използване на сателитни технологии в земеделието.
Проектната дейност ще се организира в пет работни пакета:
РП 1. Управление и координация
РП 2. Проучване и анализ на съществуващи курсове в други европейски университети
РП 3. Разработване и развитие на курса
РП 4. Подготовка на материали и инфраструктура за обучение
РП 5. Въвеждане на подготвените материали и популяризиране на обучението.
Аграрният университет – Пловдив е водещ партньор, а Офисът за трансфер на технологии – Risk Space Transfer (RST) към БАН е подизпълнител.
Интерес предизвика темата „Космос за зелено, устойчиво и сигурно общество“, представена от г-н Камен Илиев, Директор на Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана (ЦИНСО) БАН, който запозна участниците с добри практики за използването на сателитни технологии за регионално развитие, устойчиво и сигурно земеделие в Белгия и Франция.
Г-н Георги Праматаров от МЗХ сподели, че темата на проекта открива нови възможности за активно сътрудничество между Министерството и университета и приложенията на сателитните технологии за постигане на зелен растеж и климатична устойчивост, с акцент върху интелигентното растениевъдство като ключова стратегия за противодействие на отрицателното въздействие на изменението на климата
Форумът завърши с дискусия „Пловдив – зелен и устойчив на климатичните промени“. Аграрният университет отправи покана към Община Пловдив за съвместни дейности в посока по-активно използване на Космоса за зелен, дигитален и вечен Пловдив.