Международни експерти и представители на университетите обсъдиха предизвикателствата на сътрудничеството в Черноморския и Балканския регион

От 12 до 15 октомври 2022 г. Университетът в Букурещ бе домакин на едно от най-важните събития в областта на междууниверситетското сътрудничество и сътрудничество в Черноморския и Балканския регион, а именно Международния конгрес BSUN-BUA, озаглавен „Диалог и сътрудничество в регионите на Черно море и Балканите“.
Организиран от Мрежата на черноморските университети (BSUN) и Асоциацията на балканските университети (BUA), конгресът събра в Букурещ повече от 100 световни експерти по теми от стратегически интерес, представители на румънското правителство, ректори, представители на академичните среди, публични и частни институции в областта на висшето образование.
Аграрен университет – Пловдив бе представен от Ректора проф. Христина Янчева, зам.-ректора по международна дейност проф. Светла Янчева и доц. Сава Табаков – декан на Факултета по лозаро-градинарство.
Ректорът на АУ –Пловдив проф. Янчева поднесе емоционално слово към участниците в специалната сесия “Роля на университетите в бъдещето на Балканите” и посочи възможностите за разширяване рамката за сътрудничество между академичните институции чрез участието в инициативата „Европейски университети“ като представи включването на АУ –Пловдив в първия европейския алианс UNIGREEN.
Една от мисиите на университетите е да бъдат дълбоко свързани с местните и глобалните социално-икономически трансформации и с нуждите на обществото и общностите, за да се предложат отговори и решения на големите проблеми, пред които са изправени. Затова тазгодишното издание на международния конгрес BSUN-BUA предложи поредица от дебати по теми от актуален и стратегически интерес, като подновяване на дискусията за диалог и сътрудничество в областта Черно море и Балканите, интернационализацията, университетските мрежи и ролята на висшето образование по време на криза, енергетиката и устойчивото развитие в региона, но също така и фалшивите новини, пропагандата и други обществени предизвикателства.
Уважавани международни експерти - професорите Джефри Сакс (Колумбийския университет), Рик Фаун (Университет Сейнт Андрюс) и Лучано Сасо (Университет Сапиенца в Рим и президент на UNICA), Николаос Теодосиу (председател на UN Sustainable Development Solutions Network – SDSN), Гари Джейкъбс (президент на Световната академия за изкуство и наука и изпълнителен председател на HS4A) и Драгош Алигика (Университет Джордж Мейсън и Университет на Букурещ) бяха поканени като ключови участници в дебатите.
Към тях се присъединиха професор Мариан Преда, ректор на университета в Букурещ, г-жа Лигия Дека, министър на образованието, г-н Себастиан Бурдуха, министър на научните изследвания, иновациите и цифровизацията, и г-н Богдан Ауреску, министър на външните работи, г-н Карин Маркидес, президент на Американския университет в Армения и президент на Мрежата на черноморските университети, професор Мирча Думитру, президент на Асоциацията на балканските университети, Ерол Йозвар, президент на Съвета за висше образование в Турция.
Международният конгрес представлява новост в пейзажа на академичното сътрудничество в регионите на Черно море и Балканите, тъй като за първи път Мрежата на черноморските университети (BSUN) и Асоциацията на балканските университети (BUA) провеждат своите конгреси в обединена формула.