На 15 февруари Министерство на земеделието представи Стратегическия план за развитие в Аграрен университет- Пловдив

На 15 февруари Министерство на земеделието представи Стратегическия план за развитие в Аграрен университет- Пловдив 16.02.2023

На 15 февруари 2023 г. в аулата на Аграрен университет - Пловдив,  Министерството на земеделието представи Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България за периода 2023-2027 г.

Срещата бе част от националната информационна кампания на аграрното министерство. В нея участваха земеделски производители от областите Пазарджик, Смолян и Пловдив. По време на срещата бяха представени различните интервенции, разписани в Стратегическия план, условията за прилагането му, а земеделските стопани задаваха въпроси на екипа от експерти на Министерството на земеделието.

среща_МЗм


Земеделието, животновъдството и селските райони са ключови сектори за икономиката и развитието на България.  Аграрен университет – Пловдив взе участие в срещата с представяне на два проекта в секторите – „Растениевъдство“ и „Животновъдство“.

Ас. д-р Йордан Йорданов представи проект COOPID - СЪТРУДНИЧЕСТВО на биоикономически клъстери за трансфер на био-базирани знания чрез иновативни техники за разпространение в първичния производствен сектор. Основната цел на проекта COOPID е да отговори на основните предизвикателства, с които се сблъсква първичният сектор, ползвайки „биоикономиката“. Координирана от Cooperativas Agro-Alimentarias de España, COOPID предлага иновативна и ефективна стратегия за вдъхновение на първичните производители и стимулиране на възприемането на приобщаващи и устойчиви бизнес модели, базирани на биологични продукти в европейския първичен производствен сектор, като се вземат предвид регионалните и секторни особености.

доц. Вучков


Доц. д-р Атанас Вучков представи проект EU4SHEPHERDS INNOVATIVE TRAINING FOR SUSTAINABLE SHEPHERDS - Модели за екстензивно отглеждане в овцевъдството, които са от решаващо значение за устойчивото поддържане на важни селски райони в Европа.  Бъдещето на подобни модели при отглеждането на селскостопанските животни, които в момента са застрашени поради последиците от изменението на климата и административните бариери, зависи от наличието и капацитета на екстензивните овчари. Тези модели се борят с обезлюдяването в селските райони и оказват положително въздействие върху благосъстоянието на животните и здравето на хората в сравнение с други неекстензивни модели.