Кръгова биоикономика и иновации бяха темите на Българо-нидерландски семинар, организиран от Аграрен университет

Кръгова биоикономика и иновации бяха темите на Българо-нидерландски семинар, организиран от Аграрен университет 11.03.2022

Аграрен университет- Пловдив и Посолство на Кралство Нидерландия в България организираха семинар "Развитие на биоикономиката в България: възможности за внедряване на иновации и растеж", който се проведе под патронажа на министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер в Пловдив. Във форума заедно с министъра взеха участие ректорът на университета проф. Христина Янчева, заместник-ректорът по научна дейност проф. Владислав Попов, посланикът на Кралство Нидерландия в България Н. П. Симон ван дер Бург, съветникът по земеделие в посолството Арие Велдхуйзен, заместник-министърът на земеделието Иван Христанов, д-р Ваня Симеонова от университета във Вагенинген- Нидерландия, доц. Димо Атанасов от Аграрен университет, проф. Виолета Божанова от Селскостопанска академия, Иво Куманов от НИК Електроникс, Клийнтех България.

Темата на семинара беше споделяне на опит и подходи от Нидерландия и България за развитие на кръговата биоикономика, чрез подкрепа за внедряване на иновации и адресиране на Зелената сделка и Европейската стратегия за биоикономика.
Семинарът бе открит от ректора на Аграрен униврситет-Пловдив проф. Христина Янчева, която подчерта, че темата е изключително актуална в днешните условия, защото европейските и национални предизвикателства поставят до 2030 година на дневен ред необходимостта от развитие на биоикономика, както и свързаните с нея сектори, сред които земеделие, горско стопанство, преработка на храни. 

IMG_9076.JPG#asset:12196


Проф. Владислав Попов посочи, че Европейска Стратегия за биоикономика предлага алтернатива на зависимостта от въглеводородните ресурси, възможности за увеличаване потенциала на всички био-базирани сектори на икономиката да генерират добавена стойност, да стимулират икономическото развитие, да създават заетост включително в селските райони, като същевременно гарантират опазването на природните ресурси  по цялата хранителна верига.
В приветствието си Н.П. Симон ван дер Бург добави, че е много важно двете държави, в частност и Аграрен университет-Пловдив, да работят заедно в областта на биоземеделието и продоволствието, като разширят сътрудничеството и споделят добри практики и опит.

IMG_9059.JPG#asset:12197


Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, под чийто патронаж се проведе събитието, изрази подкрепата на министерството по отношение на иновациите в аграрния сектор в посока стимулиране на българските традиционни продукти и храни, които да бъдат популяризирани по-широко на европейските и световни пазари.
По време на семинара бяха посочени успешни примери от българско-нидерландско партньорство в биоикономиката, ролята на образованието в изграждането на експертен капацитет в биоикономиката. 
„В България е необходимо да създадем  силна екосистема, която  да включва въвеждане на иновации. В този контекст имаме много работа, започнахме от нулата. Целесъобразно е създаването на механизми, с които иновационни проекти да бъдат финансирани в ранна фаза, след което да намерят финансиране за въвеждане в ежедневна употреба“.  Това заяви заместник- министърът на земеделието Иван Христанов. „Цялата екосистема, която се опитваме да създадем има една цел - увеличаване на производителността. Работим постоянно да осигурим тази среда. Искаме да Ви уверим, че това е  наш приоритет“, посочи  заместник- министърът. Той отбеляза, че у нас има множество малки стопанства и трябва да се инвестират усилия в това иновациите да станат достъпни както за големи производители, така и за малки, както и обменът между науката и бизнеса да бъде по-тясно застъпен.

IMG_9154.JPG#asset:12198


Семинарът продължи с с дискусия, инициирана от Клийнтех България, която заедно с Аграрен университет-Пловдив, са официален хъб мениджър на EIT Food – водещата европейска инициатива за иновации в храните. Обсъдиха се практическите стъпки и сътрудничество за изграждане на успешна предприемаческа екосистема в агро-храните в България и подкрепата за стратъпи.
Събитието събра представители на земеделския сектор, бизнеса, научните среди, местните власти, стартъпи и студенти от университета.

IMG_9118-2.JPG#asset:12200

IMG_8335.jpg#asset:12203

IMG_9250.JPG#asset:12201

IMG_9102.JPG#asset:12199

 Публикация в " АГРО вестник"

Публикация в " АГРО вестник" втора част