В Аграрен университет - Пловдив се проведе форум „Дигитализация и предприемачество в земеделието“

В Аграрен университет - Пловдив се проведе форум „Дигитализация и предприемачество в земеделието“ 26.04.2024

На 25 април 2024 г. в Демонстрационна зона на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към ЦНСССКЦИЕ в Аграрен университет-Пловдив се проведе форум „Дигитализация и предприемачество в земеделието“.

По време на откриването на форума приветствия към аудиторията отправиха д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ, и ректорът на Аграрен университет Пловдив, доц. д-р Боряна Иванова, която изрази благодарност на ЦНСССКЦИЕ за ползотворното сътрудничество и подчерта значението на понятията „дигитализация“ и „предприемачество“ за кариерното развитие на студентите.

В рамките на форума д-р Момчил Станишев обобщи резултатите от първия по рода си Акселератор за стартъпи в земеделието, организиран от ЦНСССКЦИЕ през 2023 г., в който участваха над 50 кандидата от 12 държави. Пред студентите и гостите на форума беше представен и видео материал от инициативата. Директорът на ЦНСССКЦИЕ покани присъстващите да се включат в предстоящите издания на Академия по предприемачество в земеделието, нова инициатива в продължение на Акселератора, които ще се проведат в градовете Пловдив, Варна и Бургас. Подробно бяха разяснени целите и съдържанието на Академията, както и условията за кандидатстване и участие.

Яна Георгиева и Иван Драганов от ЕЦИХ АгроХъб.БГ представиха проекта АгроХъб.БГ на консорциум, съставен от 14 организации, услугите, предоставяни в рамките на проекта, както и изграждането на демо точки. Проектът е фокусиран върху прецизното земеделие. Открити са Национален демо център и Демо точки „Наука“ в базата на Аграрен университет-Пловдив в с. Брестник.

В рамките на панел „Дълбоките технологии в земеделието – възможности, рискове, силни и слаби страни“, участие във формат свободна дискусия взеха д-р Христиан Даскалов, председател на УС на ЦИХ Тракия, доц. Божин Божинов от Аграрен университет – Пловдив, както и доц. Самир Наимов от катедра „Молекулярна биология“ – ПУ „П. Хилендарски“. Те обсъдиха актуални техники за редактиране на гени, включително метода CRISPR, отличен с Нобелова награда за химия, и начина, по който тези нововъведения в науката се отразяват на земеделските производители и на потребителя.

По време на заключителната част на събитието, доц. д-р Боряна Иванова, ректор на Аграрен университет – Пловдив, отбеляза, че инициативи като Акселераторската програма и Академията за предприемачество в земеделието са начин да подкрепим младите хора и Аграрният университет ще насърчава студентите си по-широко да се включват в такива програми.


В края на събитието д-р Станишев благодари за добрата съвместна работа и сътрудничество с Аграрен университет-Пловдив, като изрази надежда, подобен род събития да се случват по-често в Пловдив, защото те имат добавена стойност за всички заинтересовани страни – реален сектор, академична общност, местна и централна администрации.