Математика и информатика

Първата катедра по  физика и математика  се създава през 1946 г. към Пловдивския университет с пръв ръководител проф. Никола Карабашев и е обслужвала двата факултета – Агрономическия и Медицинския. 

По-късно, с отделянето на Висшия селскостопански институт като самостоятелно висше учебно заведение катедрата „Математика и физика“ е включена в структурата на Факултета по Лозаро - градинарство. Първоначално лекциите са четени от преподавател от София. През 1972 г. за асистенти по математика са избрани Георги Джелепов и Мария Василева, три години по-късно постъпват като асистенти по математика Ирена Иванова и Мария Миланова.

През м. април 2012 г. катедрата е обединена с направление „Информатика“ от катедра „Информатика и статистика“. 

Катедра “Математика и информатика ” към Факултета по икономика на Аграрния университет-Пловдив е създадена с Ректорска заповед РД-18-02/09.01.2018 във връзка с Решения на Академичния съвет на АУ от 27.11.2017 и 22.12.2017г.

Учебна дейност

Катедрата осъществява обучение по 32 задължителни и избираеми дисциплини в три основни науки: Математика, Информатика и Статистика.

Математика

Обучава студентите на основите на математиката и нейното специфично приложение в аграрните, инженерните и икономическите науки. Тя предлага обучение с различен хорариум за студентите от различните специалности и дава базови знания за математическия апарат, използван в различните теоретични и приложни дисциплини.

Информатика

Провежда обучение в бакалавърска и магистърска степен, както и 2 дисциплини за докторанти на Университета. Студентите изучават теоретични и приложни аспекти на съвременната информатика и компютърни науки, които ще им бъдат полезни в обучението в различните специалности на  АУ и при реализирането им в практиката като специалисти. Учебните дисциплини позволяват гъвкаво да се отговори на изискванията от знания и умения в информатиката и тяхното приложение в аграрната сфера, природните науки, инженерната практика, икономиката, управлението и туризма. Обучението на студентите в областта на информатиката е пряко свързано с интересите на младите специалисти и с потребностите на обществото и бизнеса.

Статистика

Запознава студентите с теоретико-методологичната същност и възможности на практическото приложение на статистическия подход за изследване на състоянието, тенденциите и перспективите в развитието на явленията от икономиката, природните науки и аграрния сектор. 

Научно-изследователска дейност

По математика е ориентирана към:

  • теория на числата, теория на кодирането и груповите алгебри;
  • алгебрични структури, абелеви групи;
  • диференциална геометрия; Риманови многообразия с допълнителни тензорни структури; геометрия на Риманови многообразия със структура на почти произведение;
  • приложение на математико-статистически методи за анализ на данни от аграрната и икономическата сфери.

По информатика е насочена към някои фундаментални направления на компютърните науки с възможности за приложението им в аграрната наука и практика. Най-съществени от тях са:

  • Алгоритми и софтуерни системи;
  • Релационни бази данни, многомерни бази данни; 
  • Информационни системи;
  • Софтуерни пакети;
  • Интегриране на данни и софтуер;
  • Подходи Data mining и text mining с приложения в природните науки;
  • Пространствен анализ на бази данни от динамични редове.

Ще се задълбочат изследванията в посочените научни направления като се потърсят нови, оригинални решения при разработване на софтуерни системи, прилагане на съвременни подходи за извличане на знания и създаване на алгоритми за управление на сложни структури от данни, включително на обекти от аграрната сфера.

По статистика е ориентирана към:

  • Статистически и иконометричен анализ в икономиката, природните науки и селското стопанство;
  • Статистическа обработка и анализ на резултатите от експериментални изследвания в областта на агрономическите науки;
  • Биостатистика (Биометрия);
  • Статистически и иконометричен софтуер;
  • Time series analysis.

Катедрата поддържа професионални връзки с другите катедри на АУ, с Факултетите по математика и информатика при СУ „Кл. Охридски” и ПУ „П. Хилендарски”, с катедра „Компютърни системи и технологии” на Технически университет – София и Пловдив, с Университета за национално и световно стопанство. Катедрата има професионални отношения с институти към БАН: Институт по математика и информатика, Институт по системно инженерство и роботика; Институт по паралелна обработка на информацията, Институт за изследване на населението и човека и др.

Катедрата поддържа връзки с академични институции от чужбина, като най-интензивни са с:

  • Czech University of Life Sciences in Prague, Department of Information Enginеering;
  • TEI – Thessaloniki, Agricultural University of Athens, Greece;
  • Czech Academy of Sciences, Institute of Information Theory and Automation;
  • School of Computing, The University of Portsmouth, Англия и др.

Финансова математика

Целта на обучението по учебната дисциплина е студентите да придобият знания за решаване на проблеми, свързани с парични потоци, оценка на активи, риск, инвестиции и друго финансово планиране. Основната цел на финансовата математика е да помогне при вземането на оптимални реше ...

Управленски информационни системи

.

...