Физиология на растенията, биохимия и генетика

Катедрата по Физиология на растенията съществува като самостоятелна в Аграрния университет - Пловдив до 2001 г., след което е обединена с колектива на дисциплината “Биохимия”. От 2020 г. академичният състав на катедрата се разширява с подразделението по Генетика от катедра Генетика и Селекция. 

Колективът се състои от 5 хабилитирани лица, 4 главни асистенти, 1 асистент и 3 специалисти. Ръководител на катедрата е професор д-р Божин Божинов.

Колективът на катедрата участва в подготовката на бакалаври и магистри в направленията Растениевъдство, Растителна защита, Природни науки и Животновъдство. Катедрата осъществява обучение и в докторска степен по “Физиология на растенията” и „Генетика“.

Основните дисциплини, извеждани от членовете на катедрата, са: Физиология на растенията, Биохимия на растенията, Биохимия на животните, Ензимология, Обща генетика, Генетика на растенията, Молекулярна генетика, Генетика и селекция, ДНК Рекомбинантни технологии. 

Предлаганите от катедрата избираеми дисциплини са Следберитбена физиология; Неинфекциозни болести на растенията; Биохимично качество на растениевъдната продукция; Иновации и биотехнологии; Законодателство, анализ и контрол на ГМО; Молекулярно-генетични подходи в растителната защита; Растителни генетични ресурси като източник за устойчивост към вредители; Генетично подобряване на зеленчукови/трайни/декоративни видове; Създаване и използване на генетична устойчивост към пестициди; Еволюционна теория и видове отбор. 

Катедрата разполага със съвременна база и апаратура, позволяващи високо ниво на изследователския процес. Научните интереси на членовете от катедрата са в следните направления: 

• физиолого-биохимичната реакция на растенията към различни стресови фактори на средата (засушаване, засоляване, тежки метали и др.);
• възможностите за регулиране на растежа и развитието на растенията в норма и стрес;
• биохимичните аспекти на качеството на растениевъдната продукция;
• изследване на остатъчни количества от пестициди и хербициди в селскостопанска продукция;
• молекулярни маркери (ISSR, SCAR, SSR, SNP и др.) за изследване на генетичното разнообразие;
• молекулярна идентификация на икономически важни патогени при културните растения;
• маркер-асистирана селекция за икономически важни характеристики в културните растения;
• разработване на ДНК отпечатъци при полски и трайни култури (памук, домати, пшеница, лозя, ябълки и др.) с цел защита авторските права на селекционерите и интересите на семепроизводители, производители на посадъчен материал и потребители.

Колективът на катедрата осъществява активно международно сътрудничество в учебната и научноизследователска работа с учени от различни държави. Трайни контакти са установени с колеги от Белгия (Хаселтски Университет, Свободен Университет-Брюксел), Португалия (Нов Лисабонски Университет), Русия (Тимирязевска селскостопанска академия–Москва, Новосибирски национален аграрен Университет-Новосибирск), Полша (Западнопомерански технологичен Университет–Шчечин), Турция (Егейски Университет-Измир, Университет Сабанчи-Истанбул, Университет „Намък Кемал”–Текирдаг), Молдова (Молдовски Технически Университет-Кишинев), Северна Македония (Университет Св. Климент Охридски-Скопие), Франция (CIRAD, Монпелие, INRA), Нидерландия (Университет Вагенинген), Китай (Джао Тонг Университет – Шанхай), Международна Атомна Агенция и др.

Администрация

Кирил Маринков

Христина Ходжева

Снежана Младенова - Варадинова

...