Проект AgroDigiRise беше представен по време на Агра 2023

Проект AgroDigiRise беше представен по време на Агра 2023 24.02.2023

На 24 февруари 2023 г. се проведе Земеделски форум „Фермата“: Агроиновации и технологии“. Събитието, част от програмата на изложението АГРА 2023, се състоя в Конгресен център на Международен панаир Пловдив. Европейският цифров иновационен хъб АгроХъб.БГ се включи с презентация за иновативния  проект AgroDigiRise, в който партньор е и Аграрен университет- Пловдив. Партньорите представиха пред публиката възможностите за подкрепа и технологично развитие, заложени в проекта.

Посетителите на изложението АГРА 2023 имаха възможност да видят различни иновации, но специфичните познания и опит как да работят с дигиталните технологии и как да извлекат полза от техните възможности все още липсват. По време на форума земеделците разбраха как могат да получат достъп до тези знания и да се докоснат до цифровите технологии в земеделието.
Експертите на AgroHub.BG, в лицето на неговия ръководител, Светлана Боянова, доц. д-р Иванка Тринговска от Институт за зеленчукови култури “Марица” и представителите на технологичните партньори – Ивайло Енев, Благой Анастасов и Васил Василев, запознаха присъстващите на форума на сп. Enterprise „Фермата: Агроиновации и тенденции“ с дейността на Европейския цифров иновационен хъб за земеделие. Те разказаха за безплатните услуги на АгроХъб.БГ и демо точките, където земеделските стопани ще могат да се запознаят отблизо с технологиите, да получат експертна консултация и решения “по мярка” за стопанствата си. Всеки един от партньорите представи своето участие в интегрираното технологично решение на AgroDigiRise.

За Националния демо център, който се изгражда в ИЗК “Марица” разказа доц. д-р Иванка Тринговска - експерт по агрономия и зеленчукопроизводство. Информация за центъра и безплатните услуги на АгроХъб.БГ бяха достъпни на щанда на института през цялата седмица на изложението АГРА 2023.
Демо центърът е в процес на оборудване с модерни, иновативни технологии, включително за прецизно капково напояване и контрол на климата, които ще позволят на земеделските стопани да следят работата им и ползите от тях в реални условия.

Още интересни подробности за Националния демо център бяха включени в краткото видео “Прецизно земеделие - повече с по-малко!”, излъчено по време на презентацията. Посетителите на форума бяха поканени на виртуална разходка в ИЗК “Марица”, по време на която имаха възможност да видят какво се изгражда и да научат повече за автоматизираните системи за прецизно напояване, торовнасяне и климат контрол за оранжериите. Те са разработка на българската компания “ОНДО Солюшънс”, а Ивайло Енев представи възможностите им, както и ползите за земеделците. “С автоматизиране на процесите в отглеждането на култури може да се постигнат значителни икономии на ресурси като енергия, вода, торове, да се намалят човешките грешки и да се постигне повече с по-малко”, заяви той.

 


Още една Демо точка „Наука“ е на път да стане достъпна за всички заинтересовани - базата на Аграрен университет - Пловдив в с. Брестник. Дигитализацията на лозите ще спомогне в борбата с болестите и оптимизирането на растителната защита. Защо цифровите технологии са полезни за лозаро-винарския сектор разбраха присъстващите от видеото “Какво ни говорят лозите?”, което беше излъчено като част от презентацията.
“Нашият софтуер има най-различни функционалности. Едното от тях е моделиране на риска от дадени болести по лозята - това са едни от най-важните икономически болести. Другото интересно нещо е, че ние това можем да го определим спрямо различните сортове.”,  заяви Благой Анастасов от стартъпа BEVINE по време на събитието. „Само преди няколко години, когато виждах как технологиите, науката и бизнесът работят заедно на запад, си мислех, че това не е възможно в България. Но проектът AgroDigiRise доказва, че такова партньорство има почва и у нас и наистина вярвам в ползите от него за земеделието.“, добави Анастасов. Работата на BeVine е подкрепена от безценния експертен опит и научна експертиза на доц. Людмил Ангелов и доц. Боян Сталев от Агарен университет- Пловдив от Факултета по лозаро-градинарство.


Ключовото в проекта е възможността различни технологични компании да работят заедно и да предложат комплексно решение в полза на земеделците. Васил Василев от “ТехноЛогика” изтъкна възможността, която дава проекта, технологиите да се развиват и да следват нуждите на сектора.