С палитра от събития Аграрен университет – Пловдив отбеляза Деня на Земята

С палитра от събития Аграрен университет – Пловдив отбеляза Деня на Земята 24.04.2023

Аграрен университет – Пловдив и факултетът по Растителна защита и агроекология в партньорство с АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, студентските съвети при Аграрен университет – Пловдив и АМТИИ, РИОСВ – Пловдив, Сдружение „Зелени Балкани“ – Стара Загора, дружество на анималисти, флористи и научни илюстратори – ДАФНИ и LifeWatch ERIC, отбелязаха Деня на Земята с множество активности.

 С откриването на изложба „Голямото завръщане“ и „Оживялата изложба“ на Дружеството на анималистите, флористите и научните илюстратори (ДАФНИ) и Зелени Балкани в Аграрен университет - Пловдив започна отбелязването на Световния ден на Земята -22 април. Във фоайето на висшето училище се намира един от емблематичните стенописи на Йоан Левиев - "Земята и хората", който отразява историята на човечеството, припомни ректорът проф. Христина Янчева, при официалното откриване на събитието. 
"Като университет работим с професии, свързани със Земята, растенията, животните. Нашата мисия като преподаватели е да опазим чиста планетата за следващите поколения и във всички специалности фокус са зелените технологии", добави проф. Янчева. 
 “Изкуството още от древността бие камбаната за това, че трябва да запазим земята, в която живеем“, отбеляза проф. Тони Шекерджиева - Новак, ректор на АМТИИ.

Изложбата „Голямото завръщане“ представи рисунки на видове животни, които са върнати в естествените им местообитания с усилията на различни организации. Тя е втора поред за ДАФНИ, след като първата бе представена през 2015 година. Членовете на дружеството са над 30 и смятам, че обединява всички хора у нас, които изобразяват живата природа в нейното многообразие, посочи председателят на дружеството Георги Пчеларов.


"Оживялата изложба" представи макети на редки и защитени видове птици, които са изработени в реален размер и оцветяване, каза Градимир Градев от „Зелени Балкани“. Това са птици, които обитават граничните райони на България, Турция и Гърция. Те попадат в обхвата на Европейски зелен пояс. 


Специални гости на събитието бяха ученици от Професионална гимназия по селско стопанство – гр. Куклен, СУ „Отец Паисий“ – Гр. Куклен, СУ „Васил Левски“ с професионални паралелки – гр. Ветово, Професионална гимназия по селско стопанство – с. Белозем, както и професионалната гимназия по туризъм в Пловдив „ Проф. Асен Златарев“, които се включиха в арт пленера Botanical Art Plain – air, в който имаха възможност да нарисуват различни растения. Награди за най-добра графика на живи растения получиха: 

1 място- Марина Василева, 12 клас СУ „Васил Левски“- с. Ветово
2 място- Тамер Рейханов и Тюлин Тахиров- 12 клас СУ „Васил Левски“- с. Ветово
3 място- Димитър Рангелов- АМТИИ и Радослава Атанасова- Аграрен университет- Пловдив. 
Наградите бяха осигурени от Студентските съвети на Аграрен университет- Пловдив и АМТИИ, РИОСВ- Пловдив и LifeWatch ERIC България.
На зелените площи в университета  бе представена работата на спасителен център за диви животни – Стара Загора под надслов “Гласът на ранената дива природа“ , както и проекта "Живот за белошипата ветрушка", изпълняван от сдружението с финансовото съдействие на програма LifeWatch ERIC на ЕС. 
 Студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, представиха „зелено“ модно ревю.