Разширяване и задълбочаване на сътрудничеството между Китай и Аграрен университет - Пловдив

Разширяване и задълбочаване на сътрудничеството между Китай и Аграрен университет - Пловдив 04.10.2022

На 30.09.2022 г. в он-лайн формат се проведе тържествена церемония за откриването на „Китайско-българска съвместна лаборатория за адаптивно управление към изменението на климата за селските екосистеми“, в която като партньори участват Шанхай Джао Тонг Университет (SJTU), Софийски Университет, Институт по аграрна икономика и Аграрен университет – Пловдив. 

От името на Аграрен университет – Пловдив, Зам.- ректорът проф. д-р Светла Янчева приветства всички гости и изказа благодарност към проф. Че, проф. Башев и всички колеги от Китай и България, които работиха за реализиране на този проект. Тя отбеляза, че церемонията по откриването на „Китайско-българската съвместна лаборатория за адаптивно управление към промените в климата за селските екосистеми“ е само началото на успешни съвместни дейности и бъдещи постижения. 
Като важен партньор за сътрудничество България играе активна роля в насърчаването на технологичното сътрудничество между ЦИЕ и Китай. 


През 2017 г. Аграрният университет беше домакин на Първата китайско-българска конференция „ХРАНИ и ЗЕМЕДЕЛИЕ“. През 2018 г. SJTU, Институтът по аграрна икономика и Аграрен университет – Пловдив участваха в проекта „Форум за сътрудничество за развитие на селските райони между Китай и България“. Трите партньорски институции организираха научни форуми в България и Китай, китайски и български студентски участваха в летни лагери. В съответствие с плана на проекта бе разработено технологично сътрудничество в области, включващи ароматни растения, грозде и вино, селскостопанска среда и безопасност на храните, екология на селския ландшафт и културно свободно време. 
Въз основа на гореспоменатото сътрудничество, церемонията по откриването на „Китайско-българска съвместна лаборатория за адаптивно управление към изменението на климата за селските екосистеми“ и Симпозиумът за китайско-българско управление на селските екосистеми към изменението на климата концентрират усилията на учените от двете страни към глобалното предизвикателство - адаптиране към промените в климата. Проектът има за цел не само да улесни съвместната изследователска и образователна комуникация, но и да задълбочи техническото и научно сътрудничество и да допринесе за насърчаване на развитието на китайско-българското сътрудничество. Това е практическа инициатива за прилагане на инициативата „Един пояс, един път“ и важен прозорец за всички партньори за осъществяване на международен обмен и сътрудничество между Китай и България. В симпозиума с доклад участваха проф. Светла Янчева и доц. Татяна Билева.