Аграрен университет - Пловдив участва в Китайско- български научен форум за изменението на климата

Започна Китайско-български симпозиум по изменение на климата и съживяване на селските райони – 2023 г. Форумът се домакинства от Института по аграрна икономика - ССА. В сътрудничество по проекта са водещи учени от Shanghai Jiao Tong University /Китай/, Института по аграрна икономика – ССА, Софийски университет, Аграрен университет-Пловдив и Университет по национално и световно стопанство.
Целта на проекта е да насърчава международното сътрудничество в областта на научните изследвания и технологиите, да развива и обогатява таланти в областта на управлението на риска и адаптивното управление на селските екосистеми, в контекста на глобалното изменение на климата. Председателят на ССА подчерта, че Академията има силни програми във всички области, свързани с адаптирането към изменението на климата и смекчаването му, които ще допринесат и от своя страна ще се се обогатят от това международно сътрудничество.
В основната си презентация проф.д-р Светла Янчева -зам. ректор по международна дейност на Аграрен университет -Пловдив, акцентира на значението на аграрното образование и наука в контекста на новите предизвикателства: измененията на климата, зелената сделка и аграрната устойчивост. Тя проследи възможностите за адаптивно влияние и решения посредством интернационално сътрудничество, дигитализация и сътрудничество с агробизнеса. Подчерта и ролята на европейския университетски алианс Unigreen, в който участва Аграрен университет - Пловдив и 7 университета от Европа, в който студенти могат да обменят ресурси и знания в областта на биотехнологиите, устойчивото земеделие и природните науки.
Проведе се церемония по връчване на научни сертификати на учени от партньорските организации по проекта.
Гл. ас. д-р Добри Дунчев от факултета по Икономика на Аграрен университет - Пловдив получи грант на съвместната Китайско-българска лаборатория за проекта си „Социално-икономически ефекти от изменението на климата и възможности за устойчиво развитие на българското земеделие“

В семинарната дискусия в късния следобед, проф. д-р Светла Янчева допълни посоката за търсене на адаптивни решения към предизвикателствата на съвремието с опиране на традициите в земеделието и местните сортове. И отново акцентира на значението на подобен форум за обединение на ентусиазма и знанията на младите учени. Проф. Храбрин Башев и доц.д-р Божидар Иванов очертаха бъдещи посоки на сътрудничеството.