„BIO-BASED INNOVATION STUDENT CHALLENGE EUROPE"(BISC-E) 2023

„BIO-BASED INNOVATION STUDENT CHALLENGE EUROPE"(BISC-E) 2023 20.06.2023

На 15 Юни, Аграрен Университет – Пловдив беше домакин на националния кръг на „BIO-BASED INNOVATION STUDENT CHALLENGE EUROPE" (BISC-E) 2023 г.
В продължение на няколко месеца студентските отбори разработваха креативните си идеи в областта на биобазираните иновации и технологии, за да могат да се представят добре на националното състезание и да продължат към европейските финали. 

Аграрен университет – Пловдив беше представен от два отбора – „Haberlea“ с ментор гл.ас. д-р Марияна Шишкова и “Biopuf Girls Lab” с ментор гл.ас. д-р Румяна Георгиева. Конкурентни отбори бяха „AntiDot”от УХТ с ментор гл.ас. д-р Катина Вълева и „SUperBac“ от Софийски университет "Климент Охридски", с ментор гл.ас. д-р Цветана Личева.
Журито беше в състав: г-н Костадин Димитров – кмет на район Тракия; г-н Bin Jan – изпълнителен директор на „Хера Агро“; доц. д-р Юлия Джабарова от Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" и гл.ас. д-р Емил Мутафчиев от Тракийски университет – Стара Загора. 
Идеите на отборите бяха изключително интересни. “Biopuf Girls Lab” предложиха иновативен подход за събиране на остатъци от цигари и преработването им в полезни за обществото продукти. „AntiDot” бяха разработили хранителна био добавка на билкова основа, която подпомага работата на черния дроб, увеличава имунитета и го детоксикира след употребата на алкохол, лекарства и други тежки за организма вещества. „SUperBac“ представиха биологичен продукт, съдържащ бактерии, естествени за българската почвена микрофлора. Той подобрява растежа и развитието на земеделските култури, предпазва ги от инфекции и не замърсява екосистемата. 
Състезанието спечели отбор „Haberlea“. Тяхата иновация представлява соларна централа, електричеството от която захранва устройства за добиване на крипто валути и „Data center”. Отделяната топлина се използва в модерна оранжерия за производство на зеленчуци. Оранжерията е снабдена и с колектори за дъждовна вода, което я прави независима, устойчива и изцяло биобазирана. Управлението на системата с помощта на „BlockChain“ технология гарантира проследяемост и прозрачност на целия производствен процес и веригата за доставки.

Победителите продължават към европейските кръгове на състезанието, където ще се конкурират със студентски отбори от стараните-членки. Финалът ще бъде през Октомври в Брюксел. Предвидени са обучения и тренировки за финалистите, както и парични награди. 
Националният координатор на BISC-E 2023 г. доц. д-р Димо Атанасов и Зам.-Ректорът по учебната дейност на Аграрен университет-Пловдив връчиха сертификати и подаръци на участниците в състезанието. Пожелаха им да не спират да търсят иновативни решения на глобалните предизвикателства и да дават добър пример на останалите студенти със своята енергия, любов към науката, креативност и знания.