Challenge Lab 2022 в Аграрен университет - Пловдив

Challenge Lab 2022 в Аграрен университет - Пловдив 25.05.2022

За втора поредна година Аграрният университет – Пловдив и Клийнтех България, които са Хъб мениджър на EIT Food за България, организират състезание на студенти Challenge Labs за решаване на казуси от агро-хранителния сектор в България.

На 20.05.2022 г отбори от Аграрен университет – Пловдив, Университет за хранителни технологии – Пловдив и Професионална гимназия по хранителни технологии и техника – Пловдив мериха сили в състезанието. Предизвикателствата, чийто решения търсеха състезателите са очертани чрез допитване сред професионалисти и експерти в сферата, като фокусът е именно върху България.

студенти


Сформираните 8 отбора трябваше да генерират 3 идеи, да отсеят тази, която има най-голям потенциал, да изработят прототип, да симулират среща с клиент и да направят презентация.  Жури с участие на Клийнтех България, АУ, УХТ и ПГХТТ определи финалистите  и кой печели паричната награда в размер на 1 500 лв, която трябва да се ползва като първоначална инвестиция в старт-ъп фирма на спечелилия отбор.

Замяната на животински протеин с растителен чрез използване на екологично чиста растителна суровина, без наличието на пестициди, глутен, ГМО и синтетични добавки – отбор „Великата четворка“ предложиха производство на здравословен веган бургер, в който се заменя животинския протеин (месо) с растителен протеин (нахут), както и замяна на вредните за човешкия организъм синтетични добавки (Е-номера).

награждаване на студенти


Липса на кадри и квалифицирана работна ръка в агро-хранителния сектор беше важно предизвикателство, пред което работеха социално-ориентираните отбори – отбор Социално ангажирани предложиха интегриран модел за насърчаване на квалифицирана заетост, включващ мотивационни семинари с реализирани специалисти, платени стажантски програми за ученици и студенти в агро-хранителни фирми и ангажимент на бизнеса за осигуряване на реализация на успешните стажанти. Отбор Брия предложиха следните механизми за решаване на предизвикателството - политика за отговорност на ръководството, въвеждане на социални придобивки, стимулиране на постигнатите резултати – материални и нематериални, възможности за йерархично развитие, както и подобряване на ЗБУТ.

Отбор AFL(Agriculture food and life) се бореше с липсата на ефективни методи за контрол на икономически важни болести и неприятели по царевица чрез третиране с дрон. Това от своя страна ще доведе до прецизно пръскане, по-ниски разходи във времето, пропилян продукт, както и намалени рискове за околната среда и работниците.

Студентите от отбор ЗооФарм търсеха решения на причиняването на голям стрес и нуждата от работна ръка при проследяване на прираста на телета угоявани пасищно чрез дигитализирана система за отчитане на прираста при телетата. Системата ще осигури намаляване на стреса на животното и подобряване на хуманното отношение при пасищното отглеждане на телета, както и ежедневно следене на ефективното оползотворяване на фуражите, които се изхранват в угояването на определен прираст.

отбор Зоофарм


На трето място в състезанието се класира отбор Инсектите от УХТ. Чрез използване на инсекти като алтернативен протеинов източник участниците ще преборят огромния недостиг на хранителни вещества в основата, на които са протеините от нарастващото население на планетата.

На второ място се класира отбор Tomatodron, който се сформира в деня на състезанието между студенти от АУ и УХТ. Идеята на отбора за устойчиво производство на полски домати чрез изкуствен интелект ще спомогне за решаване на проблема с липсата на работна ръка и недостига на достатъчно количество здравословна продукция при устойчивото производство на полските домати.

второ място победители


Победители в състезанието са отбор „Лозаро-градинари от АУ“, се изправиха пред ефективното използване на ресурсите и хранителните остатъци. Както те самите казаха по време на презентацията си: „За нас на първо място е околната среда, за това ние трябва занапред да запазим ползите от нея. Ние смятаме, че трябва да създадем производствени системи, които да оползотворят количеството отпадъци и да намалят вложените ресурси от производителя. Решението, което предлагаме, е в помощ на земеделските производители. То се изразява в качествена преработка на растителните отпадъци, чрез кооператив между производител на земеделска продукция,  преработвател на земеделска продукция и преработвател на органичните отпадъци.“

 

ментори

Специална благодарност организаторите изказаха и на менторите, които се включиха:

  • доц. д-р Десислава Вангелова – УХТ
  • доц. д-р Радост Петрова - АУ
  • гл. ас. д-р Павлин Василев - АУ
  • гл. ас. д-р Мариян Янев - АУ
  • гл. ас. д-р Радка Малинова - АУ
  • гл. ас. д-р Светослав Карамфилов - АУ
  • гл. ас. д-р Крум Христов - АУ
  • гл. ас. д-р Биляна Харизанова – АУ
  • ас. Атанас Иванов - АУ

 

отбор Брия

Фирма СуммитАгро, официален спонсор на събитието, връчи и три индивидуални награди:

  • Гюрсел Милязимов – УХТ
  • Иван Сираков – АУ
  • Даниел Брайков - ПГХТТ