Конференция по биоикономика по проект COOPID се проведе в Брюксел

Конференция по биоикономика по проект COOPID се проведе в Брюксел 05.06.2023

Водещи експерти по биоикономика се събраха на финалната конференцията по проект COOPID в Брюксел на 31 май. Проектът, финансиран по програма Хоризонт 2020, е посветен на увеличаване на практиките за биоикономика в агро-хранителния сектор чрез коореприране на производители . Аграрен университет- Пловдив е партньор по проекта и беше представен от заместник-ректора проф. д-р Владислав Попов и доц. д-р Петър Борисов. Проф. Попов изнесе презентация относно имплементирането на нови бизнес модели и практики от биоикономиката при първичните производители на земеделска продукция.  

Конференцията бе част от партниращите  събития  EU AgriResearch Conference 2023, организирана от Департамента по земеделие и развитие на селските райони на Европейската комисия, и събра на едно място много професионалисти от бизнеса, науката и институциите от цяла Европа. 

"Ако трябва да поясня в какво се изразява коорепирането за нашата организация, то би било обединяване на сили между публичния и частния сектор. Коопериране означава създаване на общо познание", каза Ана Руиз Сиера, програмен мениджър на  CBE-JU.

Конференцията даде възможност за множество дискусии и полезни заключения, които повишиха осведомеността и очертаха предизвикателства и нови възможности за биоикономиката в Европа. „Благодарение на проекта COOPID, много първични производители промениха част от работата си и внесоха добри практики от биоикономиката в процесите си“, посочиха проектните мениджъри на COOPID.
Конференцията привлече участници от различни сектори- производители, агро-хранителни кооперативи, представители на научните и академичните среди, експерти от различни институции, от европейския парламент, от професионални организации- COPA-COGECA, DG Agri, CEJA, ENRD, CBE JU, FAO.  

За проекта COOPID:

Финансиран по програма Хоризонт 2020 на Европейския съюз. Обединява 11 европейски партньора от 10 държави. Проектът предлага иновативна и ефективна стратегия за стимулиране на първичните земеделски производители да използват био-базирани бизнес модели, взимайки под внимание регионалните секторни особености.   

Повече информация за проекта: