Академична делегация от представители на български университети посети Хашемитското кралство Йордания
От 1 до 7 март 2023 година заместник-ректорът на Аграрен университет – Пловдив проф. д-р Светла Янчева и деканът на факултета по лозаро-градинарство доц. д-р Сава Табаков участваха в академична делегация от представители на български висши училища в Хашемитското кралство Йордания, организирана с активното съдействие на посланика на Република България в Йордания Димитър Михайлов.
Делегацията бе ръководена от ректора на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков и в нея участваха представители СУ, Бургаски университет "Проф. д-р Асен Златаров", Аграрен университет- Пловдив и на Тракийски университет- Стара Загора.
Основната цел на посещението беше обсъждането на възможностите за сътрудничество между българските и йорданските университети, както и проучване на възможностите за привличане на йордански студенти в България.
Делегацията участва в двата приема по повод Националния празник на България, които българското посолство в Аман организира. На 3 март в посолството се проведе и вълнуваща среща на делегацията с представителна група от йордански възпитаници на български висши училища, следвали в периода от края на 70-те до началото на 90-те години на миналия век, когато те са били над 1000. Бяха обсъдени и идеи за привличане на йордански студенти в България.

Ключов момент в работната програма на делегацията беше посещението на най-стария и най-голям университет - Йорданския, който се състои от 20 факултета и има над 50 000 студенти. В срещата с българската делегация участваха ректорът на Йорданския университет проф. д-р Надир Обейдат, бивш министър на здравеопазването и възпитаник на Mедицинския университет в Пловдив, както и вицеректорът по научните въпроси проф. Ашраф Абукараки, деканът на Факултета по агрономство проф. Сафуан Шайеб. Директорът на Отдела за международни отношения, д-р Хадил Ясийн, и други. Бяха обсъдени възможностите за сътрудничество - обмен на студенти и преподаватели, и за работа по съвместни изследователски проекти. Делегацията се запозна с колеги от Факултета по агрономство, посети специализирани лаборатории, оранжерии и Ентомологичния музей към факултета. Двете страни идентифицираха приоритетите, по които желаят да работят, включително програми за академичен обмен, обучение, изграждане на капацитет, развитие на умения и научни изследвания.
Посетен бе и Националния аграрен изследователски център на Йордания - един от най-добре развитите центрове за изследвания в селското стопанство и земеделието в Близкия изток. Директорът д-р Низар Хаддад и с екипа му представиха научната дейност на центъра и изразиха желание за сътрудничество.
Благодарение на широките контакти на посланика на Република България в Йордания Димитър Михайлов бяха проведени срещи и с председателя на бизнес парка на Йордания "Крал Хюсейн" генерал лейтенант от запаса Мансур ал-Джубур, бивш главнокомандващ ВВС на Йордания, с проф. Исмаил Хинти, президент на Техническия университет "Ал Хюсеин", и с изпълнителния директор на изследователската и консултантска фирма NAMA Strategic Intelligence Solutions д-р Фарес Брейзат, бивш съветник на краля и министър по въпросите на младежта.

Академичната делегация бе приета на официална среща в Министерството на висшето образование на Йордания. Поради заболяване на министъра проф. Азми Махафаза разговорите бяха осъществени с Главния секретар проф. Мамун ал-Дебаи - следващия по ранг в министерството и няколко висши служители. Сред въпросите, които се обсъдиха на срещата, бе възможността да се предложи на йордански студенти, прекъснали висшето си образование в Украйна поради войната, да продължат следването си в България, механизмът за приравняване на дипломите или на завършени периоди на обучение, който се прилага от Висшия образователен съвет на Йордания, възможностите за насърчаване на мобилност по програмата "Еразъм+" и други теми.