Еразъм студенти от 10 държави се включиха в отбелязването на Международния ден на майчиния език

Еразъм студенти от 10 държави се включиха в отбелязването на Международния ден на майчиния език 22.02.2022

Еразъм студенти от Пакистан, Бангладеш, Камерун, Египет, Словения, Казахстан, Нигерия, Испания, Турция и Молдова, които провеждат своето обучение по програма Еразъм+  в Аграрен университет - Пловдив, се включиха в Международния ден на Майчиния език 21 февруари и казаха пословици и поговорки на родния си език.

Акцент на вечерта бяха Махмуда Бегум от Бангладеш и Мухаммад Даниш Тур от Пакистан, които са студенти по проект Erasmus Mundus Master in Soil Science (emiSS) в университета, тъй като отбелязването на този ден е започнало именно от техните държави. Те се включиха в репортаж на живо по Българска Национална Телевизия и разказаха историята за началото на Деня на майчиния език.

През 1948 г. правителството на Пакистан обявява урду за единствен национален език на Пакистан, въпреки че бенгалски или бангла се говори от мнозинството хора. Хората от Източен Пакистан протестират, тъй като на по-голяма част от населението от Източен Пакистан майчиният език е бангла и така успяват да го запазят. 

В момента в Аграрен университет - Пловдив се обучават по програма Еразъм+ над 25 студенти от 11 държави, които се включиха в това вълнуващо събитие.

Официални гости на събитието бяха Зам.-кметът по култура на Община Пловдив - Пламен Панов, Зам.-областните управители - Лъчезар Бакърджиев и Николай Василев, Председателят на ОС Пловдив -  Александър Държиков, както и Генералният консул на Република Турция -  Корхан Кюнгерю.

Това е петото издание на събитието, което традиционно се организира от Българско-турския литературен клуб и е част от Културния календар на Пловдив.

Репортажът от събитието, излъчен по БНТ 1 може да видите тук.