Еврокомисар Мария Габриел на среща в Аграрен университет- Пловдив

Еврокомисарят за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел проведе среща в Аграрен университет- Пловдив със студенти, преподаватели, иноватори, млади учени, представители на Европейския институт за иновации и технологии в храните (EIT Food) и граждани на Пловдив. Темата на срещата бе "Иновации и образование- изграждане на синергия за по-добри възможности".
"Сърдечно благодаря за топлия прием. Много е хубаво да си в Пловдив и в България. За мен е чест да съм с вас днес", обърна се тя към всички и допълни: "Обединява ни това, че вярваме в силата на образованието и иновациите. Радвам се, че тази дискусия се домакинства от Аграрен университет- Пловдив, който е част от една европейска иновационна екосистема. Вече повече от 70 години формирате таланти в области, жизненоважни за всеки един от нас. Създавате умения и нагласи, необходими за развитието за бизнеса и иновациите в Европа. Можете да се гордеете с тези постижения, както ние се гордеем с усилията ви и талантите на всички студенти и ръководители, професори, лектори. Нещата, които са водещи за вас, са водещи и за Европа. За да сме успешни, не можем да го постигнем, ако работим самостоятелно. Много важно е да се обединим като екип и да обединим ресурси, за да постигнем желаните европейски резултати."

В Европейската стратегия за университетите водещата инициатива са европейските университетски алианси и това те да придобият статут. В момента алиансите са 44, като целта е до 2024 г. те да станат 60. Зад 44-те алианса стоят 340 университета от 31 държави и 1300 партньори – неправителствени организации, местни власти, предприятия, отбеляза Габриел. По думите й тази година стартират действия за разработване на европейска диплома. Ще се работи за съвместен европейски знак за образователна степен и за статут на европейските алианси. В тази връзка са селектирани 10 пилотни проекта, в които ще участват 90 висши учебни заведения и 190 асоциирани партньора.
Има разлика между регионите и държавите-членки по отношение на наука и иновации, коментира еврокомисарят. Целта на Европа е да се формират 100 регионални иновационни долини, които да се свържат и да работят за паневропейска иновационна система. При 70 процента от всички компании в Европа първа трудност, за да се развие бизнесът и да се инвестира в дадено място, е намирането на хора със знания, каза Габриел. Според нея ролята на университетите е да станат движеща сила.
Еврокомисар Мария Габриел добави, че Пловдив е пример за Европа заради многобройните иновативни местни екосистеми. Тя си постави за цел до 2025 г. да има 1 000 000 таланта в областта на технологиите. "Европа има нужда от инвестиция в хора с умения и таланти в технологиите, за което искам да поздравя този прекрасен университет, който всеки ден обучава и развива талантите на бъдещите лидери в тези сфери.", добави Габриел.
Ректорът на Аграрен университет - Пловдив проф. Христина Янчева посочи, че университетът е партньор в Европейски университетски алианс UNIgreen, одобрен за финансиране от Европейската комисия на 27 юли 2022 г. , и поясни, че алиансът е първият в Европа проект за „зелен“ европейски университет по агрономически, биотехнологични и природни науки. В него са включени осем партниращи университета. „Днес даваме официален старт на залегналите в проекта дейности, в които ще споделяме всички ресурси – научни, материални, образователни, както и прилагане на общи знания“, посочи проф. Янчева. В областите образование, научни изследвания, иновации, добри практики и трансфер на знания партньорите целят алиансът да се позиционира като знакова европейска образователна и научно-изследователска институция.

Срещата продължи с презентация на Марияна Хамънова от Клийнтех България- партньор на Аграрен университет- Пловдив в EIT Food Хъб България и официален представител за страната на програмите на Европейския институт за иновации и технологии (EIT), както и на Ева Атанасова от централата на EIT в Брюксел.






Медийно отразяване на срещата:
БТА;