В Аграрен университет- Пловдив се проведе публична лекция на фирма Синджента България

В Аграрен университет- Пловдив се проведе публична лекция на фирма Синджента България 04.04.2024

На 3 април 2024 г. във II-ра аудитория на Агрономическия факултет се проведе публична лекция на фирма Синджента България, на тема: “Иновации от Синджента  - експертите в семената“,  изнесена от екипа на Продажби семена : г-жа Елена Йорданова – регионален мениджър Семена за Южна България, г-н  Ненчо Ненчев и г-н Емилиян Блажев - търговски представители  Семена за Южна България.

Залата бе пълна със студенти - бакалаври от специалности: „Агрономство-полевъдство“ и „Растителна защита“, студенти - магистри от различни специалности, както и преподаватели. Срещата бе уважена и от проф. д-р Тоня Георгиева – Заместник-ректор по учебната дейност и следдипломна квалификация.

Събитието откри проф. д-р Мая Димитрова, ръководител катедра „Земеделие и хербология“, организатор на срещата. Тя обяви, че сътрудничеството с фирма Синджента  не е от сега и ще продължи със съвместни опити в учебно-опитната база на университета, както и с представяне на тяхното портфолиото с полски култури, което се организира във връзка с учебните практики на студентите.  Двама от лекторите - Елена Йорданова и Емилиян Блажев са възпитаници на Аграрен университет, специалност „Агрономство-полевъдство“ и „Растителна защита“. И занапред фирмата ще може да разчита на кадри от университета.
Г-н Емилиян Блажев подчерта, че Синджента е мултинационална компания с представителства в 90 държави. От 2008 г. Синджента работи и в България, като през последните 3 години е считана за най-бързо развиващата се компания. Предлага богато портфолио със семена от основните полски култури - слънчоглед, царевица, пшеница, ечемик и рапица.
Г-н Ненчо Ненчев представи развитието на Синджента и новите платформи, които дават ценна информация и съветват земеделския производител при вземане на правилни решения по отношение на избора за култура и сорт, в зависимост от почвения тип и метеорологичните условия. Той обърна внимание, че служителите във фирмата се обучават и следят новостите непрекъснато у нас и в чужбина. Основната задача е да се покажат предимствата на продуктите при полски условия. 
Срещата приключи с награди за най-внимателните и най-точно отговорили на въпросите на лекторите, а проф. Мая Димитрова анонсира следващите публични лекции с представители от агробизнеса – фирми и производители, които ще се проведат на 10 април 24 април и 8 май 2024 г.