Семинар „Възможности за развитие на биоикономиката в България: проекти и програми на Аграрен университет-Пловдив“

На 22.02.23 в рамките на Международното земеделско изложение АГРА 2023 се проведе информационен семинар на Аграрен университет- Пловдив относно текущите международни научно-изследователски проекти и програми в сферата на биоикономиката, в които висшето училище е партньор. Ректорът проф. д-р Христина Янчева откри семинара, като посочи че университетът е пионер в развитието на научно-учебната програма за биоикономика в страната. Тя презентира и новото партньорство в европейския университетски алианс UNIgreen– първият в Европа проект за „зелен“ университет по агрономически, биотехнологични и природни науки (https://unigreen-alliance.eu/) .

Проф. д-р Владислав Попов, заместник- ректор по научна и проектна дейност, представи дейностите и резултатите по проекта CAPBIO4BG ( www.capbio4.bg) , който цели подобряване на изследователския капацитет на Аграрен университет- Пловдив в областта на биоикономиката за разработване и изпълнение на научноизследователски и иновационни проекти по биоикономика на регионално, национално и международно ниво. „Бъдещето на света е в кръговата и био икономика. Старите икономически модели постепенно ще отпаднат и зависи от всички нас как по-бързо и ефективно ще приложим принципите на кръговата икономика и иновативните модели, които все повече се имплементират. Важно е да ползваме добрия опит и работещите практики от другите страни и да се стремим да ги прилагаме- първо на регионално, след това на национално ниво, защото България притежава пълния потенциал за това.“- посочи проф. Попов.

Проектът COOPID (https://coopid.eu/ ) е насочен към първични производители на органична продукция и тяхното кооперириране в клъстери, с цел трансфер на био-базирани бизнес модели и знания, както и интерактивни комуникационни активности. По проекта са достигнати над 4000 производители от всички държави-партньори по проекта. Участниците в семинара имаха възможност да видят видеа с успешни примери от България и Австрия, реализирани по проекта. Осъществена бе онлайн връзка с представители на Националаната камара за земеделие и горско стопанство на провинция Щирия, Австрия, с които бе проведена обширна дискусия относно техния опит в реализирането на био-базирани решения за земеделските производители.

Доц. д-р Петър Борисов презентира новия проект MainstreamBIO (https://mainstreambio-project.eu/), чиято цел е навлизане на дребномащабни био-базирани решения в масовия поток в биоикономиката на селските райони на Европа. Това ще бъде постигнато чрез създаване на регионални структури от фермери и заинтересовани страни и тяхното обединено сътрудничеството, обучение и трансфер на знания, разработване на услуги за подкрепа на иновациите, ползване на дигитални инструменти.

Проектът BIOLOC (https://bioloc.eu/ ) представи ас. Дафинка Грозданова. Тя посочи, че основните цели на проекта са дългосрочни- съживяване на местните икономики, насърчаване на приобщаващи бизнес модели, увеличаване на възможностите за инвестиции в местните икономики, повишаване на капацитета от знания и компетенции за подобряване функционирането на кръговата и биоиконимиката в местинте региони и стимулиране на екологично ориентирани системи.

Срещата продължи с презентация на дейностите на Клийнтех България относно иновационната екосистема в страната и възможностите за обучение, развитие и финансиране на стартъпи.
