Фирма "Синджента България" изнесе публична лекция пред студенти на Аграрен университет - Пловдив

Фирма "Синджента България" изнесе публична лекция пред студенти на Аграрен университет - Пловдив 24.11.2023

На 23 ноември 2023 г. в Аграрен университет – Пловдив, по покана на доц. д-р Димо Атанасов, лекция на тема “Иновации и дигитални технологии в земеделието“ изнесе г-н Ненчо Рогов от фирма Синджента. Презентацията беше предназначена за студентите от магистърските курсове „Икономика и управление на европейското земеделие и селски райони“ и „Биоикономика“, но актуалността на темата напълни залата и със студенти от други специалности, както и с преподаватели. 

В препълнената зала, г-н Рогов представи иновативната платформа за прецизно и ефективно управление на земеделските стопанства – „Cropwise“, която осигурява ценна информация на фермерите, въз основа на която те могат да организират оптимално работните процеси в земеделието. Системата интегрира метеорологични и технологични данни, както и подробна информация за земеделските земи, културите, болестите и неприятелите по растенията. Функционалностите на платформата включват прогнози, съвети и модели за решаване на проблемите, с оглед постигането на оптимални производствени и екологични резултати. Пред студентите и преподавателите бяха представени примери от страната и чужбина за използване на „Cropwise“ в различните аспекти на управлението на земеделските стопанства. 
Г-н Рогов сподели, че дигитализацията в земеделието вече сериозно навлиза и в България, а студентите от Аграрен Университет – Пловдив трябва да инвестират в своето образование, за да бъдат лидери в земеделието и агробизнеса в бъдещето.
На въпроса от доц. д-р Д. Атанасов – какъв трябва да е профилът на завършващите студенти, за да се реализират в компании като Синджента, г-н Рогов сподели, че те трябва да са компетентни, да са мотивирани да работят много и никога да не престават да учат. Според него, най-успешни във фирмата, са хората с агрономическо образование, които освен да предлагат продуктите на компанията, могат да дават и ценни съвети на своите клиенти. 
Г-н Рогов и доц. д-р Атанасова обсъдиха възможностите за внедряване на „Cropwise“ в Аграрен университет – Пловдив, за да може да се използва, както за обучение на студентите, така и за прецизно управление на експерименталните полета. Предстои да се договори „демо акаунт“ на университета, а в по-късен етап и пълен достъп до функционалностите на платформата.