Алиансът UNIgreen проведе своята първа годишна работна среща в Алмерия

Алиансът UNIgreen проведе своята първа годишна работна среща в Алмерия 31.10.2023

Повече от сто специалисти- преподаватели, технически и административни служители, ангажирани в алианса UNIgreen, се срещнаха миналата седмица в Университета на Алмерия в рамките на Първата годишна международна среща на оперативната структура на Алианса.

В първия ден се проведоха четири пленарни сесии с цел вътрешното разпространение на основните общи аспекти на управлението на алианса, както и за подобряване на познанията относно различните инструменти за контрол на качеството, комуникация и вътрешна организация сред всички членове, които съставляват Съвместния международен център. UNIgreen също представи своя виртуален кампус, фундаментален инструмент за развитието на алианса.
През трите дни участниците имаха възможност да проведат съвместни срещи, за да направят подробен преглед на извършената работа, да споделят резултати и да обсъдят и планират бъдещето на Алианса. Тази лична среща е една от необходимите стъпки за изграждането на Европейския Зелен Университет на Бъдещето в устойчивото земеделие, зелените биотехнологии, природните науки и околната среда.
На откриващата сесия Кармело Родригес, изпълняващ дължността Ректор на Университета в Алмерия, подчерта: "Това е най-важната среща. Партньорите, асоциираните партньори и заетите във всички работни пакети и единици на Алианса ще участват. Повече от сто участници за първи път ще имат възможност за първи личен контакт, за да обсъдят бъдещето на Алианса. Това събитие  включва комуникация, образование, научни изследвания, административен персонал и всички сектори, представени в този европейски университет".

Рамон Ерера, Секретар по университетите в регионалното правителство на Андалусия, каза: "Това е постижение да имаме кампус с тези характеристики. Ние сме вторият регион в Европа по отношение на водещите европейски кампуси. Искам да подчертая големия обем работа, която беше свършена. Университетът в Алмерия, специализиран в агро-хранителния сектор, събра в този алианс най-престижните университети в Европа. Заедно те допринасят за внедряването на нови образователни програми и насърчават мобилността".

На откриващата сесия присъстваха и проф. д-р Христина Янчева- Ректор на Аграрен университет- Пловдив, Ванеса Прю- Генерален директор на Висшето училище за биотехнологично инженерство Sup'Biotech в Париж, и Салваторе Анцалоне- Генерален директор на Висшето училище на провинция Лиеж- HEPL. Хулиан Куевас, заместник-ректор по международни отношения на УАЛ, и Томас Лоренцана, Главен координатор на UNIgreen, също взеха думата от името на УАЛ.

Вторият работен ден бе най-интензивен за участниците в UNIgreen- проведоха се паралелни сесии с екипите на всички девет работни пакета, които работеха по разработването на съответния годишен работен план. Те също така ще работят по детайлно определяне на последващите резултати и планиране на предстоящите събития. Управленският панел- оперативният орган, съставен от координаторите на работните пакети, проектните мениджъри от всяка институция и координаторът на Съвместния международен център, проведоха своето първо заседание, за да се проследи внимателно напредъка на работата. Панелът има за цел да открива отклонения и да напредва върху графиците на Алианса. Срещата на Управителния панел има съществена роля. Мария Фернанда Родригес, отговаряща за европейските проекти в УАЛ и технически координатор на UNIgreen, обясни: "Този орган първоначално не беше предвиден. Въпреки това усетихме необходимостта от неговото създаване с представителство на координаторите на различните работни пакети (WP). Управителният панел има за цел да наблюдава Алианса във всеки от неговите аспекти и да улесни комуникацията на извършваните дейности в рамките на Управителния съвет."

Координаторите представиха напредъка, постигнат в изпълнението на Годишния работен план на всеки работен пакет (WP) след януари 2023 г. и планираните предстоящи дейности. По време на срещата участниците обсъдиха предизвикателствата и разгледаха начините за подобряване на вътрешната комуникация и управленските протоколи, както и за подобряване на процесите за оценка и преглед на ключовите показатели на ефективност за всеки работен пакет.
"Приблизително 40 души, включително членове на Управителния съвет и съотвестващите съ-координатори на различните работни пакети, присъстваха на тази първа среща. Само 11-те члена на Управителния панел, координаторите на всеки работен пакет и координаторът на Съвместния международен център ще се срещат на следващите сесии". Срещите ще се провеждат онлайн на всеки три месеца и два пъти годишно лично по време на Годишната работна среща на UNIgreen през февруари и Работната среща на Съвместния международен център през октомври.“
В същия ден се състоя и срещата на Управителния съвет (Борд на Директорите). Всяка институция-член на Алианса има представители в този орган. От Аграрен университет- Пловдив представител е заместик-ректорът проф. д-р Владислав Попов.

Всеки от деветте работни пакета (WP) проведе паралелни срещи, за да напредва в изпълнението на съответните Годишни работни планове. Така WP1 е заложил цели като развитието на междууниверситетския устойчив кампус, Кодекса на ценностите на UNIgreen и стратегията за международно сътрудничество на Алианса. Членовете на WP1 дефинираха основните ценности, които са интегрирани в UNIgreen, разпределиха задачите сред всички участници и изготвиха основните цели и възможни действия, свързани с международната стратегия на Алианса.

На срещата на WP2 „Преподаване и Обучение“ екипът прегледа съществуващото планиране на учебни и учебно-педагогически дейности и индикаторите, които ще позволят оценка на степента на спазване. Освен това се проведе дебат за педагогическия модел, който следва да бъде използван, и начина за оценка на придобитите умения и тяхното признаване. Друга тема за обсъждане беше разработването на обща програма за докторанти и други учебни дейности, насочени към различни целеви аудитории: преподаватели, технически и административни служители и студенти.

Екипът на WP3 „Изследвания, Развитие и Иновации“ определи бъдещите дейности, насочени към разгръщането на стратегията за изследвания, развитие и иновации, както и целите, които трябва да бъдат постигнати в Проекта за оценка на знанието. Бяха обсъдени пресечни точки с други работни пакети, особено създаването на базирани на знание компании и внедряването на обща програма за докторанти между университетите в UNIgreen. 

WP4 „Мобилност“ обсъди създаването на общи международни програми за мобилност и предложението за ръководство за мобилността на участниците със специални нужди. 

WP5 „Разнообразие, Включване и Мултикултурализъм“ се фокусира върху съставянето на Харта на UNIgreen за Разнообразие, Включване и Мултикултурализъм.

Екипът на WP6 „Трансфер на Знание, Общество и Екология“ обсъди Програмата за екологичен отпечатък, създаването на  Наръчник за зеления преход и приемането на пътна карта за изграждането на трите основни стълба на зелената трансформация: Инфраструктура и ресурси; Административно управление, преподаване и обучение;  Ангажираност на общността и осведоменост. Екипът също така напредна в разработването на „лаборатории“ за развитие на умения, насочени към насърчаване на заетостта и предприемачеството. 

WP7 „Дигитализация и Виртуален кампус“ се фокусира върху процесите и стъпките за разработване на бъдещия виртуален кампус на UNIgreen, както и на дефинирането на дигиталните умения в рамките на Програмата до 2030 г.

Срещата на WP8 „Оценка и Осигуряване на качеството“ прегледа вътрешния план за контрол на качеството на Алианса, за да се идентифицират аспекти, които изискват по-подробен контрол. 

WP9 „Разпространение и Комуникация“ установи общи насоки за действие в осемте институции за разработване на основните събития, свързани с Алианса: UNIgreen Ден, UNIgreen Седмица за Добре дошли, UNIgreen Кариерен панаир и UNIgreen Летен фестивал.
Мрежата от асоциирани партньори, съставена от 57 обществени институции и компании от осемте страни, които са част от Алианса, играе фундаментална роля както в конкретното провеждане на това събитие, така и в общото развитие на UNIgreen. Представители на TROPS, CAJAMAR, UNICA GROUP SCA, Търговска палата, Фондация Finca Experimental UAL, ANECOOP, Парк за Научни и Технологични изследвания в Алмерия (PITA), COEXPHAL, Международен център за отличие в областта на земеделието и хранителните науки ceiA3 и La Unión Corp S. A. присъстваха на Работната среща на Съвместния международен център в Алмерия като асоциирани партньори. Тяхното участие в Алианса е от ключово значение за постигане на дългосрочната визия на UNIgreen и активно сътрудничество в създаването на процесите, дейностите и плановете на новия европейски университет.

На 26 октомври 2023 г., първата Работна среща на Съвместния международен център на UNIgreen приключи след три дни на интензивна работа, срещи и дебати между повече от 100 представители на осемте институции от Алианса. Усилията на всички дадоха резултат, тъй като Алиансът постигна значителен напредък в целите си.

Освен срещите на деветте работни пакета, се състояха и срещи на Управителния съвет (Борд на Директорите) и Управителния панел (оперативния орган на Алианса). Проведоха се срещи на екипите на работните групи, за да се занимаят с общи въпроси, които засягат различни области на Алианса. На тези срещи бяха установени общи планове за действие и дефинирани начини, по които всеки работен пакет може да допринесе за различни действия и резултати.

Изпълняващият дължността Ректор на УАЛ, Кармело Родригес, благодари на участниците за усърдната работа по време на тази ключова среща на UNIgreen, която значително насърчи неговото развитие. Той също така потвърди, че ще поддържа връзка с Алианса дори след завършването на мандата си като Ректор на Университета на Алмерия.

Томас Лоренцана, главен координатор на UNIgreen представи общите заключения на всички участници и им благодари за добрата работа. "Това беше страхотна възможност да се видим лично и да обсъдим и напреднем в постигането на нашите цели. Надявам се, че всички получихме реална представа за огромния обем на нашия Алианс и напредъка, който постигнахме в тези дни тук, в Алмерия. Разбира се, още има много години на работа пред нас". Той също така подчерта важността на това събитие: "Досега всеки работен пакет се фокусираше върху своята област на експертиза. Това събитие помогна на всеки да осъзнае и бъде осведомен за работата на всеки работен пакет (WP), тъй като почти всички те са взаимосвързани и имат общи въпроси, които трябва да изследваме заедно".

Мария Фернанда Родригес, отговаряща за европейските проекти в УАЛ и технически координатор на UNIgreen, подчерта, че "като цяло Алиансът се движи в правилната посока. Въпреки че графиците на някои работни пакети изискват корекции, различните екипи, координатори и съ-координатори ги управляват ефективно.“ Тя също така посочи, че "всички годишни работни планове на съответните екипи са почти готови. По време на първата ни среща изградихме основа за разбиране, че работните пакети не са изолирани един от друг. Често дейностите се препокриват и изискват координация с други работни пакети. С осъзнаването на това можем да си сътрудничим по-ефективно и ефикасно. Затова вярваме, че разбирането на тези взаимовръзки ще увеличи осведомеността за трансформационния процес, който претърпяват нашите институции." 

Тази първа годишна среща тества функционалността на консорциума. Алиансът обяви, че Втората работна среща на Съвместния международен център ще се проведе от 13 до 16 октомври 2024 г. в Аграрен университет на Исландия.