АУ отбеляза Деня на народните будители
На 29 октомври Аграрният университет – Пловдив отбеляза Деня на народните будители със събитие, посветено на проф. Димитър Димов и 70 години от издаването на романа „Тютюн“.
Честването се организира в партньорство с Академията за музикално, театрално и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ – Пловдив, Професионалната гимназия по машиностроене и селско стопанство „Пейо К. Яворов“ – Гоце Делчев, Националният литературен музей, Къщата музей „Димитър Димов“ гр. София.
Ректорът на АУ Проф. д-р Христина Янчева откри честването в памет на големия български белетрист и преподавател в първите години на университета проф. Димитър Димов. Тя призова да не бъде забравяно името на нито един от будните българи и припомни решението на Министерски съвет от 1922 г. 1 ноември да бъде обявен за Ден на народните будители по предложение на тогавашния министър на просвещението Стоян Омарчевски. Искането той мотивирал така: „Първата наша грижа е да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, за да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейност и творчество. Нашата младеж трябва да знае, че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното…“.
Името на проф. Димитър Димов е емблематично в историята на Аграрния университет – Пловдив, който е създаден преди 75 години като Агрономически факултет към Пловдивския държавен университет „Паисий Хилендарски“ в далечната 1945 г.
От 1946 г. Димитър Димов е бил доцент във Висшия селскостопански институт (ВСИ) и е преподавал „Анатомия и физиология на домашните животни“. Докато е живял и преподавал в гр. Пловдив, той черпи идеи за написването на романа „Тютюн“, чието първо издание излиза през 1951 г.
Аграрният университет ще получи в електронен вариант копия на лекциите, които някога Димитър Димов е изнасял пред студентите като преподавател в пловдивското висше училище. В момента оригиналите се съхраняват в къщата-музей на писателя в София.
Интерес предизвика представянето на филм, посветен на преподавателската дейност на проф. Димитър Димов в Агрономическия факултет, изработен от д-р Милена Катошева, гл. уредник на къщата музей „Димитър Димов“ в София.
Ученици от Професионалната гимназия по машиностроене и селско стопанство „Пейо К. Яворов“ в Гоце Делчев прочетоха откъси от романа „Тютюн“ на 6 езика – турски, гръцки, немски, френски, испански и български.
Във фоайето на Ректората бе открита фотоизложба на тема „Пловдивските адреси на Димитър Димов и романа „Тютюн“, направени от студенти от специалност „Фотография“ от АМТИИ, с ръководител ас. Соня Станкова. За изпълнение на изложбата, студентите са посетили всички места в гр. Пловдив, свързани с Димитър Димов, и имащи отношение към написването на романа „Тютюн“.
Участниците в събитието присъстваха и на официалното преименуване на една от читалните на Университетската библиотека на името на проф. Димитър Димов. Учениците от ПГВАД „Христо Ботев“ гр. Пловдив изработиха от дърво и дариха табела и портрет на Димитър Димов, поставени в библиотеката. Училището е свързано с името на писателя, който през 1946 г. е живял и преподавал там. В този период сградата се е ползвала за нуждите на създадения през 1945 г. Пловдивски държавен университет.
Открита бе и изложбата на книги от и за проф. Димитър Димов от фонда на Университетската библиотека.