АУ спечели конкурс на ФНИ

Проектът ще бъде с продължителност две години (2021-2023) и ще има за цел да запознае детайлно Австрийските сътрудници от Университета по приложна наука и приложни ресурси БОКУ - Виена (Австрия) с всички аспекти на биологичното отглеждане на емблематичната за България култура – маслодайната казанлъшка роза.
Темата на съвместния проект е ,,Перспективи за борба с болестите и неприятелите при биологично отглеждане на рози‘‘. Комуникацията между партньорите ще се осъществи освен със ZOOM конференциите и чрез престоя на български учени в Австрия и обратно.
Престоят на колегите от Австрия в България се планира през 2022, както и през 2023 година с цел за вземане на проби от полезни хищни акари, както и събиране на коренови проби за микоризиране. Посещенията на австрийските партньори ще се проведат през периода на прибиране на реколтата, след което българският екип ще бъде обучен да анализира пробите в Института по растителна защита, Катедра Растениевъдство, Университет за приложна наука и приложни ресурси, Австрия.
Основната концепция на проекта е тясното сътрудничество с чуждестранните колеги и млади учени от Университета по приложна наука и приложни ресурси БОКУ- Виена (Австрия) да се задълбочи. Идеята на младия научен колектив по думите на ръководителя на проекта от българска страна- асистент д-р Румяна Георгиева, е да се работи в насока на разширяване на дейността и обсъждане на нови идеи за бъдеща съвместна работа. Планира се активното включване на студенти, които могат да използват идеи, имащи връзка с проекта, при разработване на дипломни работи.