Големият победител от третото издание на Академия по предприемачество в земеделието е Гергана Керменова

В периода от 10 до 13 декември 2024 г. в Демонстрационна зона на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа в Аграрен университет – Пловдив се проведе третото издание на Академия по предприемачество в земеделието.
В рамките на пловдивското издание на Академия по предприемачество в земеделието участници от цялата страна разработиха и представиха многообразни и иновативни проектни идеи, свързани с аграрния сектор.
Благодарение на интензивна обучителна програма участниците усъвършенстваха своите знания и умения, както и развиха своята проектна концепция.
Лектори в програмата бяха: гл. ас. д-р Крум Христов, гл. ас. д-р Добри Дунчев и ас. Росен Иванов – преподаватели в Аграрния университет, д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ, доц. д-р Костадин Коларов, директор на Институт по предприемачество към УНСС, г-н Ясен Танев от Цифров иновационен хъб „Тракия“, доц. д-р. Атанас Владиков, преподавател в Пловдивски университет – Паисий Хилендарски и гл. ас. д-р Станимир Андонов, преподавател в Технически университет – София.
Два менторски панела, със специалното участие на успешни предприемачи от региона, бяха включени в програмата на Академията, предоставяйки възможност на младите предприемачи да обсъдят с ментори проектните си предложения.

На 12 декември д-р Ян Тиен, началник на отдел „Образование“ към посолството на Китайската народна република в Република България, посети Демонстрационна зона на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и ЦИЕ, където се срещна с д-р Станишев и представи на участниците актуални възможности за обучение в Китай.
По време на финала на Академията на 13 декември участниците доразвиха своите проектни идеи и да ги представиха в рамките на 10 минути пред четиричленно жури, което избра за победител Гергана Керменова и нейното проектно предложение „Нов нишов пазар: решение на проблема с реализацията на пчелния мед в България“. Гергана Керменова спечели финансова награда в размер на 5000 лв., с която да изпълни своя проект.