Еразъм студенти от 12 държави се включиха в отбелязването на международния ден на майчиния език

Еразъм студенти от 12 държави се включиха в отбелязването на международния ден на майчиния език 22.02.2023

За поредна година Еразъм студенти от дванадесет държави се включиха във вълнуващо събитие посветено на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.

Основни инициатори и организатори са Българско-турския литературен клуб в града под тепетата и Клубът на консулите. За трета поредна година инициативата е част от Културния календар на Община Пловдив.

Участниците представиха известната сентенция от „Алиса в страната на чудесата“ на Луис Карол на своя роден език. „ Ако ти вярваш в мен, и аз вярвам в теб. Толкова ли е трудно ?“ прозвуча на майчиният език  на студентите от Пакистан, Филипини, Гана, Етиопия, Индонезия, Индия, Камерун, Непал, Нигерия, Казахстан, Молдова и Украйна.

В репортаж на живо по Българска Национална Телевизия се включи студентът от Пакистан Мунииб Ур Рехман, който се обучава в рамките на проект  Erasmus Mundus Master in Soil Science (emiSS) в Аграрен университет – Пловдив, тъй като отбелязването на този ден е започнало именно от неговата държава. 


През 1948 г. правителството на Пакистан обявява урду за единствен национален език на Пакистан, въпреки че бенгалски или бангла се говори от мнозинството хора. Жителите на Източен Пакистан протестират, тъй като за по-голяма част от тях майчиният език е бангла и така успяват да го запазят. 

Активно участие в събитието взеха и членове на Клуба на консулите в града под тепетата, които представиха избрана от тях пословица или поговорка. Вицеконсулът на Турция  – Халит Ислам Таръ беше избрал известната поговорка – „Приятел в нужда се познава!“, с която изрази дълбоката си благодарност към българския народ, който беше един от първите включили се в помощта след трагичното земетресение в Турция.

На събитието беше отделено специално внимание и на традиционното облекло на участниците, защото то е не само символ за принадлежност към вяра и език, но и своеобразено свидетелство за самоличност и културна история. В дефилето се включиха Мунииб Ур Рехман от Пакистан, Астри Хартати от Индонезия, Милка Сусан от Индия, Пуунам Бхат от Непал, Дмитро от Молдова и Десмонд Сама от Камерун, които в  момента са студенти в Аграрен университет. 

Линк към събитието може да намерите тук.