Национална Юбилейна изложба на Каракачански кучета в АУ
На 15 март 2025 г. Аграрният университет – Пловдив бе домакин на Националната Юбилейна изложба на Каракачански кучета по повод 20 години от официалното признаване на първата българска автохтонна порода Каракачанско куче.
Участваха 112 Каракачански кучета от Варна, Добрич, Ямбол, Стара Загора, София, Сандански и Пловдив. За пръв път в изложбата се включиха и гости от Гърция със закупени от България кучета.
Мероприятието бе тържествено открито от Ректора на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова. Официални гости бяха проф. д-р Дойчо Димов, дългогодишен преподавател по овцевъдство в катедра „Животновъдни науки“ към АУ и зооинженер Венелин Динчев, председател на Българска федерация по кинология.
По традиция в организирането на събитието се включиха голям брой студенти на АУ. На изложбените рингове съдействие оказаха студентки от специалност „Зооинженерство“ .
Организаторът на събитието доц. д-р Атанас Вучков от катедра „Животновъдни науки“ заяви: "За изминалите 20 години се получи едно разцепление сред любителите на породата и бяха създадени три организации. През последните няколко години работим усилено за идеята за събиране на организациите, обединяване на членовете и работа в каузата съхраняване на тази стара древна порода. Днес и трите организации, които развъждат чистопородно Каракачанско куче, сме тук в името на каузата и да покажем, че може и да се обединяваме в една благородна кауза – да съхраним автентичния, оригиналния тип, да се запазят работните качества на една от най-старите породи кучета в Европа – Каракачанското куче.“ Доц. Вучков допълни, че тази порода кучета се отличава със специфични работни качества, добродушност, изключителна вярност към собственика и неговата собственост, дори с риск за живота си, а в планината тази порода умее да се защитава в бой с мечка или вълк.
Доц. Атанас Вучков сподели, че в САЩ се наблюдава засилен интерес към породата. Над 300 са регистрираните животни в партньорската организация Американска асоциация за Каракачанско куче. Само американските фермери имат правото да отглеждат и ползват Каракачански кучета. Доц. Вукчов изтъкна още, че чистокръвността на породата е застрашена поради тенденцията последните години да се кръстосва с Овчарски кучета.
Юбилейното издание на изложбата съвпада и с 80-годишнината на Аграрния университет, който се ангажира с популяризирането на българските породи кучета и развитието на кинологията у нас.