Празник на българската просвета и култура, природата и културното многообразие в АУ – Пловдив

Празник на българската просвета и култура, природата и културното многообразие в АУ – Пловдив 23.05.2025

На 23 май 2025 г., сред живописната зеленина на университетския парк, Аграрният университет – Пловдив отбеляза с празнично събитие три значими повода: Деня на светите братя Кирил и Методий – 24 май, Международния ден на очарованието на растенията и инициативата „Букет от националности“. Събитието се проведе в контекста на 80-годишния юбилей на университета и събра студенти, преподаватели, гости и представители на културни и образователни институции.

Тържеството бе открито с химна на българската просвета „Върви, народе възродени“, символ на вечната връзка между слово, знание и национална идентичност. Водещите на събитието подчертаха, че 2025 г. е особено значима за Аграрния университет – година, белязана от осем десетилетия отдадена работа в името на науката, образованието и устойчивото земеделие.

Празникът бе уважен от много приятели и партньори на университета, сред които:

  • Г-н Стефан Димитров – изпълнителен директор на „Неохим“ АД и председател на Съвета на настоятелите на АУ – Пловдив;
  • Г-жа Веселина Стоянова – представител на Дирекция „Канцелария на кмета и комуникации“, Община Пловдив;
  • Г-н Георги Гатев – кмет на район „Тракия“, гр. Пловдив;
  • Г-жа Лиляна Власова – началник отдел „Образование“ към район „Тракия“;
  • Г-жа Тони Стойчева – кмет на район „Западен“, гр. Пловдив;
  • Г-жа Венцислава Любенова – кмет на район „Северен“, гр. Пловдив;
  • Проф. д-р инж. Десислав Балев – заместник-ректор по проектна дейност и бизнес партньорство в Университета по хранителни технологии, Пловдив;
  • Доц. д-р Николай Каканаков – заместник-директор „Научна дейност и електронни ресурси“, Технически университет – София, филиал Пловдив;
  • Доц. д-р Митко Шопов – декан на Факултета по електроника и автоматика към Технически университет – София, филиал Пловдив;
  • Г-жа Олга Манолова – председател на настоятелството на Висше училище по сигурност и икономика, Пловдив;
  • Г-жа Озден Мурадова – директор на Центъра за подкрепа за личностно развитие – ОДК – Пловдив.
Ректор АУ

Приветствие към участниците отправи ректорът на университета доц. д-р Боряна Иванова, като акцентира върху мисията на АУ – Пловдив като средище на знание, иновации и интеркултурен диалог. В знак на уважение бяха връчени грамоти на пенсионирани преподаватели, допринесли през годините за развитието на висшето аграрно образование.

Децата от вокална група „Бамбини“ към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс – Пловдив, с художествен ръководител Снежка Донева, поздравиха присъстващите. Изкуството прозвуча като мост между поколенията и израз на културна принадлежност.

Съществен акцент в събитието бе и инициативата „Букет от националности“, чрез която студенти от над 15 държави – сред които Непал, Уганда, Пакистан, Индия, Китай, Италия и др. – представиха своята културна идентичност чрез традиционни носии, музика, танци и кулинарни специалитети. Заместник-ректорът по научна и международна дейност проф. д-р Димо Атанасов поздрави участниците и връчи сертификати за активно участие в инициативата, подчертавайки ролята на университета като пространство за културен диалог и международна интеграция.

Erasmus студенти

С отбелязването на Международния ден на очарованието на растенията, който ежегодно се провежда на 18 май по инициатива на Европейската организация по растителни науки (EPSO), Аграрният университет – Пловдив постави акцент върху значимостта на растителната наука за устойчивото развитие и бъдещето на земеделието. В рамките на програмата председателят на Студентския съвет Бояна Кирова представи активното участие на катедри и научни звена от университета в инициативата, като подчерта тяхната роля в насърчаването на научното знание, иновациите и обществената ангажираност с теми, свързани с околната среда, биоразнообразието и хранителната сигурност.

Събитието завърши с традиционно българско хоро – символ на общност, приемственост и единство.

В годината на своята 80-годишнина Аграрният университет – Пловдив затвърждава ролята си на водещ академичен и научен център в областта на земеделието и устойчивото развитие. През осемте десетилетия на своето съществуване университетът се е утвърдил като средище на знание, култура и международно сътрудничество. Днес, повече от всякога, Аграрен университет – Пловдив съчетава традициите на българското аграрно образование с отговорност към глобалните предизвикателства, насърчавайки иновации, интердисциплинарен диалог и активно партньорство в името на по-добро и устойчиво бъдеще.