Професионалният празник на растителнозащитника

Професионалният празник на растителнозащитника 18.01.2019

На 16 януари 2019 г. за 14-ти път бе отбелязан професионалният празник на растителнозащитника. Домакин на националното събитие бе Аграрният университет – Пловдив. Тук за първи път през 2006 г. отбелязахме професионалния празник на работещите в областта на растителната защита.

Датата 16 януари не е избрана случайно. На този ден през 1896 г. с указ на княз Фердинанд е утвърден първият „Закон за мерките против филоксерната зараза и за възстановяването на опустошените от нея лозя“. С този акт се поставя официално регламентираното начало на борбата с болестите по растенията и на растителнозащитната дейност в България.

Официални гости на форума бяха: д-р Янко Иванов, Зам.-министър на МЗХГ; проф. д-р Христина Янчева, Ректор на АУ – Пловдив; инж.-агр. Николай Роснев, Заместник-изпълнителен директор на БАБХ; г-жа Нели Йорданова, Генерален директор на АРИБ; доц. д-р Петър Николов, Председател на УС на БАРЗ; г-жа Франческа Идрау, Генерален директор на РЗА – Гърция.

Заместник-министърът на земеделието, храните и горите доц. д-р Янко Иванов посочи, че като част от растителнозащитната общност на Европейския съюз, пред страната ни има сериозни предизвикателства. Сред тях са поддържане на устойчива растителна защита, съобразена със законодателните норми на ЕС, както и задълженията в областта на фитосанитарната дейност за опазване на външната граница на Европейския съюз от външнокарантинни и инвазивни видове. „Стриктният контрол при производството на растения и растителни продукти гарантира качество и безопасност на произведените стоки. По този начин се осигурява стабилното им присъствие не само на европейския, но и на световния пазар“, заяви доц. Иванов.

Растителната защита е един от най-важните и отговорни сектори в земеделието и България има много стари традиции в тази област. Растителнозащитниците се грижат за опазване на растенията и растителните продукти от вредители и следят за прилагането на превантивни мерки и методи за борба с тях. Основна цел при изпълнението на тези дейности е защитата здравето на хората и опазването на околната среда от замърсяване с пестициди. 

В своето приветствие проф. д-р Христина Янчева отбеляза, че борбата с вредителите и болестите има основно значение за осигуряване на качествени храни на разумни цени. В тази връзка мисията на растителнозащитниците е да насърчават развитието на съвременни технологии – използване на изкуствен интелект за подобряване на моделите за прогнозиране на вредители, онлайн наблюдения, използване на молекулярни методи, нови биологични агенти, сателитни снимки, сензори и др.

Както изтъкна г-жа Франческа Идрау, вредителите нямат националност и граници, затова от изключително значение е ефективно и всеобщо сътрудничество и борба с тях. 

По повод Деня на растителнозащитника се проведе и научен форум на тема „Иновации в растителната защита“, в който участие с доклади взеха изтъкнати учени в областта на растителната защита от АУ и от партниращи български университети и научни институти.