Агроекология

Катедрата е основана през 1970 г. от проф. д-р Георги Сенгалевич, под името Катедра „Организация и защита на населението и народното стопанство“, на която той е ръководител от 1970 до 1989. Проф. д-р Георги Сенгалевич е заместник-ректор на ВСИ с мандат 1991–1995 година. От тогава до днес, катедрата се е развивала и е преминала през редица трансформации в смяна на състава и името й .

След 1990 г., с въвеждането на специалност „Агроекология“ във Факултета по растителна защита и агроекология, катедрата се преименува на „Агроекология“ като ръководители през годините са били: доц. д-р Пенка Костадинова (1990–1994), доц. д-р Никола Кузманов (1995–2008), доц. д-р Димитър Аланджийски (2009–2011). През 2012 катедрата носи името „Агроекология и защита на агроекосистемите и населението“ с ръководител доц. д-р Анна Карова (2012–2017), след това е сформирана нова катедра „Агроекология и опазване на околната среда“ от сливането на катедрите „Агроекология“ и „Екология и опазване на околната среда“ с ръководител доц. д-р Екатерина Вълчева (2017– 2024). През 2024  катедра „Агроекология“ с ръководител доц. д-р Татяна Билева (2024 - до момента)

Катедра „Агроекология“ се състои от 7 хабилитирани преподаватели и един асистент. Всички преподавателите са с образователната и научна степен „Доктор”.

Катедрата е водеща в обучението на студентите от специалност „Екология и ООС" на факултет РЗА, като извежда основната част от лекции и упражнения в нея. Организира и провежда обучението за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" в магистърска програма "Екология на селищните системите" и научно-образователната степен "доктор" по специалността "Екология и опазване на екосистемите". 

Преподавателите от катедрата ръководят и участват в регионални, национални и международни проекти в областта на агроекологията, биологичното земеделие, биоикономиката, екологията, опазване на околната среда  и биоразнообразието, възстановяване на видове и местообитания, екосистемни услуги, природно базирани решения за справяне  с климатичните промени и др. 

Резултатите от научните и научноизследователските разработки на академичния състав на катедрата, се публикуват в международни реферирани и индексирани и в национални списания в ПН Науки за Земята и в  сборници с доклади от наши и чуждестранни международни конференции и симпозиуми.

В катедрата до момента успешно са защитили 15 и се обучават 5 докторанта.

...