Център за научни изследвания, трансфер на технологии и защита на интелектуалната собственост
Научноизследователската дейност в Аграрния университет – Пловдив се осъществява в областта на растениевъдството и животновъдството, растителната защита и екологията, аграрната икономика, земеделската техника и съвременните технологии, образованието и квалификацията на кадрите в земеделието. НИД обхваща фундаментални и приложни научни изследвания, както и разпространението и внедряването на техните резултати в практиката.
Основните направления, свързани с работата на ЦНИТТЗИС за 2023 г. са:
- Технологични иновации и модели за устойчиво развитие на земеделския сектор. Сеитбообръщения, биологично и консервационно земеделие, цифровизация.
- Здрави и устойчиви почвени и водни системи за предоставяне на екосистемни услуги, включително чрез превенция, ремедиация и възстановяване на увредени почви.
- Оценка на биоразнообразието и природните ресурси, във връзка със селекцията на културни растения. Екосистемните услуги за тяхното устойчиво управление в агроекосистемите, включително опрашване, агролесовъдство, полуестествени местообитания
- Нови подходи за управление на растителното здраве, базирани на прецизното земеделие и интегрираната растителна защита, включително чрез използване на съвременни дигитални методи и системи на управление за оценка на пестициди и Decision support systems, биологични методи за контрол на вредителите и стратегии за управление на риска.
- „Интелигентни технологии“, базирани на съвременна прецизна техника и съоръжения за производство на земеделска продукция, включително и за управление на отпадъците и кръгова икономика.
- Подходи за трансформация към кръгова икономика и биоикономика – иновативни решения за кръгови технологии в стопанствата, включително чрез въвеждане на информационни и комуникационни технологии, биоинформатика, управление на биомасата и отпадъците, адаптиране към климатичните промени и други за по-ефективно снабдяване на секторите на биоикономиката с био-базирани суровини.
Аграрният университет разполага с модерно оборудван Университетски лабораторен център за изследвания (УЛЦИ), извършващ широк спектър от изпитвания по множество характеристики на различни продукти от селското стопанство, хранително-вкусовата и козметично-парфюмерийната промишленост, торовата индустрия и др.
Към Университетския лабораторен център за изследвания (УЛЦИ), работи и Център за научни изследвания (ЦНИ), който, освен научно-изследователска дейност, извършва и внедрителска работа, консултантски и експертни услуги, международно сътрудничество.
Университетският лабораторен център за изследвания на Аграрен университет – Пловдив, включва:
Акредитирани лаборатории с придобита акредитация по Международния хармонизиран стандарт „БДС EN ISO/IEC 17025:2018“
Лабораторен Комплекс за Изпитване“ (ЛКИ), включващ:
- Сектор по химични и физикохимични методи за изпитване.
- Сектор по инструментални методи за изпитване, състоящ се от:
• Секция по молекулна спектроскопия
• Секция по атомна спектроскопия - Общоуниверситетски лаборатории:
• Лаборатория по растителни биотехнологии
Катедрени лаборатории:
- Лабораторията за научни изследвания по физиология на растенията и биохимия
- Лаборатория по инструментални методи за анализ
- Агрохимична лаборатория
- Калориметрична лаборатория
- Микробиологична лаборатория
В Лабораторния комплекс на АУ се извършват анализи в съответствие с БДС EN ISO/IEC 17025:2018 както следва: на питейни, подпочвени и повърхностни води за съдържание на неорганични компоненти, нефтопродукти, тежки метали, пестициди и микробиология; на почви за съдържание на азот, фосфор, калий, хумус, рН, тежки метали, макро- и микроелементи и микробиология; на селскостопанска продукция и продукти на хранително-вкусовата промишленост за съдържание на тежки метали, пестициди и микробиология; на вина и спиртни напитки за съдържание на метилов алкохол, тежки метали; микробиология и на продукти на парфюмерийната промишленост за тежки метали, микробиология. Освен научноизследователска дейност ЦНИТТЗИС извършва и внедрителска работа, консултантски и експертни услуги, международно сътрудничество.
Ръководство и състав на Управителния съвет на ЦНИТТЗИС:
Проф. Владислав Попов – Председател на УС на ЦНИТТЗИС и
Членове на УС на ЦНИТТЗИС:
1. Проф. Андон Василев
2. Проф. Иван Пенов
3. Проф. Николай Панайотов
4. Проф. Радослав Андреев
5. Доц. Ваня Делибалтова
6. Доц. Стефан Шилев
7. Доц. Жулиета Арнаудова
8. Доц. Марина Марчева
- Образци на договори, допълнително споразумение и декларации:
• Договор за научни изследвания по проект;
• Договор на инфраструктурен проект;
• Подкрепа на докторантски теми;
• Допълнително споразумение към научни проекти, финансирани от АУ;
• Допълнителна финансова подкрепа на проекти, финансирани от ФНИ;
• Договор за разработване на внедрителски (консултантски) проекти към ЦНИ;
• Декларация Ръководители проекти;
• Декларация по проект 17-12.